Czy AC przy kredycie samochodowym jest obowiązkowe?

2014-01-03 18:12:00

Zaciągając kredyt na zakup nowego samochodu, trzeba liczyć się z koniecznością dopełnienia szeregu formalności. Niejednokrotnie banki wymagają od klienta podpisania dodatkowych umów ubezpieczeniowych, które wiążą się dla kredytobiorcy z dodatkowymi kosztami. Mowa w tym miejscu o obowiązkowym z punktu widzenia umowy kredytowej wykupieniu polisy AC - czy da się jakoś ominąć ten warunek?

W ofertach banków możemy znaleźć kredyty na wszystko, czyli tak zwane kredyty gotówkowe, ale istnieją także kredyty bardziej wyspecjalizowane, ukierunkowane na konkretny cel. Do tego rodzaju pożyczek należą m.in. kredyt mieszkaniowy, kredyt inwestycyjny, a także kredyt samochodowy. Ten ostatni przeznaczony może być zarówno na zakup nowego, jak i używanego pojazdu.

Procedura przyznawania kredytu samochodowego

W ramach umowy kredytu samochodowego pieniądze wypłacane są przez bank przed zakupem pojazdu, a następnie przeznaczane przez kredytobiorcę na zapłatę za tenże właśnie samochód. Po dokonaniu zakupu należy wrócić do banku i przedstawić umowę kupna-sprzedaży lub fakturę. Wtedy bank obejmuje zakupiony pojazd ustalonymi wcześniej zabezpieczeniami, które mają zagwarantować spłatę zaciągniętej przez konsumenta pożyczki. Najczęściej stosowaną formą zabezpieczenia jest częściowe przewłaszczenie pojazdu, które sprawia, że bank staje się współwłaścicielem danego auta. W przypadku, kiedy konkretna rata kredytu nie zostanie spłacona (umowa kredytowa powinna dokładnie precyzować, ile rat i w jakim terminie musi nie zostać spłaconych, by do takiej sytuacji doszło), wówczas pojazd przechodzi na własność banku, który może na przykład go sprzedać, aby odzyskać należność.

Dodatkowe ubezpieczenie przy kredycie samochodowym

Oprócz konieczności ustanawiania zabezpieczeń spłaty umowy kredytowej, często banki nakładają na kredytobiorców także inne obowiązki. Bardzo często wymagane jest wykupienie polisy AC. Dla wielu konsumentów jest to dość niekorzystne, ze względu na to, że Autocasco wymaga opłacania drogich składek ubezpieczeniowych, a to dodatkowy koszt, jaki znacznie obciąża miesięczny budżet gospodarstwa domowego. Z względu na to, że kredyty samochodowe bez obowiązkowego AC w praktyce prawie nie istnieją, wiele osób rezygnuje z tej formy finansowania zakupu auta, po prostu decydując się na zwykłą pożyczkę gotówkową - mimo że jej oprocentowanie jest zazwyczaj mniej korzystne. W jej przypadku nie trzeba wskazywać celu, na jaki zostaną wydane pieniądze, a także zawierać umowy AC z konkretnym ubezpieczycielem. Właściwie można nawet w ogóle nie korzystać z polisy Autocasco, choć dla dobra samych właścicieli pojazdów, taki rodzaj ubezpieczenia jest wskazany.

Emilia Kasińska