Wybieramy kredyt samochodowy

2013-12-05 22:40:00

W dzisiejszych czasach kupno własnego auta często wiąże się z koniecznością sfinansowania go z pomocą kredytu. Decydując się na pożyczkę z banku, pamiętać musimy, żeby nie podpisywać dokumentów zbyt pochopnie. Aby nie narazić się na zbędne koszty, warto najpierw poznać kilka istotnych informacji na temat kredytów samochodowych.

Korzystając z bankowej pożyczki na zakup auta, warto zdecydować się na kredyt samochodowy lub leasing. Zasadniczo wszystkie kredyty wyspecjalizowane będą miały korzystniejsze warunki kredytowania niż zwykłe pożyczki gotówkowe, ponieważ finansowany za ich pomocą przedmiot staje się z reguły zabezpieczeniem spłaty. Bank ma dzięki temu większą pewność, że odzyska środki zainwestowane w klienta nawet w przypadku jego ewentualnej niewypłacalności.

Wybierając kredyt samochodowy, na początek warto sprawdzić ofertę banku, w którym posiadamy już rachunek osobisty. Jeśli aktywnie korzystamy czy z konta danej instytucji, czy też z jego innych produktów, często będziemy dzięki temu mogli liczyć na preferencyjne warunki kredytowania - zarezerwowane tylko dla "stałych klientów". Niemniej jednak zdecydowanie się na jakąkolwiek ofertę bez uprzedniej weryfikacji rynku w zakresie kredytów samochodowych nie byłoby rozsądne.

Kredyt samochodowy na auto używane lub nowe

Za pieniądze uzyskane dzięki kredytowi można sprawić sobie zarówno nowy, jak i używany pojazd, jednak ta druga opcja wiąże się z pewnymi ograniczeniami. Standardowo auto nie może mieć więcej niż 15-20 lat. Dodatkowo pamiętajmy, że im samochód starszy, z tym większymi kosztami kredytu będziemy musieli się liczyć.

Komisy motoryzacyjne i producenci pojazdów zazwyczaj już podczas dobierania odpowiedniego dla nas modelu samochodu sugerują kredyt w banku, z którym współpracują. Przystanie na taką propozycję ma swoje plusy - ze względu na mniejszą ilość formalności koniecznych do dopełnienia - jednak taka oferta z polecenia nie musi być wcale najkorzystniejsza.

Warunku kredytowania - na co zwrócić uwagę?

Kredyt samochodowy udzielany jest na podstawie dochodów kredytobiorcy - im wyższe zarobki, tym większa szansa na uzyskanie finansowania, a co za tym idzie, tańsze warunki kredytowania. Przed udaniem się do banku po kredyt należy więc przygotować zaświadczenie o pracy oraz wyciąg z konta osobistego z co najmniej ostatnich 3 miesięcy. Mimo że wiele banków oferuje pożyczki na oświadczenie, dokumentując zarobki zyskujemy pewność, że nasz wniosek zostanie rozpatrzony pozytywnie.

Z zaciągnięciem kredytu samochodowego wiążą się jednak dodatkowe koszty, których nie musielibyśmy ponosić, gdybyśmy skorzystali z pożyczki gotówkowej. Nie kupimy pojazdu na kredyt samochodowy bez pakietu ubezpieczeń. Poza standardowym OC bank wymaga w reguły także autocasco oraz Ubezpieczenia Assistance.

Warto również wspomnieć o ciekawej formie kredytu samochodowego dla klientów z własną gotówką, odłożoną na nowe auto. Mowa o kredycie „pół na pół”, który polega na wpłaceniu podczas finalizowania transakcji zakupu 50% wartości samochodu, a dopłacie kolejnych 50 % dopiero po roku. Oferta jest również dostępna w opcjach 60%/40% i 70%/30%. Dzięki tej formie kredytu, który jest zupełnie nieoprocentowany (choć często obowiązuje stosowna prowizja), konsument zyskuje chyba najtańszy na rynku sposób na zakup auta przy udziale pożyczonych pieniędzy.

 

Wymienione w tekście informacje, liczby i oferty są aktualne w dniu powstania artykułu (06.12.2013).

Renata Grochowska