Poznaj etapy przyznawania kredytu samochodowego

2013-12-09 11:00:00

Kredyt samochodowy to jeden z tańszych sposobów finansowania pojazdu w przypadku, gdy nasze wynagrodzenie nie pozwala nam na opłacenie takiej inwestycji z własnej kieszeni. Na co warto zwracać uwagę przy wyborze oferty kredytu samochodowego oraz czym charakteryzują się poszczególne etapy jego przyznawania?

W dzisiejszych czasach posiadanie własnego samochodu staje się normą, a wielu z nas dąży do kupna pojazdu, którego klasa i cena przekraczają nasze bieżące możliwości finansowe. Właśnie dlatego tak wiele osób decyduje się na skorzystanie z kredytu samochodowego. Banki proponują setki ofert kredytowych, których nie sposób przejrzeć i porównać ze sobą w krótkim czasie. Aby szybko i w prosty sposób wyróżnić najkorzystniejsze z dostępnych możliwości, warto sprawdzić aktualne rankingi kredytów samochodowych. Pomocne mogą się także okazać internetowe kalkulatory pożyczek na zakup samochodu, które ułatwią nam obliczenie kosztów poszczególnych propozycji.

Etapy przyznawania kredytu samochodowego

Wybór konkretnej oferty kredytu samochodowego to zaledwie wstęp do procesu załatwiania formalności kredytowych. Teoretycznie możemy je podzielić na sześć części:

  1. Przygotowanie dokumentów niezbędnych do sprawdzenia zdolności kredytowej klienta.
  2. Złożenie wniosku o przyznanie kredytu.
  3. Weryfikacja danych i rozpatrzenie wniosku o udzielenie finansowania.
  4. W przypadku pozytywnej decyzji kredytowej - podpisanie umowy.
  5. Rejestracja samochodu oraz wykupienie niezbędnego ubezpieczenia przez kredytobiorcę, a także ustanowienie (wraz z bankiem) cesji praw do polisy ubezpieczeniowej i przewłaszczenia.
  6. Odbiór dokumentacji kredytowej przez klienta oraz uruchomienie obciążenia.

Należy pamiętać, że szczegóły kolejnych etapów przyznania kredytu samochodowego zależą od banku oraz sumy zobowiązania. Im większa kwota kredytu, tym dokładniej bank sprawdza warunki finansowe swojego klienta. Czasem wystarczy samo oświadczenie o dochodach, kiedy indziej oprócz zaświadczenia o zarobkach od pracodawcy potrzebne są jeszcze umowa, wyciągi z konta czy nawet zaświadczenia z ZUS i US o wysokości odprowadzanych przez naszego pracodawcę składek czy podatku. Etapy udzielania kredytu samochodowego, różnią się od siebie także za względu na sposób składania samego wniosku - kiedy staramy się o pożyczkę za pośrednictwem Internetu, weryfikacja zdolności kredytowej kredytobiorcy oraz dokumentów niezbędnych do skorzystania z oferty mogą się wydłużyć.

Marzena Kazbieruk