• Kredyty gotówkowe
  • Kredyty hipoteczne
  • Kredyty dla firm
  • Lokaty bankowe
Kwota kredytu
Okres spłaty
mies.
Wypełnij formularz, aby otrzymać bezpłatną ofertę!
Kwota kredytu
Okres spłaty
lat
Wypełnij formularz, aby otrzymać bezpłatną ofertę!
Kwota kredytu
Okres spłaty
mies.
Wypełnij formularz, aby otrzymać bezpłatną ofertę!
Kwota lokaty
Okres lokaty
mies.
Wypełnij formularz, aby otrzymać bezpłatną ofertę!
Administratorem danych osobowych jest Comperia.pl S.A. Zapoznaj się z pełną informacją o przetwarzaniu danych osobowych.
0 osób przegląda ten temat1 osoba obserwuje ten temat

40 lat pracy jako kryterium przejścia n emeryturę?

Odpowiedź
wróć do listy tematówSortowanie od najstarszej wypowiedzi
od najnowszej wypowiedzi
✓  od najstarszej wypowiedzi
Mona-L

Użytkownicy

Wyślij wiadomość

16.11.2015 15:35
W takim wypadku trzeba kombinować, bo albo nie ma się opieki zdrowotnej albo kupuje się prywatny pakiet.
Ale naprawdę chcą oskładkować umowy o dzieło?
A taki dobry był instrument, zresztą umowy zlecenie też. Ja nie wiem, po co wprowadzili to obowiązkowe ubezpieczenia, jakby dobrowolne nie wystarczyły. To znaczy w sumie wiem dlaczego, chodziło zapewne o łatanie dziury w zusie, bo wiele osób wybierało umowy zlecenie po to, żeby zmniejszyć koszty zatrudnienia. Argumentowali, że chodzi o ochronę pracownika przed pracodawcą, ale już bez przesady.
Cytuj
Robert Sierant

Eksperci

Zobacz profil ekspertaObserwuj profil

Pomógł 3917 razy

Wyślij wiadomość

16.11.2015 18:21
bo gdyby składki nie były obowiązkowe to kto by je płacił? a skoro niewielu by płaciło to z czego byłyby wypłacane emerytury?
Cytuj
pozdrawiam
Robert Sierant
Ekspert finansowy

robertsierant.pl
carlos

Użytkownicy

Wyślij wiadomość

17.11.2015 8:26
Robert Sierant napisał
bo gdyby składki nie były obowiązkowe to kto by je płacił? a skoro niewielu by płaciło to z czego byłyby wypłacane emerytury?


Ale czy człowiek nie powinien mieć możliwości wyboru?
Ja bym nie płacił, ma Pan rację. Ja bym sobie te pieniądze odkładał gdzie indziej. Nie wiem, czy byłoby to lepsze czy gorsze, jeśli chodzi o oprocentowanie, ale przynajmniej miałbym poczucie, że mogę o sobie samym decydować.
Tak w ogóle, to czy obecnie pieniądze odkładane do ZUS są jakoś oprocentowane? Czy gdzieś można to sprawdzić?
Aha, no i jeszcze, gdybym mógł dowolnie dysponować pieniędzmi, to nie musiałbym pracować do 67 roku życia, pracowałbym tyle, ile dałbym radę.
Cytuj
Wrocka

Niezarejestrowani

17.11.2015 8:27
System emerytalny musi istnieć, tak samo jak musimy płacić podatki. Jednak potrzebna jest dogłębna reforma, ale ską brać na to wszytsko pieniądze???
Cytuj
Robert Sierant

Eksperci

Zobacz profil ekspertaObserwuj profil

Pomógł 3917 razy

Wyślij wiadomość

17.11.2015 9:47
carlos napisał
Robert Sierant napisał
bo gdyby składki nie były obowiązkowe to kto by je płacił? a skoro niewielu by płaciło to z czego byłyby wypłacane emerytury?


Ale czy człowiek nie powinien mieć możliwości wyboru?
Ja bym nie płacił, ma Pan rację. Ja bym sobie te pieniądze odkładał gdzie indziej. Nie wiem, czy byłoby to lepsze czy gorsze, jeśli chodzi o oprocentowanie, ale przynajmniej miałbym poczucie, że mogę o sobie samym decydować.
Tak w ogóle, to czy obecnie pieniądze odkładane do ZUS są jakoś oprocentowane? Czy gdzieś można to sprawdzić?
Aha, no i jeszcze, gdybym mógł dowolnie dysponować pieniędzmi, to nie musiałbym pracować do 67 roku życia, pracowałbym tyle, ile dałbym radę.


to co wpłacasz do ZUS nie jest oprocentowane, z tej kasy są wypłacane obecne emerytury

jedyna sensowna opcja to samodzielne odkładanie, a to co nam obecnie zabierają (obowiązkowo) można traktować jak kolejny podatek...
Cytuj
pozdrawiam
Robert Sierant
Ekspert finansowy

robertsierant.pl
carlos

Użytkownicy

Wyślij wiadomość

17.11.2015 15:28
Wrocka napisał
System emerytalny musi istnieć, tak samo jak musimy płacić podatki. Jednak potrzebna jest dogłębna reforma, ale ską brać na to wszytsko pieniądze???


Oj, reforma to na pewno by się przydała. Nawet nie miałbym nic przeciwko składce emerytalnej, gdyby była ona przeznaczana rzeczywiście na emerytury, ale tych osób, które je opłacają. Ewentualnie jakaś cząstka szłaby z tego na pomoc innym, chorym itd, bo w końcu musimy sobie pomagać.
Ale w sytuacji, gdzie znikają miliony i nikt nie wie gdzie? Najbardziej wkurza to zakłamanie panujące wśród wysokich urzędników zus i ich bezkarność.
Cytuj
Artur Sarnecki

Eksperci

Zobacz profil ekspertaObserwuj profil

Pomógł 1359 razy

Wyślij wiadomość

17.11.2015 22:37
W obecnych systemach żadne reformy nie naprawią obecnego stanu bez wywoływania paniki lub kryzysu finansowego... idealnie było by gdyby faktycznie pieniądze szły na indywidulne konto a nie tak jak teraz na konto wszystkich, nie mam nic przeciwko państwoej służbie zdrowia o ile byla by dobrze zarządzana a nie tak jak obecnie kiedy w niektórych szpitalach limity są wykorzystywane jesienią...

Co do umów to oskładkowane będzie co się da, wszelkie umowy, bo ZUS desperacko potrzebuje pieniędzy. Dlatego też w najbliższych latach OFE zostaną zlikwidowane.

Co do tego czy emerytura i podatki MUSZĄ być, to kwestia dość zabawna bo zarówno podatki w tej formie jak i emerytury mają nieco ponad 100 lat na świecie a wcześniej ludzie żyli...
Cytuj
Doradca Finansowy

https://finansepoludzku.pl
Napisz: biuro@finansepoludzku.pl
mikolaj-ko

Użytkownicy

Wyślij wiadomość

18.11.2015 8:28
Ale jakieś podatki zawsze były, daniny, pańszczyzny i inne.
Jeśli dziś potraktujemy składkę emerytalną jak podatek (a skoro nie będzie emerytur, to de facto jest to właśnie podatek) to oznacza, że oddajemy w podatkach prawie 50% dochodu.
Czy kiedykolwiek w historii Polski podatki były aż tak wysokie?
Czy są gdzieś kraje z takim podatkiem? A jeśli tak, to jak wygląda tam mediana dochodów?
W Polsce źle się dzieje, ale zastanawiam się jak kryzys w Europie, nawet ewentualna wojna na nas wpłyną.
Cytuj
Jowita

Niezarejestrowani

18.11.2015 8:49
Ostatni kryzys przeszliśmy nieźle, więc nie ma co panikować. Na emerytury musimy odkładać, na nas będą po prostu na bieżąco odkładać nasi potomkowie.
Cytuj
Artur Sarnecki

Eksperci

Zobacz profil ekspertaObserwuj profil

Pomógł 1359 razy

Wyślij wiadomość

18.11.2015 9:48
W wielu krajach podatki są dużo większe niż w PL, ale tam widać na co to idzie - np. skandynawia - w większości mamy tam podatki ok 50 % ale social i inwestycje są na wyższym poziomie.

W Polsce podatki są duże w stosunku do dochodów większości, biednym zabierają a bogatych blokują przed inwestowaniem ...

dodatkowo środki które trafiają do budżetu są wydawane w skandaliczy sposób, każda inwestycja państwowa jest kilka, kilkanaście razy droższa od indentycznej prywatnej, do tego dziury w zusie i inne cuda... pieniadze które są pozyskiwane są po prostu wyrzucane w błoto...


mikolaj-ko napisał
Ale jakieś podatki zawsze były, daniny, pańszczyzny i inne.
Jeśli dziś potraktujemy składkę emerytalną jak podatek (a skoro nie będzie emerytur, to de facto jest to właśnie podatek) to oznacza, że oddajemy w podatkach prawie 50% dochodu.
Czy kiedykolwiek w historii Polski podatki były aż tak wysokie?
Czy są gdzieś kraje z takim podatkiem? A jeśli tak, to jak wygląda tam mediana dochodów?
W Polsce źle się dzieje, ale zastanawiam się jak kryzys w Europie, nawet ewentualna wojna na nas wpłyną.
Cytuj
Doradca Finansowy

https://finansepoludzku.pl
Napisz: biuro@finansepoludzku.pl
Odpowiedź