Polisa inwestycyjna - czy warto znać ten produkt?

2012-06-28 11:58:01

W czasie kryzysu Polacy szukają różnych sposobów na lokowanie oszczędności. Tradycyjna lokata bankowa jest bardzo bezpieczna, ale nie przynosi dużych zysków. Na rynku finansowym można znaleźć polisy inwestycyjne. Comperia.pl podpowiada co to za produkt i czy jest dobrą alternatywą dla lokat.

Co to jest polisa inwestycyjna?

Polisa inwestycyjna łączy w sobie dwie funkcje - inwestycyjną i ochronną. Wpłacana składka dzielona jest między ubezpieczenie na życie a inwestycję w fundusze. Typowe polisy inwestycyjne są produktami, w których większa część comiesięcznej składki jest przeznaczona na inwestycje. Funkcja ochronna ma więc drugorzędne znaczenie, ale pozwala ominąć podatek Belki.

W odróżnieniu od ubezpieczenia na życie, polisę inwestycyjną może zawrzeć każdy. Towarzystwa ubezpieczeniowe nie wymagają wypełnienia ankiety medycznej czy wykonania badań lekarskich przed podpisaniem umowy. Zresztą, sama procedura zawarcia umowy także jest uproszczona.

Wykupienie polisy inwestycyjnej oznacza konieczność regularnego płacenia składek. Jest to więc dobry sposób zmobilizowania do długoterminowego oszczędzania osoby roztargnione, sposób gwarantujący dodatkowo ochronę ubezpieczeniową.

Wadą tego typu depozytów jest ograniczona (a właściwie brak) dostępność środków – z zainwestowanych pieniędzy korzystać dopiero po upływie czasu określonego w umowie. Zerwanie umowy przed czasem wiąże się z utratą wszystkich wypracowanych pieniędzy.

Alternatywa dla lokaty?

Polisa inwestycyjna może być alternatywą dla tradycyjnej lokaty bankowej. Korzyści wynikających z inwestowania w taki produkt jest kilka. Najważniejszą jest możliwość uzyskania większych zysków niż w przypadku zwykłych depozytów bankowych.

W przeciwieństwie do lokaty bankowej, na polisie nie trzeba od razu lokować wszystkich pieniędzy, można systematycznie wpłacać niewielkie kwoty przez dłuższy czas. Dlatego jest to dobry sposób na inwestowanie długoterminowe, podczas gdy lokaty lepiej się sprawdzają w krótszym okresie.

Dodatkowo, właściciel polisy może wyznaczyć osobę, która w przypadku jego śmierci otrzyma zwrot wpłaconych środków wraz z gwarantowanym zyskiem. Wypłacone świadczenie jest zwolnione z podatku od spadków i darowizn i nie wchodzi w skład masy spadkowej. Nie trzeba również przeprowadzać postępowania spadkowego, wystarczy zgłosić zgon właściciela ubezpieczenia w Towarzystwie Ubezpieczeniowym, a w ciągu 30 dni zostaną wypłacone środki.
Marta Ośko
Comperia.pl

Marta Ośko

Słownik finansowy
Kalkulatory

Szukasz kredytu gotówkowego? Chcesz zaoszczędzić? A może nowa inwestycja się kroi? Z nami wszystko przekalkulujesz!

Sprawdzam