Jak dostać kredyt na auto używane?

2013-12-06 13:00:00

Mimo że auta używane kosztują mniej niż nowe, zdarza się, że nie zawsze posiadamy na wybrany model odpowiedniej ilości gotówki. Na szczęście istnieje możliwość sfinansowania takiego zakupu za pomocą taniego kredytu samochodowego. Zobacz, jak dostać kredyt na auto używane.

Rynek samochodów używanych jest w naszym kraju bardzo rozbudowany, a osoby zainteresowanie kupnem pojazdu z drugiej ręki raczej nie mają większych problemów ze znalezieniem czegoś dla siebie. Jeśli do nabycia auta brakuje nam gotówki, możemy skorzystać z bankowych ofert tanich kredytów samochodowych. Z pomocą tego typu pożyczki zasadniczo można sfinansować zakup każdego pojazdu, motoru, skutera czy nawet przyczepy campingowej. Pojazd nie musi być nowy, pochodzić prosto od producenta, równie dobrze możemy uzyskać w ten sposób pieniądze na auto z komisu czy przejmowane bezpośrednio od obecnego właściciela.

Lepszy kredyt samochodowy czy kredyt gotówkowy?

Auto używane można kupić nie tylko za pomocą wyspecjalizowanego kredytu samochodowego lecz również na zwykły kredyt gotówkowy. Obie opcje kredytowania posiadają zarówno swoje plusy, jak i minusy. Kredyt gotówkowy jest pożyczką zaciąganą na dowolny zakup. Bank nie wymaga przy nim zabezpieczeń typu zastawy, więc aby zminimalizować sobie ryzyko niespłacalności długu, zwykle narzuca kredytobiorcy wyższe oprocentowanie. Kredyt samochodowy jest z reguły o kilka punktów procentowych tańszą opcją pozyskiwania brakujących środków, ponieważ zakupione auto jest jednocześnie dla banku zabezpieczeniem przed niewypłacalnością kredytobiorcy. W ten sposób kredytodawca nie musi rekompensować sobie dużego ryzyka finansowania konsumenta podwyższaniem kosztów pożyczki. Warto również zaznaczyć, że kredyt samochodowy jest lepszym rozwiązaniem dla osób, które nie posiadają zbyt wysokiej zdolności kredytowej, ponieważ im niższa rata (dzięki niższemu oprocentowaniu), o tym większą kwotę możemy wnioskować.

Wady kredytu na auto używane

Niezależnie od tego, czy decydujemy się na zakup samochodu używanego czy nowego, musimy pamiętać, że w momencie podpisania umowy kredytowej nie stajemy się od razu prawowitymi i jedynymi jego właścicielami. Prawa własności pojazdu posiada również bank, który udzielił pożyczki, o ile ustanowiony został zastaw bądź przewłaszczenie kredytowanego pojazdu. Zatem w dowodzie rejestracyjnym auta - oprócz naszego nazwiska w miejscu przeznaczonym na dane właściciela pojazdu - widnieje również nazwa banku. Poza tym należy zaznaczyć, że koszt kredytu samochodowego na zakup auta używanego będzie praktycznie zawsze większy niż w przypadku pożyczki na nowy samochód.

Emilia Kasińska