Co z podatkiem VAT przy kredytach samochodowych?

2013-12-23 15:00:00

Jak się okazuje, kredyt zaciągany w banku i przeznaczany na kupno samochodu niekoniecznie jest zawsze najbardziej korzystnym rozwiązaniem spośród wszystkich możliwości finansowania auta. Często bowiem kredyt samochodowy wymusza rozliczenie podatku VAT w dość niewygody dla osoby nabywającej pojazd sposób. Co zrobić, aby przy kredycie samochodowym móc uniknąć niepotrzebnych komplikacji z tym podatkiem?

Kredyt samochodowy jest szczególnym rodzajem kredytowania, jakiego udzielają banki. Pieniądze uzyskane w ten sposób mogą zostać przeznaczone jedynie na zakup samochodu (nowego lub używanego), a po jego nabyciu kredytobiorca musi przedstawić w banku dowód zakupu oraz dopełnić szeregu formalności, związanych z ustanowieniem zabezpieczenia na pojeździe. Jedną z nich jest konieczność wykupienia obowiązkowej polisy AC we wskazanej firmie ubezpieczeniowej, co nie zawsze jest korzystne dla kredytobiorcy. Inne problemy pojawiają się przy okazji rozliczania podatku VAT.

Rozliczenie podatku VAT na firmę

Wiele osób, jeżeli tylko ma taką możliwość, stara się wziąć kredyt samochodowy na swoją firmę. Wówczas jest on po pierwsze tańszy, po drugie zaś istnieje możliwość uzyskania zwrotu VAT-u oraz wliczania z koszty firmowe późniejszych wydatków związanych z pojazdem, na przykład kosztów zakupu paliwa do takiego samochodu. Trzeba jednak zawsze przygotować się na to, że biorąc kredyt samochodowy, podatek VAT trzeba będzie w taki czy inny sposób rozliczyć. W przypadku kupowania samochodu na firmę nie jest to do końca korzystne w sytuacji, gdy kredytobiorca nie dysponuje dużą ilością gotówki, gdyż cały VAT płaci się już w momencie zakupu danego pojazdu. Jest on następnie rozliczany dość szybko, jednak niejednokrotnie tak duża suma naraz może przekraczać możliwości finansowe danej osoby.

Zakup samochodu a leasing

Zdecydowanie bardziej korzystnym rozwiązaniem w sytuacji kiepskiej płynności finansowej firmy jest wzięcie samochodu w leasing. Wówczas unika się sytuacji, w której VAT konieczny do opłacenia przy kredycie samochodowym obciąża budżet firmy. W przypadku leasingu spłata podatku VAT może być rozłożona nawet na kilka lat - w zależności od rodzaju i konstrukcji umowy leasingowej. Dla większości przedsiębiorców jest to lepsze rozwiązanie niż zaciąganie kredytu samochodowego obciążonego przez bank wieloma dodatkowymi niedogodnościami formalnymi. Przede wszystkim spłacanie wartości samochodu oraz podatku VAT jest rozłożone na korzystne dla danej osoby raty i nie trzeba spełniać żadnych dodatkowych warunków.  

Marzena Kazbieruk