Plusy i minusy pożyczek gotówkowych od osób prywatnych

2014-02-10 23:00:00

Pożyczki od osób prywatnych są alternatywą dla tych, którzy mają trudności z uzyskaniem kredytów w bankach. Poznajmy zalety i wady zobowiązań zaciąganych u osób fizycznych.

Pożyczkę można otrzymać zarówno od osoby prawnej, jak i fizycznej. Druga z wymienionych metod jest regulowana przez takie same przepisy, jak w przypadku wsparcia finansowego uzyskiwanego od znajomego. Dla wielu konsumentów dodatkowe pieniądze od osoby prywatnej są alternatywą wobec produktów bankowych. Na pożyczkach od osób fizycznych korzystają obie strony. Wierzyciel ma okazję zarobić na wysokich odsetkach od kapitału, a spłacający zyskuje możliwość otrzymania funduszy bez zbędnych formalności.

Sprawdź też: Pożyczki prywatne: gdy znajomy nie chce oddać długu

Umowa pożyczki prywatnej

Pożyczki prywatne dobrze zawierać w formie pisemnej. Spisanie umowy pozwala na ewentualne dochodzenie praw przed sądem. Zgodnie z przepisami Kodeksu cywilnego każda umowa dotycząca zobowiązania powyżej 500 zł powinna zostać udokumentowana na piśmie, jednak nawet jeśli będzie zawarta w formie ustnej, pozostanie ważna.

Koszty przy pożyczce prywatnej

W porównaniu do pożyczek pozabankowych, gdzie koszty spłaty zobowiązania łączą się z dodatkowymi opłatami, wsparcie finansowe od osoby prywatnej może wiązać się z niższymi kosztami. Ich wysokość zależy od oprocentowania, które maksymalnie nie może przekroczyć czterokrotności wartości stopy lombardowej ustalonej przez NBP. Nałożenie wyższego oprocentowania wierzytelności jest niezgodne z polskim prawem.

Koszty wynikające z podatków

Prywatne pożyczki oznaczają dodatkowe opłaty dla wierzyciela, który jest zobowiązany do odprowadzenia podatku od odsetek uzyskanych od użyczonego kapitału. Jeśli kwota udzielonych funduszy przekracza 5 tys. zł, pożyczkodawca powinien zapłacić podatek od czynności cywilnoprawnych w wysokości 2 proc. od każdego klienta. Nieuregulowanie podatku może prowadzić do zwiększenia go przez urząd skarbowy do 20 proc., co stanowi tzw. stawką sankcyjną.

Sprawdź też: Pożyczki społecznościowe podbijają polski rynek

Różne rodzaje pożyczek

W przypadku wierzytelności w instytucjach pozabankowych na klientów mogą zostać nałożone dodatkowe opłaty, w postaci prowizji od udzielanego kapitału. Przy zobowiązaniach finansowych od osób prywatnych nie występują takie koszty. Pożyczka od osoby fizycznej różni się również od pożyczek społecznościowych, które są udzielane przez serwisy internetowe. Przy wsparciu finansowym od osób fizycznych konsumenci napotkają także na spore różnice w zakresie zabezpieczeń.

Emilia Kasińska