Gdzie po kredyt samochodowy dla nowych firm?

2014-01-09 12:00:00

Prowadzenie własnej działalności gospodarczej wiąże się nie tylko z koniecznością opracowania odpowiedniego biznesplanu, ale też z zadbaniem o zgromadzenie odpowiedniego kapitału, który pozwoliłby na pokrycie wydatków związanych z rozwojem firmy. Powstające dopiero przedsiębiorstwa mogą korzystać z różnego rodzaju kredytów opracowanych z myślą o ich potrzebach. A jak na tym tle prezentują się kredyty samochodowe dla nowych firm?

Jeszcze kilkanaście lat temu zaciągnięcie kredytu przez firmy bez odpowiedniego stażu pracy na rynku gospodarczym graniczyło z cudem. Obecnie pożyczki na rozpoczęcie działalności gospodarczej są bardziej dostępne - w tym także kredyty celowe, przyznawane np. na zakup samochodu. Co prawda większość kredytodawców wymaga do ich udzielenia kilku-, a nawet kilkunastomiesięcznego okresu istnienia firmy, ale znaleźć można także oferty kierowane do początkujących przedsiębiorstw.

Kredytu samochodowego dla nowo powstałych firm może udzielić m.in. Idea Bank. W tym przypadku wiek firmy nie będzie miał znaczenia, a sam kredyt może objąć także pojazdy specjalistyczne, czy nawet poleasingowe. Bank nie określa także minimalnej i maksymalnej kwoty kredytu, a marża ustalana jest indywidualnie. Wszystko opiera się na negocjacjach. Jako minus takiego rozwiązania można uznać ustanowienie zabezpieczenia na przedmiocie kredytowania i obowiązkowe ubezpieczenie OC i AC pojazdu, choć są to praktyki, których nie unikniemy także w innych bankach, nawet w przypadku wymaganego przez nie stażu działalności na rynku gospodarczym.

Doskonałym rozwiązaniem dla początkującego przedsiębiorcy, który chce zakupić auto, jednocześnie wykonując jeden z wolnych zawodów (np. adwokat, radca prawny, tłumacz przysięgły), może być oferta proponowana przez Raiffeisen Polbank. Bank jest w stanie pożyczyć wnioskodawcy nawet do 250 tys. zł i to nawet bez konieczności wykupienia ubezpieczenia spłaty pożyczki. Oprocentowanie nominalne kredytu zaczyna się już od 4,21 proc., a minimalny wymagany staż działalności gospodarczej to zaledwie 6 miesięcy.

Jeśli powyższe rozwiązania nie satysfakcjonują przedsiębiorców, to mają oni jeszcze inne możliwości finansowania zakupu aut. Jedną z nich może być po prostu kredyt gotówkowy dla nowych firm, który znajdziemy w ofercie znacznie większej ilości banków. Inną możliwość stanowi leasing. Poza dość dużą dostępnością, charakteryzuje się mniejszą ilością formalności w stosunku do kredytu samochodowego. Nieoceniona może być też często oferowana pomoc firmy leasingowej w wynegocjowaniu najlepszej oferty ze sprzedawcą samochodu. Wszystko to pokazuje, że nie tylko kredyt samochodowy dla nowo powstałych firm może być szansą na korzystne sfinansowanie zakupu potrzebnego pojazdu. Możliwości jest znacznie więcej i z pewnością warto rozważyć je wszystkie.

Tomasz Słupczyński