Szybki kredyt pozabankowy bez BIK - na co musisz uważać?

2013-12-16 10:00:00

Czasami błyskawicznie potrzebujemy gotówki, jednak z różnych powodów nie możemy liczyć na kredyt w banku. Rozwiązaniem wówczas pozostają instytucje pozabankowe, które na określonych warunkach mogą pożyczyć nam potrzebne pieniądze. Tylko na co trzeba uważać, decydując się na pożyczkę bez BIK?

Prywatne firmy pożyczkowe dość intensywnie reklamują swoje „kredyty bez BIK”, dostępne często bez zaświadczeń i osiągalne praktycznie dla każdego. Warto przede wszystkim podkreślić, że owe kredyty to w rzeczywistości nic innego jak pozabankowe pożyczki. Udzielanie kredytów jest domeną tylko i wyłącznie banków (oraz SKOK-ów), co oznacza, że za hasłem „kredytów pozabankowych” stoi tylko i wyłącznie marketing.

Korzystaj z usług znanych firm

Jeśli jesteśmy zmuszeni do zaciągnięcia pożyczki pozabankowej, jedną z ważniejszych kwestii, o których należy pamiętać, jest korzystanie z usług sprawdzonych firm, posiadających określony staż na rynku finansowym i cieszą się pozytywnymi opiniami konsumentów. Oczywiście oferowane przez nie warunki często nie będą najkorzystniejsze, jeśli zechcemy je przyrównywać do ofert bankowych, jednak pozwolą na uniknięcie lichwiarskich kosztów, jakich żądają nieuczciwi sprzedawcy niezwykle drogich chwilówek, których pełno w branży pozabankowych pożyczek. Aby nie dać się oszukać, trzeba przestrzegać kilku podstawowych zasad.

Czytaj, zanim podpiszesz!

Niezwykle ważne jest dokładne przeczytanie podpisywanej umowy pożyczkowej, a - w razie możliwości - przekazanie jej do wglądu kompetentnemu doradcy finansowemu lub prawnikowi, który zweryfikuje jej poprawność. Jeśli pospieszymy się z podpisem, może się okazać, że doskonale brzmiące warunki, jakie przedstawił nam pośrednik, nie mają odzwierciedlenia w dokumentach, które po ich zaakceptowaniu związują nas umową z nieuczciwą firmą.

Nie daj się zwieść oprocentowaniu

Przed skorzystaniem z pozabankowej oferty pożyczkowej należy również dowiedzieć się, jakie dodatkowe koszty będzie trzeba ponieść w związku z zaciąganą pożyczką bez BIK. Jeśli tego nie dopilnujemy, może się okazać, że zostaną nam naliczone absurdalnie wysokie opłaty, które znacznie podniosą kwotę spłaty całej pożyczki. W ten sposób, mimo że umowa będzie przestrzegała maksymalnego oprocentowania nominalnego produktów kredytowych, ograniczanego ustawowo, to i tak zapłacimy za skorzystanie z finansowego wsparcia zdecydowanie za dużo.

Sprawdź także: Gdzie wziąć kredyt bez BIK-u?

Omijaj pożyczki z zabezpieczeniem

Oferty niesprawdzonych pozabankowych instytucji finansowych, które oferują pożyczki bez BIK, to zawsze pewne ryzyko. Decyzja, którą podejmiemy, może mieć daleko idące konsekwencje, dlatego też tym bardziej należy wystrzegać się firm, które żądają ustanawiania zabezpieczeń (np. w postaci zastawu samochodu lub nieruchomości) nieadekwatnych do pożyczanych kwot. Powinniśmy też zastanowić się, czy rzeczywiście pieniądze, które chcemy uzyskać, są nam naprawdę niezbędne.

Renata Grochowska