Czy kredyt samochodowy u dealera będzie tańszy niż w banku?

2013-12-18 16:10:00

Wyłonienie odpowiedniego kredytu nigdy nie wiąże się z prostym rozwiązaniem. W przypadku kredytów samochodowych dochodzi dodatkowo wybór między typem kredytodawcy – czy tańszą ofertę uzyskamy u dealera, czy też mniej zapłacimy, jeśli pożyczymy pieniądze w banku?

Najbardziej znani producenci samochodów posiadają w Polsce własne banki. Jeżeli chcemy zakupić np. samochód ze stajni Volkswagena, to prawdopodobnie najkorzystniejszy kredyt na jeden z wybranych modeli uzyskamy w Volkswagen Banku. Dodatkowo w przypadku pożyczek u dealera, decyzje o ich przyznaniu najczęściej wydawane są w ekspresowym tempie. Kolejnym atutem kredytów samochodowych u dealera jest to, że istnieje możliwość skorzystania z oferty kredytów samochodowych typu 50/50. Oznacza to, że 50% wartości auta zostaje wpłacone przez nabywcę w momencie zakupu, a pozostała część będzie wymagana w jednej racie dopiero po roku. Taka oferta nie wiąże się z koniecznością opłacenia odsetek ze względu na zerowe oprocentowanie, natomiast z reguły konieczne jest poniesie innych opłat, typu opłata przygotowawcza za rozpatrzenie wniosku kredytowego czy prowizja za udzielenie pożyczki.

Kupując auto używane...

W przypadku, gdy chcemy zakupić samochód starszy (używany), to najlepszą opcją będzie zaciągnięcie kredytu samochodowego w banku. Natomiast jeśli do zakupu brakuje nam niewielkiej kwoty, to korzystniejszym rozwiązaniem okaże się raczej skorzystanie z kredytu gotówkowego. Takie pożyczki są zazwyczaj niżej oprocentowane i łatwiej dostępne (w niektórych bankach nawet jedynie na dowód osobisty). Oczywiście nie jest zalecane korzystanie z oferty parabanków, ponieważ ostateczna kwota spłaty pożyczki może wielokrotnie przewyższyć wartość samochodu.

Leasing konsumencki

Stosunkowo niedawno na rynku finansowym pojawiły się oferty leasingu konsumenckiego, który stanowi świetną alternatywę dla standardowych form finansowania samochodów. Takie rozwiązanie - choć jeszcze mało popularne - wydaje się być silnym konkurentem dla kredytów gotówkowych i samochodowych m.in. ze względu na minimum formalności, jakich wymaga leasingodawca od osoby decydującej się na tę formę opłacenia zakupu pojazdu. Istotną cechą leasingu dostępnego dla osób fizycznych jest to, że przez cały okres spłaty samochód pozostaje pod własnością leasingodawcy.

Obojętnie, czy wybierzemy kredyt samochodowy w banku, u dealera czy też zdecydujemy się na inne rozwiązanie, typu leasing, przed planowanym zakupem warto prześledzić aktualne oferty i promocje dostępne w poszczególnych formach kredytowania, np. korzystając z porównywarek rat, takich jakie udostępnia między innymi serwis Comperia.pl.

Renata Grochowska