RRSO czyli oprocentowanie rzeczywiste kredytów samochodowych

2013-12-24 07:00:00

Rzeczywista Roczna Stopa Oprocentowania jest miernikiem informującym o kosztach pożyczki. Planując zakup samochodu na kredyt, warto zapoznać się z RRSO poszczególnych ofert. Jakie wartości wchodzą w jego skład oraz gdzie uzyskamy informacje na temat jego wysokości? 

Banki nakładają na kredyty rozmaite opłaty. Koszty pożyczki to nie tylko oprocentowanie, ale również prowizja, opłata przygotowawcza czy składka na ubezpieczenie jej spłaty. Niestety wielu klientów podczas wyboru kredytu w głównej mierze sugeruje się wysokością raty lub oprocentowania. Nie są to najtrafniejsze wskaźniki, służące do oceny opłacalności danego zobowiązania. Znacznie lepszym miernikiem, pomagającym przy weryfikacji tego, czy dana oferta kredytowa jest dla nas korzystna, jest RRSO. 

Wysokość oprocentowania kredytów samochodowych

Wysokość oprocentowania kredytów samochodowych może być różna, w zależności od tego czy kupujemy nowy, czy używany samochód. W drugim z wymienionych przypadków istotnym czynnikiem, który wpływa na wartość odsetek, jest wiek pojazdu. Na najniższe oprocentowanie mogą liczyć klienci, decydujący się na zakup samochodu prosto z salonu. Najmniej korzystne warunki oprocentowania można spotkać w przypadku kredytów udzielanych na pojazdy do 2-4 lat. Oprocentowanie kredytów samochodowych przy zakupie starszych aut może być nawet dwa razy wyższe od tego, które występuje w przypadku kredytowania samochodów nowych.

Porównanie RRSO kredytów samochodowych

Gdy podjęliśmy już decyzję, co do wyboru między nowym a używanym pojazdem, możemy zacząć porównywać warunki poszczególnych ofert. Warto w tym celu skorzystać z porównywarek kredytów, hierarchizujących rentowność pożyczek w oparciu o porównanie ich RRSO. W RRSO oprócz oprocentowania wliczane są opłaty dodatkowe, dlatego porównywarki pozwalają na zestawienie łącznych kosztów kredytu, po doliczeniu do kosztów odsetek także takich opłat jak choćby prowizja za udzielenie finansowania, która przecież może wynosić nawet kilka tysięcy złotych.

Banki muszą udzielać informacji o RRSO

Na podstawie ustawy o kredycie konsumenckim banki są zobowiązane do przedstawiania wnioskodawcom informacji o rzeczywistym oprocentowaniu kredytów konsumenckich. Jak wskazuje regulacja z 12 maja 2011 r., konieczność podawania RRSO dotyczy instytucji finansowych przy udzielaniu przez nie kredytów do kwoty 255 tys. zł. Kredyty samochodowe w większości przypadków wliczają się więc do zadłużeń, przy których konieczne jest informowanie wnioskodawcy o wysokości RRSO danej wierzytelności. 

RRSO często podawane jest w reklamach lub ofertach handlowych (np. na billboardach) poprzez zapisanie jego wartości drobnym drukiem. W materiałach promocyjnych często banki stawiają na podkreślanie zwiększoną czcionką oprocentowania nominalnego, zwłaszcza gdy jest ono przez bank obniżane w ofertach promocyjnych. Chcąc zaciągnąć korzystniejszy kredyt, czyli taki, który okaże się tańszy od standardowych propozycji bankowych, a tym samym łatwiej będzie go spłacić, warto wybierać kredyty samochodowe kierując się informacjami właśnie na temat RRSO.

Emilia Kasińska