Dokąd po tani kredyt samochodowy?

2013-12-13 16:00:00

Planujesz kupić auto, ale nie posiadasz wystarczających oszczędności, żeby zapłacić za nie z własnej kieszeni? Zobacz, do którego banku warto udać się po tani kredyt samochodowy.

Jeśli możemy wykazać się wymaganą przez kredytodawcę zdolnością kredytową, uzyskanie pożyczki na zakup pojazdu nie powinno stanowić dla nas większego problemu. Zanim jednak udamy się po pieniądze do banku, warto zastanowić się nad formą finansowania planowanego wydatku.

Należy pamiętać, że z nieco innymi warunkami sprzedaży spotkamy się przy nabywaniu samochodów nowych, a innymi przy kupowaniu aut używanych. Spośród licznych możliwości wsparcia finansowego oferowanego przez banki z reguły najprościej jest otrzymać kredyt gotówkowy, który możemy przeznaczyć na dowolny cel, w tym na pokrycie kosztów zakupu pojazdu. Nie jest to całkiem tania forma pozyskiwania potrzebnych pieniędzy – z reguły opłaca się mniej od kredytu samochodowego. Atutem kredytu gotówkowego jest jednak uproszczona procedura przyznawania pieniędzy (nie trzeba ustanawiać zastawu, dostarczać do banku polis ubezpieczeniowych auta etc.). Warto o tym pamiętać, gdy kupujemy samochód używany, który przykładowo kosztuje tylko kilka tysięcy złotych. W takiej sytuacji często nie warto narażać się na bardziej skomplikowane procedury, co ma miejsce w przypadku zaciągania kredytów samochodowych.

Korzystaj z porównywarek internetowych

Jeśli zdecydowaliśmy, że zakup samochodu sfinansujemy w części lub w całości z pożyczki, a spośród dostępnych na rynku ofert wybraliśmy kredyt samochodowy, dobrym pomysłem na wytypowanie najlepszego dla nas kredytodawcy będzie skorzystanie z porównywarki finansowej. Za jej pośrednictwem możemy w krótkim czasie zestawić ze sobą szczegóły najlepszych propozycji na rynku bankowym. Porównywarka finansowa umożliwia nam poznanie RRSO kredytów, czyli ich oprocentowania rzeczywistego, które najlepiej oddaje wysokość kosztów obsługi wierzytelności. Porównywarki internetowe pomagają wytypować tanie kredyty samochodowe, informując między innymi o ofertach promocyjnych, dostępnych w danym czasie w konkretnych bankach.

Korzystając z porównywarki rat warto wybrać 2-3 propozycje kredytów samochodowych, których warunki nam odpowiadają i zapoznać się z pozostałymi szczegółami zasad kredytowania już w oddziałach wybranych banków.

Formy zabezpieczenia kredytu

Przed podjęciem decyzji o kredycie samochodowym dobrze jest sprawdzić wymagane przez daną instytucję możliwości zabezpieczenia spłaty. Najczęściej stosowane jest w tym celu przewłaszczenie częściowe, nieco rzadziej zastaw rejestrowy. W przypadku przewłaszczenia bank staje się współwłaścicielem pojazdu, który przechodzi na własność kredytobiorcy dopiero po całkowitej spłacie kredytu. Gdy mowa o zastawie rejestrowym, należy zaznaczyć, że jedynym właścicielem auta staje się kredytobiorca, ale bank ma jednocześnie prawo do zaspokojenia roszczeń z tytułu niespłacanych rat poprzez zajęcie samochodu.

Oferty kredytów samochodowych w polskich bankach

Z jedną z tańszych propozycji kredytu samochodowego, dostępnych obecnie na rynku bankowym, możemy spotkać się w BNP Paribas. Klienci mogą liczyć w jego przypadku na pożyczkę z RRSO o wysokości nawet 9,51 proc., przy czym maksymalna dostępna kwota uznania może sięgać aż 500 000 złotych. Kredytor wymaga ubezpieczenia kredytu, ale za to prowizja za udzielenie finansowania wynosi jedynie 2 proc.

Renata Grochowska