Kredyt gotówkowy online bez BIK. Szybko - ale czy tanio?

2013-12-12 20:00:00

Wobec zaostrzających się przepisów bankowych dotyczących przyznawania kredytów coraz większą popularnością cieszą się prywatne firmy pożyczkowe. Pożyczki gotówkowe bez BIK można za ich pomocą uzyskać szybko i sprawnie - między innymi ekspresową drogą online. Niestety, nie wszyscy zdają sobie sprawę z tego, że usługi tego typu instytucji potrafią sporo kosztować.

Kredyty online jeszcze całkiem niedawno można uzyskać w części banków. Taką możliwość otrzymania gotówki bez wychodzenia z domu oferują teraz nieliczni, między innymi mBank. Ostatnimi czasy kredyty zawierane za pośrednictwem Internetu wyszły z bankowych ofert i z reguły możliwe jest jedynie elektroniczne złożenie zapytania, po którym bank skontaktuje się z nami i poinstruuje nas, jak wziąć kredyt.

Kredyt gotówkowy online bez BIK, czyli pożyczka pozabankowa

Obecnie możemy liczyć na to, że online dostaniemy nie bankowy kredyt gotówkowy, a pozabankową pożyczkę. Różnice są istotne, bo kredyt jest produktem typowym dla banków, nadzorowanym i ograniczanym w kosztach przez instytucje państwowe. Z kolei pożyczka to forma na tyle dowolna, że zasady jej udzielania określa sam pożyczkodawca (przy założeniu respektowania przepisów ustawy o kredytach konsumenckich). Oznacza to, że z punktu widzenia konsumenta, warunki udzielenia tego typu finansowania, m.in. popularnych chwilówek, mogą być bardziej niekorzystne. Jedynym plusem, o ile można to tak nazwać, jest fakt, że przy pożyczkach firm prywatnych z reguły nie brana jest pod uwagę nasza historia kredytowa w BIK, bo dostęp do niej mają głównie banki i SKOK-i (choć od niedawna także nieliczne pozabankowe firmy pożyczkowe).

Dostępność pożyczek online

Chociaż pożyczki pozabankowe wydają się niegroźne, chociażby ze względu na niskie dostępne kwoty, to jednak potrafią przysporzyć wielu problemów. Jedna z bardziej popularnych firm finansowych Vivus oferuje warunki bardzo korzystne, ale tylko wówczas, gdy pożyczamy pieniądze po raz pierwszy. W takim wypadku przy kwocie 1200 zł oddajemy kapitał bez odsetek, jeśli zwrócimy go w przeciągu 30 dni. Mniej ciekawie robi się w przypadku przedłużenia terminu spłaty. Za 7 dni zwłoki doliczone zostanie 117,6 zł, za 14 dni będzie to 151,2 zł, a za dodatkowe 30 dni dopłacimy 228 zł. Mniej ciekawie prezentuje się oferta drugiej i kolejnych pożyczek. Za te same 1200zł na 30 dni mamy do oddania 1368 zł. Przedłużyć spłatę można na identycznych zasadach, jak przy pożyczce pierwszej. Vivus działa dość szybko, bo po złożeniu wniosku online wystarczy przelać na konto firmy 1 gr (w celu weryfikacji naszych danych).

Sprawdź też: Gdzie wziąć kredyt bez BIK-u?

Firm, które oferują kredyty gotówkowe bez BIK, czyli de facto pożyczki, jest bardzo dużo. Ich funkcjonowanie opiera się na szybkości i łatwemu dostępowi do pieniędzy, ale także na wysokich opłatach. Dlatego nie można powiedzieć, że jest to opcja tania. Te zawierane drogą online z reguły będą tańsze od pożyczek z placówek stacjonarnych, jednak i tak z taniością (poza promocjami) raczej mają niewiele wspólnego.

Emilia Kasińska