Na czym polegają pożyczki prywatne?

2013-12-13 10:05:00

Różnica między bankowym kredytem a pozabankową pożyczką jest dla większości Polaków znana, ale czym charakteryzują się pożyczki prywatne? 

Samo pojęcie pożyczki jest raczej dla wszystkich zrozumiałe. Jest to nic innego, jak umowa finansowa, w ramach której jedna ze stron użycza pieniędzy lub przedmiotu kontrahentowi, a druga strona zobowiązuje się to zwrócić na określonych warunkach. O ile kredyty są pod ścisłą kontrolą KNF, o tyle reguły pożyczek ustala sam pożyczkodawca (przestrzegając przy tym przepisów ustawy o kredytach konsumenckich na tyle, na ile umowa pod nią podlega).

Pożyczki prywatne – na czym polegają?

Pożyczka prywatna to pieniądz pożyczony przez osobę fizyczną. Odbiorcą takiej pożyczki może z kolei być zarówno osoba prywatna, jak też firma czy organizacja. Jest to coraz popularniejsza forma pozyskiwania dodatkowych środków, bo nie wiąże się z obecnością pośrednika, który z reguły wysoko ceni swoje usługi. Tego rodzaju pożyczki prężnie rozwijają się przede wszystkim przez Internet. Powstają coraz to nowe portale, na których jedni ogłaszają chęć pożyczenia od kogoś pieniędzy, a drudzy oferują na ten cel swoje fundusze. Jednym z bardziej popularnych serwisów jest gielda-pozyczek.pl, gdzie pożyczkodawcy i pożyczkobiorcy spotykają się i wystawiają na aukcjach konkretne oferty. W ten sposób w jednym miejscu może odnaleźć się ten, który potrzebuje pożyczyć przykładowo 5 000 zł oraz ktoś, kto taką kwotą dysponuje i jest gotowy, by na odpowiednich warunkach taką kwotę pożyczyć.

Wysokość pożyczek prywatnych

Pożyczki prywatne dotyczą różnych kwot – od tych najmniejszych, rzędu kilkaset złotych, do choćby 500 000 zł, a nawet większych. Wszystko zależy od tego, jakie zapotrzebowanie wykazują potencjalni pożyczkobiorcy, a także jakimi środkami dysponują pożyczkodawcy.

Jakie dokumenty są potrzebne?

Zasady współpracy między kontrahentami są precyzowane między poszczególnymi użytkownikami. Jedni wymagają przedstawienia zaświadczeń o dochodach, inni weksli, a jeszcze inni pożyczą tylko przy obowiązkowym ustanowieniu zabezpieczenia w formie hipoteki. Pożyczki prywatne polegają na wzajemnych ustaleniach kontrahentów, więc konkretne zasady współpracy są opracowywane indywidualnie. Rzecz jasna zawsze należy sporządzić umowę, w której zawarte będą dane obu stron, pożyczona kwota i warunki spłaty długu. Umowa powinna być sporządzona w ten sposób, żeby nie było wątpliwości co do tego, kiedy pieniądz ma zostać oddany i co stanie się w przypadku opóźnienia lub braku spłaty.

Sprawdź też: Pożyczki społecznościowe dostępne nawet dla bezrobotnych

Oczywiście chętnym do skorzystania z pożyczki prywatnej zaleca się daleko idącą ostrożność. Nigdy nie wiadomo, z kim mamy do czynienia po drugiej stronie. Tak samo uważać na warunki uzgodnień powinni ci, którzy pożyczają pieniądze, jak też ci, którzy oferują gotówkę.

Marzena Kazbieruk