Bierzesz kredyt samochodowy? Sprawdź, jakich formalności musisz dopełnić

2013-12-17 07:00:00

Kredyt samochodowy jest jedną z najpopularniejszych form finansowania zakupu auta. Formalności z nim związane są nieco bardziej rozbudowane (głównie w zakresie ustanawiania zabezpieczeń spłaty) od tych, jakie towarzyszą staraniom o zwykły kredyt gotówkowy. Mimo tego opłaca się przez nie przebrnąć, bo dzięki temu możemy uzyskać niższe oprocentowanie.

Przygotowania do kupienia samochodu na kredyt należy zacząć od przejrzenia warunków dostępnych na rynku bankowym ofert kredytowania np. na podstawie informacji dostępnych w internetowych porównywarkach rat, które gromadzą dane o bieżących propozycjach banków. Zestawienie warunków proponowanych przez poszczególne banki najczęściej prezentowane jest w formie czytelnej tabeli, z której można dowiedzieć się m.in. o tym, ile wyniosłaby nas miesięczna rata kredytu oraz jaki koszt obsługi zadłużenia ponieślibyśmy (razem ze wszystkimi dodatkowymi opłatami, w tym prowizją), gdybyśmy wybrali ofertę danego banku. Z porównywarek często możemy się już dowiedzieć o podstawowych formalnościach, jakie przyjdzie nam spełnić, jeżeli zechcemy skorzystać z wybranej propozycji.

Formalności jakie wiążą się z kredytem samochodowym?

Podobnie jak przy zaciąganiu kredytu gotówkowego, aby formalnie zawrzeć umowę z bankiem o kredyt samochodowy, wymagane jest udokumentowanie naszej zdolności kredytowej. Trzeba zatem przedstawić zaświadczenie o źródle i wysokości dochodów lub dostarczyć wyciągi z konta z wpływem wynagrodzenia, umowę z pracodawcą, zaświadczenia RMUA czy też inne dokumenty, jeśli o ich okazanie zostaniemy poproszeni przez doradcę. W niektórych instytucjach finansowych wystarczy jednak samo (pisemne) oświadczenie o zarobkach, którego poprawność będzie później weryfikowana przez analityka bankowego. Oczywiście podczas wnioskowania o jakąkolwiek pożyczkę musimy przedstawić także jakiś dokument tożsamości – najlepiej dowód osobisty, a w przypadku kredytów samochodowych zazwyczaj jeszcze prawo jazdy. W niektórych bankach, przy odpowiednio wysokim wkładzie własnym (najczęściej przewyższającym 30 proc. wartości kupowanego auta) istnieje możliwość skorzystania z uzyskania pożyczki w ramach procedury uproszczonej. W takiej sytuacji wystarczy zazwyczaj jedynie informacja dotycząca dochodów, okazanie dowodu osobistego i wypełnienie wniosku kredytowego.

Zabezpieczenie kredytu samochodowego

Kredyt samochodowy na tle pozostałych form kredytowania wyróżnia rodzaj zabezpieczenia, którym jest sam pojazd kupowany za pieniądze z pożyczki. By móc rościć prawo do zysku z auta, w przypadku ewentualnej niewypłacalności kredytobiorcy, bank najczęściej oczekuje od niego dostarczenia cesji praw z polisy AC/OC. Co za tym idzie, kredytobiorca jest zobowiązany wykupić nieobowiązkowe ubezpieczenie AC. Jeśli mamy do czynienia z mniejszą kwotą wnioskowaną, kredytodawcy często rezygnują z tego kroku, co czasem może wiązać się z koniecznością poniesienia innych, dodatkowych kosztów. Kolejnym, równie popularnym zabezpieczeniem kredytu samochodowego jest zastaw rejestrowy, który wiąże się z koniecznością wizyty w Wydziale Komunikacji – oczywiście, z kompletem wymaganych przez urząd dokumentów, typu formularz wniosku o ustanowienie wpisu, dowód rejestracyjny i karta pojazdu – na co znów trzeba poświęcić nieco czasu.

Niezależnie od tego, z jaką formą zabezpieczenia się spotkamy, każda będzie dla nas oznaczać dodatkowe formalności, czyli kolejne dokumenty, które będziemy musieli przedłożyć do banku. Mimo tego nieco większe wymogi formalne są rekompensowane w przypadku kredytów samochodowych oprocentowaniem – zazwyczaj sporo niższym niż w przypadku mniej kłopotliwych do uzyskania kredytów gotówkowych.

Marzena Kazbieruk