• Kredyty gotówkowe
  • Kredyty hipoteczne
  • Kredyty dla firm
  • Lokaty bankowe
Kwota kredytu
Okres spłaty
mies.
Wypełnij formularz, aby otrzymać bezpłatną ofertę!
Kwota kredytu
Okres spłaty
lat
Wypełnij formularz, aby otrzymać bezpłatną ofertę!
Kwota kredytu
Okres spłaty
mies.
Wypełnij formularz, aby otrzymać bezpłatną ofertę!
Kwota lokaty
Okres lokaty
mies.
Wypełnij formularz, aby otrzymać bezpłatną ofertę!
Administratorem danych osobowych jest Comperia.pl S.A. Zapoznaj się z pełną informacją o przetwarzaniu danych osobowych.
0 osób przegląda ten temat1 osoba obserwuje ten temat

Groźne psy- jakie ubezpieczenie?

Odpowiedź
wróć do listy tematówSortowanie od najstarszej wypowiedzi
od najnowszej wypowiedzi
✓  od najstarszej wypowiedzi
nowak-marian

Użytkownicy

Wyślij wiadomość

8.4.2016 21:52
Witam. Tyle jest informacji o pogryzieniu ludzi przez agresywne psy.Dzisiejsza wiadomość o pogryzieniu dziewczynki skłoniła mnie do zastanowienia się wreszcie nad ubezpieczeniem. Mam dwa owczarki niemieckie na ogrodzonym obejściu i mają duży kojec. Zazwyczaj biegają wolno po ogrodzonym terenie. Jak mam się ubezpieczyć na wypadek np, ucieczki psów i zaatakowania kogoś? A jak pogryzą np. złodzieja, to też ja pewnie za to odpowiem?
Cytuj
WAR-TO UBEZPIECZENIA Marian Bułecki

Eksperci

Zobacz profil ekspertaObserwuj profil

Pomógł 1163 razy

Wyślij wiadomość

9.4.2016 10:52
nowak-marian napisał
Witam. Tyle jest informacji o pogryzieniu ludzi przez agresywne psy.Dzisiejsza wiadomość o pogryzieniu dziewczynki skłoniła mnie do zastanowienia się wreszcie nad ubezpieczeniem. Mam dwa owczarki niemieckie na ogrodzonym obejściu i mają duży kojec. Zazwyczaj biegają wolno po ogrodzonym terenie. Jak mam się ubezpieczyć na wypadek np, ucieczki psów i zaatakowania kogoś? A jak pogryzą np. złodzieja, to też ja pewnie za to odpowiem?


Zacznijmy od elementarnych kwestii:
- czy ubezpieczył Pan swoją nieruchomość, czy w ramach ubezpieczenia zawarł Pan także umowę OC w życiu prywatnym, z jakimi rozszerzeniami i na jaką sumę?
- Czy te psy to "zwierzęta domowe" w myśl definicji zawartej w o.w.u.? Może to zwierzęta hodowlane? Jeśli to drugie, to ochrona w ramach OC w życiu prywatnym nie obejmuje zazwyczaj szkód przez nie wyrządzonych. Radzę aby w takim przypadku skontaktować się z właściwym związkiem hodowców.
- proszę pamiętać że wspomniane OC raczej nie obejmuje odpowiedzialności właściciela "z winy umyślnej". Co to w takim przypadku wina umyślna - to już domena prawników ale i szansa pokazani swojego profesjonalizmu przez pośrednika.
Analizując o.w.u., proszę zwrócić uwagę także na to czy szkody wyrządzone przez psy zaliczane do "ras niebezpiecznych" podlegają ubezpieczeniu. Na Pana miejscu, mając na uwadze powyższe, zwróciłbym się do przedstawiciela swojego ubezpieczyciela aby jednoznacznie określił swoje stanowisko w tym względzie, powołując się na konkretne zapisy w o.w.u.Być może zgodzi się na jakieś dodatkowe klauzule w umowie, jeśli zajdzie taka potrzeba. Jest to okazja aby poznać wartość swojego ubezpieczenia w wersji zaakceptowanej przez Pana.
Cytuj
blog: www.wartoubezpieczenia.pl
www.facebook.com/wartoubezpieczenia
mbulecki@gmail.com
Wiki

Użytkownicy

Wyślij wiadomość

9.4.2016 17:17
Na teren naszej posesji wszedł mimo wywieszonej tabliczki-zły pies- sąsiad.Mamy małego, ale agresywnego psa. Sąsiad o tym doskonale wiedział, bo ostrzegaliśmy wszystkich dookoła. Pies porwał mu nogawkę. Sąsiad domaga się 300 zł. za spodnie.Mamy ubezpieczony dom, ale tata twierdzi, że sasiadowi nic się nie należy i nie będziemy płacili z polisy /stracimy bezszkodowość/ ani dobrowolnie. Mama dla świętego spokoju chce zapłacić. Sąsiad nas nęka. Czy tato ma rację?
Cytuj
WAR-TO UBEZPIECZENIA Marian Bułecki

Eksperci

Zobacz profil ekspertaObserwuj profil

Pomógł 1163 razy

Wyślij wiadomość

10.4.2016 12:47
Wiki napisał
Na teren naszej posesji wszedł mimo wywieszonej tabliczki-zły pies- sąsiad.Mamy małego, ale agresywnego psa. Sąsiad o tym doskonale wiedział, bo ostrzegaliśmy wszystkich dookoła. Pies porwał mu nogawkę. Sąsiad domaga się 300 zł. za spodnie.Mamy ubezpieczony dom, ale tata twierdzi, że sasiadowi nic się nie należy i nie będziemy płacili z polisy /stracimy bezszkodowość/ ani dobrowolnie. Mama dla świętego spokoju chce zapłacić. Sąsiad nas nęka. Czy tato ma rację?

Interpretacja zapisów o.w.u. i KC to domena prawników. Prawnicy rozstrzygną czy wszedł na prywatną posesję na własne ryzyko, czy nie, badając okoliczności zdarzenia. Kodeks Cywilny nakazuje zadośćuczynienie za szkody do których się przyczyniliśmy. Myślę, że ZU raczej zaakceptuje szkodę ale proszę pamiętać, że zgłoszenie i ciężar udowodnienia zasadności roszczeń leży po stronie poszkodowanego. Do jego uzasadnienia odniosie się pion odszkodowań ZU.To poszkodowany musi uzasadnić także wysokość strat. To musiały być całkiem nowe i drogie spodnie, skoro żąda takiej sumy.
Cytuj
blog: www.wartoubezpieczenia.pl
www.facebook.com/wartoubezpieczenia
mbulecki@gmail.com
lora

Użytkownicy

Wyślij wiadomość

13.4.2016 11:41
Jestem niedouczona w temacie. Aż wstyd. Ubezpieczam mieszkanie od lat i nie doczytałam co jest na prawdę w tym OC.W sumie ubezpieczyciel też się nie kwapił, żeby mi wszystko jasno wytłumaczyć. Wyjęłam polisę, mam ubezpieczenie w Inter Risku i nie mam niestety wyszczegolnionego za co jestem ubezpieczona w OC.Czy mam obowiązek szukać sama wiadomości, czy jednak moj ubezpieczyciel powinien mi wszystko wytłumaczyć?
Cytuj
WAR-TO UBEZPIECZENIA Marian Bułecki

Eksperci

Zobacz profil ekspertaObserwuj profil

Pomógł 1163 razy

Wyślij wiadomość

13.4.2016 14:22
lora napisał
Jestem niedouczona w temacie. Aż wstyd. Ubezpieczam mieszkanie od lat i nie doczytałam co jest na prawdę w tym OC.W sumie ubezpieczyciel też się nie kwapił, żeby mi wszystko jasno wytłumaczyć. Wyjęłam polisę, mam ubezpieczenie w Inter Risku i nie mam niestety wyszczegolnionego za co jestem ubezpieczona w OC.Czy mam obowiązek szukać sama wiadomości, czy jednak moj ubezpieczyciel powinien mi wszystko wytłumaczyć?

No właśnie, nie wiemy jakie mamy prawa, więc z nich nie korzystamy. Podpisując polisę jednocześnie potwierdzamy że zapoznaliśmy się z ogólnymi warunkami ubezpieczenia. Powinna Pani otrzymać ten dokument razem z polisą. Na polisie takich szczegółowych danych zazwyczaj nie ma, po to są ogólne warunki ubezpieczenia.
Cytuj
blog: www.wartoubezpieczenia.pl
www.facebook.com/wartoubezpieczenia
mbulecki@gmail.com
robven

Użytkownicy

Wyślij wiadomość

13.4.2016 15:11
Sam posiadam 3 groźne psy i nie przypuszczałem, że jeżeli ktoś mimo tabliczki informujące o ich pobycie na terenie posesji, zdecyduje się na konfrontacje z nimi, może domagać się jakiegoś odszkodowania. Jak to wygląda w sytuacji kiedy pies nie tylko zniszczy odzież, ale wręcz pogryzie np. nadgorliwego sąsiada?
Cytuj
WAR-TO UBEZPIECZENIA Marian Bułecki

Eksperci

Zobacz profil ekspertaObserwuj profil

Pomógł 1163 razy

Wyślij wiadomość

13.4.2016 16:26
robven napisał
Sam posiadam 3 groźne psy i nie przypuszczałem, że jeżeli ktoś mimo tabliczki informujące o ich pobycie na terenie posesji, zdecyduje się na konfrontacje z nimi, może domagać się jakiegoś odszkodowania. Jak to wygląda w sytuacji kiedy pies nie tylko zniszczy odzież, ale wręcz pogryzie np. nadgorliwego sąsiada?


Jak to napisałem wcześniej, nie podejmuję się rozstrzygać kwestii prawnych. Zwracam natomiast Państwu uwagę na takie oto okoliczności:
- trzymanie psów w ramach hodowli – tu OC w życiu prywatnym nie pomoże,
- wyłączona jest wina umyślna właściciela psa, a także szkody których doznały osoby pozostające z Ubezpieczonym we wspólnym gospodarstwie domowym, w tym także pomocy domowej w trakcie wykonywania przez nią swoich obowiązków.
Szkoda może być „na osobie lub mieniu”. To kwestia wysokości odszkodowania. Jeżeli ktoś ma takie psy, to radzę aby „nie oszczędzał” na sumie ubezpieczenia. Odszkodowanie nie musi się ograniczać tylko do jednorazowej wypłaty. Świadczenie może także obejmować rentę, nawet dożywotnią. Jeśli zajdzie taka okoliczność, to ZU będzie wypłacał odszkodowanie, w tym rentę, do wyczerpania się sumy ubezpieczenia.
Wypowiedź została zmieniona przez: WAR-TO UBEZPIECZENIA Marian Bułecki 13.4.2016 17:15
Cytuj
blog: www.wartoubezpieczenia.pl
www.facebook.com/wartoubezpieczenia
mbulecki@gmail.com
jan-nuk

Użytkownicy

Wyślij wiadomość

15.4.2016 13:50
Mam duży ogród, mieszkam na uboczu i psy są konieczne mi do zapewnienia ochrony. Ogrodzenie mam bardzo szczelne, tabliczki ostrzegawcze są wywieszone w widocznych miejscach i mam ubezpieczenie OC. Furtka wejsciowa też jest zabezpieczona domofonem. Dla mnie każdy wchodzący bez pozwolenia na teren posesji bez mojego pozwolenia to potencjalny włamywacz, który może być pogryziony. Mimo zabezpieczeń i ostrzeżeń wchodzi na własne życzenie, więc to on odpowiada w razie pogryzienia.Tak uważam, bo po co mamy te tabliczki ostrzegawcze typu - groźny pies?
Cytuj
WAR-TO UBEZPIECZENIA Marian Bułecki

Eksperci

Zobacz profil ekspertaObserwuj profil

Pomógł 1163 razy

Wyślij wiadomość

15.4.2016 18:10
jan-nuk napisał
Mam duży ogród, mieszkam na uboczu i psy są konieczne mi do zapewnienia ochrony. Ogrodzenie mam bardzo szczelne, tabliczki ostrzegawcze są wywieszone w widocznych miejscach i mam ubezpieczenie OC. Furtka wejsciowa też jest zabezpieczona domofonem. Dla mnie każdy wchodzący bez pozwolenia na teren posesji bez mojego pozwolenia to potencjalny włamywacz, który może być pogryziony. Mimo zabezpieczeń i ostrzeżeń wchodzi na własne życzenie, więc to on odpowiada w razie pogryzienia.Tak uważam, bo po co mamy te tabliczki ostrzegawcze typu - groźny pies?

Aby skutecznie wystąpić z roszczeniem, trzeba udowodnić komuś winę, zaniedbanie albo inną okoliczność skutkującą koniecznością zadośćuczynienia. Rozstrzyga to ostatecznie sąd. Jeśli ma Pan dobrze ustawione OC, to prawników ZU ma Pan po swojej stronie, bo to oni będą "na pierwszej linni", to oni będą zastanawiać się czy roszczenie jest zasadne. Jeśli uznają że nie jest, to ma Pan gotową argumentację. Oddalenie roszczenia ( o ile ochrona ubezpieczeniowa w konkretnym wypadku nie jest wykluczona, bo np. nie mieści się w zakresie ubezpieczenia) nie odbywa się pochopnie, bo ubezpieczyciel ma świadomość że sprawa może trafić do sądu i w razie przegranej ZU poniesie większe koszty.
Cytuj
blog: www.wartoubezpieczenia.pl
www.facebook.com/wartoubezpieczenia
mbulecki@gmail.com
Odpowiedź