Gdzie po szybkie kredyty pozabankowe?

2014-01-28 17:09:00

Czasami potrzebujemy nagłego zastrzyku gotówki, jednak nie możemy z różnych względów liczyć na pomoc banków. Wtedy rozwiązaniem mogą być szybkie kredyty pozabankowe.

Kredyty pozabankowe - a raczej pożyczki, bo prawo do sprzedaży kredytów mają jedynie banki i SKOK-i - powinny być zaciągane w ostateczności. Trzeba pamiętać, że instytucje pożyczkowe są silnie nastawione na zysk. W konsekwencji spłata danej wierzytelności może okazać się trudniejsza, niż początkowo zakładaliśmy. Jeśli jednak nie mamy innego wyboru, należy pamiętać o tym, aby korzystać z ofert największych i najbardziej znanych firm, których jakość usług została przetestowana przez setki konsumentów. W przeciwnym wypadku możemy narazić się na dość nieprzyjemne konsekwencje w postaci wygórowanych kosztów spłaty.

Dobrą alternatywą dla pożyczek pozabankowych mogą być też pożyczki społecznościowe, nazywane także z języka ang. social lending. Są one niezwykle popularne w krajach najwyżej rozwiniętych, takich jak choćby Stany Zjednoczone czy Wielka Brytania. Zasada działania tego typu pożyczek jest bardzo prosta i najczęściej opiera się na wykorzystaniu poświęconych im serwisów internetowych, które zrzeszają użytkowników będących potencjalnymi pożyczkodawcami i pożyczkobiorcami. Dla tej pierwszej grupy udzielenie pożyczki jest formą inwestycji, natomiast dla drugich – szybką metodą na uzyskanie wsparcia finansowego.

Osoba pragnąca zdobyć środki finansowe zamieszcza w danym serwisie odpowiednie ogłoszenie, a potencjalni pożyczkodawcy przedstawiają jej swoją ofertę. Niewątpliwą zaletą tego typu rozwiązania jest dostępność i zdecydowanie większa szansa na uzyskanie finansowania, nawet bez sprawdzania BIK-u. Co więcej, w zależności od umowy z pożyczkodawcą, jesteśmy zmuszeni ponieść jasno określone koszty tego typu transakcji, dzięki czemu nie zostaniemy zaskoczeni dodatkowymi opłatami. Kwoty, jakie można pożyczyć w ramach social lending, są zróżnicowane i oscylują z reguły w granicach od kilkuset do nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych.

Decydując się na pożyczki społecznościowe nie musimy korzystać z dedykowanych serwisów, choć stanowią one pewien rodzaj zabezpieczenia transakcji. Inną formą pozyskiwania pieniędzy są pożyczki prywatne. Przed skorzystaniem z takiej formy szybkiego zdobycia gotówki należy jednak dokładnie sprawdzić, czy osoba udzielająca tejże pożyczki jest wiarygodna i nie chce nas oszukać.

Ilona Maciejuk