Bezpiecznie oszczędzać można nie tylko na lokatach

2015-07-15 08:03:00

Posiadacze oszczędności stale borykają się z jednym i tym samym problemem, czyli takim ich ulokowaniem, aby zapewnić im maksymalne bezpieczeństwo oraz uzyskać względnie atrakcyjny zarobek. Czy połączenie obydwu tych parametrów jest w ogóle możliwe do zrealizowania? Jeśli tak, to jakie instrumenty najlepiej sprawdzą się w tej roli? Porównywarka finansowa Comperia.pl podpowiada.

Wszyscy zdajemy sobie sprawę, że zarabianie pieniędzy wymaga nie tylko dużego samozaparcia, ale także konieczności zrezygnowania z czasu wolnego na rzecz codziennego chodzenia do pracy. Co więcej, w odczuciu większości pracowników uzyskiwane przez nich wynagrodzenie jest za niskie w stosunku do wykonywanych obowiązków. Wszystko to sprawia, że gdy już uda im się odłożyć jakieś pieniądze, to bardzo zależy im na ich bezpiecznym ulokowaniu.

Nie ma jak w banku…

Najbardziej popularnym instrumentem służących do bezpiecznego pomnażania pieniędzy są lokaty bankowe. Produkty te nie dość, że są chronione przez Bankowy Fundusz Gwarancyjny (do równowartości kwoty 100 tys. euro), to jeszcze pozwalają lokować pieniądze na różne okresy. Do tego dochodzi jeszcze względnie atrakcyjne oprocentowanie takich produktów. Średnia wartość tego parametru dla pięciu najlepszych rocznych lokat na kwotę 5 tys. zł wynosi obecnie 2,79 proc.

Średnie oprocentowanie TOP5 lokat rocznych

Comperia Analytics


Drugim produktem umożliwiającym bezpieczne gromadzenie pieniędzy są konta oszczędnościowe (również objęte ochroną BFG). Ich olbrzymią zaletą jest zapewnienie klientowi stałego dostępu do jego środków, co oznacza, że może on je wpłacać i wypłacać kiedy tylko chce. Warto jednak zwrócić uwagę, iż w przypadku kont oszczędnościowych zwykle tylko jedna wypłata w miesiącu jest darmowa. Za każdą kolejną jest już naliczana odpowiednia prowizja. Średnie oprocentowanie kont oszczędnościowych wynosi dziś 1,54 proc.

A może tak na państwowym

Alternatywą do opisach powyżej produktów jest ulokowanie posiadanych nadwyżek finansowych w obligacjach skarbowych, które to są uznawane za jedne z najbezpieczniejszych instrumentów służących do pomnażania oszczędności. Ich „pewność” wynika z faktu, że wykup tych papierów jest gwarantowany przez sam Skarb Państwa.

W związku z tym, że każdego miesiąca do sprzedaży trafiają kolejne emisje tych papierów, osoby zainteresowane tą metodą oszczędzania mogą je nabywać w dowolnym momencie. Co więcej, potencjalni inwestorzy mają do wyboru instrumenty o różnych terminach wykupu. Wśród obligacji detalicznych funkcjonują bowiem papiery dwu-, trzy-, cztero- i dziesięcioletnie.

Oprocentowanie tych instrumentów jest uzależnione od konkretnego rodzaju obligacji oraz wybranych czynników zewnętrznych. I tak:
- w obligacjach dwuletnich wynosi 2,00 proc. w całym okresie,
- w obligacjach trzyletnich wynosi 2,10 proc. w pierwszym sześciomiesięcznym okresie odsetkowym, potem jest równe stopie WIBOR 6M
- w obligacjach czteroletnich wynosi 2,30 proc. w pierwszym rocznym okresie odsetkowym, potem jest sumą wskaźnika inflacji powiększonego o marżę 1,25 proc.
- w obligacjach dziesięcioletnich wynosi 2,50 proc. w pierwszym rocznym okresie odsetkowym, potem jest sumą wskaźnika inflacji powiększonego o marżę 1,50 proc.

Warto zaznaczyć, że wszystkie wymienione oprocentowania są wyrażone w skali roku.

Podsumowanie

Na rynku funkcjonują również inne instrumenty pozwalające bezpiecznie lokować oszczędności klientów. Zaliczamy do nich chociażby fundusze pieniężne oferowane przez TFI. Trzeba jednak wiedzieć, że podmioty te w głównej mierze wpłacają zgromadzone od klientów pieniądze właśnie w opisane powyżej lokaty i obligacje skarbowe. Tym samym uzyskują one niemal takie same stopy zwrotu co te wcześniej wymienione.

Autor: Jacek Kasperczyk
Comperia.pl

Jacek Kasperczyk

Słownik finansowy
Kalkulatory

Szukasz kredytu gotówkowego? Chcesz zaoszczędzić? A może nowa inwestycja się kroi? Z nami wszystko przekalkulujesz!

Sprawdzam