Kredyt samochodowy czy gotówkowy - który lepszy?

2013-11-23 06:00:00

Spoglądając na zatłoczone parkingi i zakorkowane ulice trudno nie zauważyć, że samochód w dzisiejszych czasach ma niemal każdy. Mało tego, wiele rodzin posiada ich nawet po dwa lub trzy. Nie wszystkie auta oczywiście są finansowane z własnych środków, co oznacza, że spora część pojazdów zakupiona została dzięki kredytom. W tym miejscu pojawia się pytanie - czy lepiej zdecydować się na opłacenie zakupu samochodu, biorąc kredyt samochodowy czy gotówkowy?

Kredyty stricte samochodowe obecnie oferuje tylko kilka banków. Są nimi: mBank, MultiBank, Getin Bank, Deutsche Bank, Raiffeisen Bank, BNP Paribas, Volkswagen Bank oraz Santander. Nie oznacza to jednak, że inne instytucje kredytowe nie pomogą nam sfinansować zakupu auta. Zawsze możemy sięgnąć po tradycyjne kredyty gotówkowe, które przyznawane są na dowolny cel - w tym także kupno samochodu.

Wobec powyższego, jaki wybrać kredyt - samochodowy czy gotówkowy? Z pozoru nie ma wielkiej różnicy, skoro można kupić auto z pomocą obu. Nic bardziej mylnego. Wszystko zależy bowiem od tego, co chcemy faktycznie kupić. Standardowo kwoty dostępne w kredytach samochodowych są znacznie wyższe niż przy gotówkowych, umożliwiając przy tym rozłożenie spłaty na dłuższy czas. Maksymalny okres spłaty w kredytach samochodowych waha się od 84 do 120 miesięcy, a kwoty potrafią sięgać 150 tys. zł (w przypadku Getin Banku), 450 000zł (w mBanku), a nawet nie posiadać ograniczeń (w przypadkach Volkswagen Banku i Santandera). Wyjątkiem jest jedynie Deutsche Bank, który maksymalnie jest gotów pożyczyć klientom na zakup auta zaledwie 20 tys.

Najdłuższy okres spłaty w kredytach gotówkowych przeważnie oscyluje wokół 72 - 96 miesięcy, ale zdarzają się też sporadyczne oferty na 10 i więcej lat (przykładem BOŚ Bank i Bank Pocztowy). Maksymalne kwoty, o jakie można się ubiegać, zamykają się z reguły w 120 tys. zł. Już w tym momencie rozwiewają się wątpliwości co do wyboru rodzaju kredytu, jakie pojawiły się u tych osób, które mają zamiar kupić droższe auta - kredyt samochodowy zdecydowanie zwycięża.

Parametry kredytu to jednak nie wszystko. „Samochodówki” często nakładają na pojazdy ograniczenia, które nie występują w przypadku kredytów gotówkowych. Chodzi konkretnie o wiek samochodu. Przeważnie nie dostaniemy pieniędzy na auto starsze niż 3 lata, chociaż spotkać można kilka ofert dotyczących finansowania aut sześcioletnich lub - w przypadku BNP Paribas - nawet dziesięcioletnich. W kredycie gotówkowym wiek samochodu nie będzie miał znaczenia.

Jeśli więc zastanawiamy się, jaki wybrać kredyt - samochodowy czy gotówkowy, to najpierw zastanówmy się, w jaki przedział cenowy i wiekowy aut będziemy celować. Dopiero później porównajmy konkretne oferty. W podjęciu ostatecznej decyzji może pomóc m.in. porównywarka finansowa dostępna w serwisie Comperia.pl, gdzie znajdziemy oferty większości dostępnych na rynku bankowym kredytów.

Ekspert Comperia.pl