• Kredyty gotówkowe
  • Kredyty hipoteczne
  • Kredyty dla firm
  • Lokaty bankowe
Kwota kredytu
Okres spłaty
mies.
Wypełnij formularz, aby otrzymać bezpłatną ofertę!
Kwota kredytu
Okres spłaty
lat
Wypełnij formularz, aby otrzymać bezpłatną ofertę!
Kwota kredytu
Okres spłaty
mies.
Wypełnij formularz, aby otrzymać bezpłatną ofertę!
Kwota lokaty
Okres lokaty
mies.
Wypełnij formularz, aby otrzymać bezpłatną ofertę!
Administratorem danych osobowych jest Comperia.pl S.A. Zapoznaj się z pełną informacją o przetwarzaniu danych osobowych.
0 osób przegląda ten temat1 osoba obserwuje ten temat

Dostaniemy głodowe emerytury?

Odpowiedź
wróć do listy tematówSortowanie od najstarszej wypowiedzi
od najnowszej wypowiedzi
✓  od najstarszej wypowiedzi
Arias

Użytkownicy

Wyślij wiadomość

6.11.2015 8:33
Szkoda, że człowiek o tym, co chce robić dowiaduje się dopiero po czasie, prawda?
Tu potrzeba większej reformy edukacji niż likwidacji gimnazjów. Przydałyby się dla tych młodych ludzi jakieś zajęcia praktyczne z różnych zawodów, albo spotkania z wykonawcami różnych zawodów chociaż, żeby mieli świadomość, jak to działa.
Ja do końca studiów niemal nie wiedziałem, co chce robić (studia z pasji, ale humanistyczne).
Poza tym uważam, że pensje powinny być jawne, żeby każdy mógł sobie sprawdzić. Teraz w dobie internetu to może łatwiejsze, ale kiedyś tak nie było, a pytanie o zarobki było najgorszym nietaktem.
Cytuj
Kornela

Niezarejestrowani

6.11.2015 10:15
Artur Sarnecki napisał
Satysfakcje i pieniądze można mieć jako nauczyciel, urzędnik czy przedsiębiorca...jeśli dobrze dopasujesz to co robisz do siebie to nie ma znaczenia, a jeśli dobrze się rozwijasz to widzisz nowe możliwości, a kiedy dobrze zarządzasz kasą to i na kanary masz ... ale to nie na temat

vasyl napisał
Też mnie denerwowało to mówienie, że w jednym zawodzie zarabia się mało, a w innym dużo. Przede wszystkim nie każdy może być sprzedawcą. Sam miałem jeden dzień w takiej pracy, jako jedna z osób próbująca wciskać perfumy na ulicy. To było strasznie wyczerpujące, no i przez cały dzień zarobiłem jakieś 30 złotych. Więc lepiej mówić, że w innych zawodach jest możliwość, że zarobi się więcej, ale po pierwsze trzeba więcej pracować, po drugie trzeba mieć predyspozycje. A taki nauczyciel niech zarabia i te 2000 na rękę, ale ile ma za to różnych bonusów, cała Karta Nauczyciela przecież. Podobnie jeśli chodzi o budżetówkę, tam też jest miło i przyjemnie, pieniądze nie najgorsze. A ty człowieku tyraj, bo chciałeś być biznesmenem.
No nie jest tak?
Może jaki ma się już rozwiniętą firmę, to można sobie robić wakacje na Kanarach, ale jak się ją rozwija, to się tyra światek piątek i zastanawia czy w ogóle zarobi się na ten ZUS.
I tu ma pan racje, znam nauczycieli, którzy sporo pracują, kursy, korepetycje itd. i bardzo dobrze im się wiedzie, a sa tacy którzy robia minimum i to im wystarczy. Nie ważne co robisz. Ważne, żeby robić to dobrze.
Cytuj
Adrian Chrapek

Eksperci

Zobacz profil ekspertaObserwuj profil

Pomógł 441 razy

Wyślij wiadomość

6.11.2015 13:11
Zapola napisał
Przeczytałam właśnie na tvn24bis, że z naszymi emeryturami będzie bardzo kiepsko. Co prawda przytoczone kwoty może i robią wrażenie, ale jak piszą "W 2049 roku będzie to zaledwie zaledwie 31,3 proc. przeciętnego wynagrodzenia.".
No i co powinniśmy w tym momencie robić? Odkładać coś dodatkowo?
A może więcej pieniędzy przelewać do Zusu? Można im samemu jeszcze dopłacić, pracując na etacie?


Jeśli masz nadwyżki finansowe to je odkładaj i kupuj za nie aktywa (inwestuj) które w przyszłości będą dla Ciebie pracować. Możesz się w czymś specjalizować np akcje, obligacje, nieruchomości, albo budować portfel inwestycji. Najlepiej znajdź osobę kompetentną która będzie w stanie przeliczyć ile będziesz potrzebował mieć środków w momencie przejścia na emeryturę. W zależności ile masz czasu na zebranie tej sumy pomoże Ci wybrać odpowiednie aktywa. Najlepiej też sam zacznij się interesować :)

pozdrawiam
Cytuj
Adrian Chrapek
Certyfikowany Doradca Finansowy
Pomagam w inwestowaniu pieniędzy
truinvestment.pl
Basia

Użytkownicy

Wyślij wiadomość

6.11.2015 13:41
To da się jakoś wyliczyć, ile będziemy potrzebować pieniędzy na emeryturze?
Ja bym sobie chętnie wyliczyła. Coś tam odkładam, ale tego nie inwestuję, bo boję się ryzyka. No i nie po to teraz ciężko pracuję, żeby potem przez głupotę stracić część oszczędności, bo jednak inwestowanie w akcje i inne takie to trochę jak gra w ruletkę i się nie da wszystkiego przewidzieć.
Ale jestem ciekawa, czy odkładam na tyle dużo, żeby mieć spokój na emeryturze?
Cytuj
Adrian Chrapek

Eksperci

Zobacz profil ekspertaObserwuj profil

Pomógł 441 razy

Wyślij wiadomość

6.11.2015 15:52
Basia napisał
To da się jakoś wyliczyć, ile będziemy potrzebować pieniędzy na emeryturze?
Ja bym sobie chętnie wyliczyła. Coś tam odkładam, ale tego nie inwestuję, bo boję się ryzyka. No i nie po to teraz ciężko pracuję, żeby potem przez głupotę stracić część oszczędności, bo jednak inwestowanie w akcje i inne takie to trochę jak gra w ruletkę i się nie da wszystkiego przewidzieć.
Ale jestem ciekawa, czy odkładam na tyle dużo, żeby mieć spokój na emeryturze?


Można zrobić wyliczenie, a tak naprawdę przynajmniej dwa wyliczenia:
pierwsze - jeśli ustalimy jaką "rentę" będziemy chcieli pobierać przez dany okres na emeryturze (np 20/30lat), wtedy można policzyć ile pieniędzy będziemy potrzebować w momencie przejścia na emeryturę.
drugie wyliczenie - wiedząc ile będziemy potrzebować w momencie przejścia, oraz ile lat do emerytury nam zostało, możemy obliczyć ile miesięcznie należałoby odkładać żeby to uzbierać.

Do obu wyliczeń należny przyjąć jakąś zakładaną bezpieczną stopę zwrotu z inwestycji oraz inflację.

Najłatwiej obliczyć to na gotowych kalkulatorach excelowych :)
Cytuj
Adrian Chrapek
Certyfikowany Doradca Finansowy
Pomagam w inwestowaniu pieniędzy
truinvestment.pl
Elwira

Użytkownicy

Wyślij wiadomość

19.11.2015 10:27
Jeżeli w ogóle jakieś dostaniemy. Ja założyłam niedawno IKE, odkładam jakieś tam kwoty, regularnie. Daje mi to jakiś taki spokój psychiczny. Polecam.
Cytuj
Adrian Chrapek

Eksperci

Zobacz profil ekspertaObserwuj profil

Pomógł 441 razy

Wyślij wiadomość

3.12.2015 14:57
Elwira napisał
Jeżeli w ogóle jakieś dostaniemy. Ja założyłam niedawno IKE, odkładam jakieś tam kwoty, regularnie. Daje mi to jakiś taki spokój psychiczny. Polecam.


Bardzo dobry krok, zawsze zbiera się pewna kwota na zabezpieczenie. Najciężej jest zacząć, kiedy oszczędzanie na emeryturę wchodzi w nawyk staje się przyjemnością.. i łatwiej się starzeć :)
Cytuj
Adrian Chrapek
Certyfikowany Doradca Finansowy
Pomagam w inwestowaniu pieniędzy
truinvestment.pl
Karolina

Użytkownicy

Wyślij wiadomość

4.12.2015 11:10
Adrian Chrapek TRU Story napisał
Elwira napisał
Jeżeli w ogóle jakieś dostaniemy. Ja założyłam niedawno IKE, odkładam jakieś tam kwoty, regularnie. Daje mi to jakiś taki spokój psychiczny. Polecam.


Bardzo dobry krok, zawsze zbiera się pewna kwota na zabezpieczenie. Najciężej jest zacząć, kiedy oszczędzanie na emeryturę wchodzi w nawyk staje się przyjemnością.. i łatwiej się starzeć :)
A gdzie warto IKE założyć? Chyba i na mnie przyszedł czas... Przeboleje te 200 zł miesięcznie.
Cytuj
Artur Sarnecki

Eksperci

Zobacz profil ekspertaObserwuj profil

Pomógł 1359 razy

Wyślij wiadomość

4.12.2015 11:32
Ja korzystam z ING i mogę polecić, poza tym nie ma wymogu przelewania 200 zł chociaż im więcej tym lepiej oczywiście. Więcej pisze o IKE w ING tutaj: http://artursarnecki.eu/ike-plus-w-ing-opinia/
Cytuj
Doradca Finansowy

https://finansepoludzku.pl
Napisz: biuro@finansepoludzku.pl
Karolina

Niezarejestrowani

4.12.2015 11:46
Artur Sarnecki napisał
Ja korzystam z ING i mogę polecić, poza tym nie ma wymogu przelewania 200 zł chociaż im więcej tym lepiej oczywiście. Więcej pisze o IKE w ING tutaj: http://artursarnecki.eu/ike-plus-w-ing-opinia/
O dziękuje. Sprawdzę. Wiem, ze nie ma. Ale 200 zł to tak, że za bardzo nie odczuje,a przez kilka lat,a nawet kilkadziesiąt trochę się uzbiera.
Cytuj
Odpowiedź