Na czym polegają pożyczki prywatne?

2013-12-13 10:05:00

Różnica między bankowym kredytem a pozabankową pożyczką jest dla większości Polaków znana, ale czym charakteryzują się pożyczki prywatne? 

Samo pojęcie pożyczki jest raczej dla wszystkich zrozumiałe. Jest to nic innego, jak umowa finansowa, w ramach której jedna ze stron użycza pieniędzy lub przedmiotu kontrahentowi, a druga strona zobowiązuje się to zwrócić na określonych warunkach. O ile kredyty są pod ścisłą kontrolą KNF, o tyle reguły pożyczek ustala sam pożyczkodawca (przestrzegając przy tym przepisów ustawy o kredytach konsumenckich na tyle, na ile umowa pod nią podlega).

Pożyczki prywatne – na czym polegają?

Pożyczka prywatna to pieniądz pożyczony przez osobę fizyczną. Odbiorcą takiej pożyczki może z kolei być zarówno osoba prywatna, jak też firma czy organizacja. Jest to coraz popularniejsza forma pozyskiwania dodatkowych środków, bo nie wiąże się z obecnością pośrednika, który z reguły wysoko ceni swoje usługi. Tego rodzaju pożyczki prężnie rozwijają się przede wszystkim przez Internet. Powstają coraz to nowe portale, na których jedni ogłaszają chęć pożyczenia od kogoś pieniędzy, a drudzy oferują na ten cel swoje fundusze. Jednym z bardziej popularnych serwisów jest gielda-pozyczek.pl, gdzie pożyczkodawcy i pożyczkobiorcy spotykają się i wystawiają na aukcjach konkretne oferty. W ten sposób w jednym miejscu może odnaleźć się ten, który potrzebuje pożyczyć przykładowo 5 000 zł oraz ktoś, kto taką kwotą dysponuje i jest gotowy, by na odpowiednich warunkach taką kwotę pożyczyć.

Wysokość pożyczek prywatnych

Pożyczki prywatne dotyczą różnych kwot – od tych najmniejszych, rzędu kilkaset złotych, do choćby 500 000 zł, a nawet większych. Wszystko zależy od tego, jakie zapotrzebowanie wykazują potencjalni pożyczkobiorcy, a także jakimi środkami dysponują pożyczkodawcy.

Jakie dokumenty są potrzebne?

Zasady współpracy między kontrahentami są precyzowane między poszczególnymi użytkownikami. Jedni wymagają przedstawienia zaświadczeń o dochodach, inni weksli, a jeszcze inni pożyczą tylko przy obowiązkowym ustanowieniu zabezpieczenia w formie hipoteki. Pożyczki prywatne polegają na wzajemnych ustaleniach kontrahentów, więc konkretne zasady współpracy są opracowywane indywidualnie. Rzecz jasna zawsze należy sporządzić umowę, w której zawarte będą dane obu stron, pożyczona kwota i warunki spłaty długu. Umowa powinna być sporządzona w ten sposób, żeby nie było wątpliwości co do tego, kiedy pieniądz ma zostać oddany i co stanie się w przypadku opóźnienia lub braku spłaty.

Sprawdź też: Pożyczki społecznościowe dostępne nawet dla bezrobotnych

Oczywiście chętnym do skorzystania z pożyczki prywatnej zaleca się daleko idącą ostrożność. Nigdy nie wiadomo, z kim mamy do czynienia po drugiej stronie. Tak samo uważać na warunki uzgodnień powinni ci, którzy pożyczają pieniądze, jak też ci, którzy oferują gotówkę.

Marzena Kazbieruk

Słownik finansowy
Kalkulatory

Szukasz kredytu gotówkowego? Chcesz zaoszczędzić? A może nowa inwestycja się kroi? Z nami wszystko przekalkulujesz!

Sprawdzam