• Kredyty gotówkowe
  • Kredyty hipoteczne
  • Kredyty dla firm
  • Lokaty bankowe
Kwota kredytu
Okres spłaty
mies.
Wypełnij formularz, aby otrzymać bezpłatną ofertę!
Kwota kredytu
Okres spłaty
lat
Wypełnij formularz, aby otrzymać bezpłatną ofertę!
Kwota kredytu
Okres spłaty
mies.
Wypełnij formularz, aby otrzymać bezpłatną ofertę!
Kwota lokaty
Okres lokaty
mies.
Wypełnij formularz, aby otrzymać bezpłatną ofertę!
Administratorem danych osobowych jest Comperia.pl S.A. Zapoznaj się z pełną informacją o przetwarzaniu danych osobowych.
0 osób przegląda ten temat1 osoba obserwuje ten temat

Co wpływa na wysokość składki OC?

Odpowiedź
wróć do listy tematówSortowanie od najstarszej wypowiedzi
od najnowszej wypowiedzi
✓  od najstarszej wypowiedzi
JeremiGru

Niezarejestrowani

6.11.2015 10:17
Jedno i drugie powinno być na odpowiednim poziomie. Za wysokie ceny raczej nie wpłyną na wysokość odszkodowania, ani na jakoś obsługi itd. Po prostu konkurencja nie śpi, jeden podwyższy to i drugi sobie na to pozwoli.
Cytuj
WAR-TO UBEZPIECZENIA Marian Bułecki

Eksperci

Zobacz profil ekspertaObserwuj profil

Pomógł 1163 razy

Wyślij wiadomość

6.11.2015 14:01
JeremiGru napisał
Jedno i drugie powinno być na odpowiednim poziomie. Za wysokie ceny raczej nie wpłyną na wysokość odszkodowania, ani na jakoś obsługi itd. Po prostu konkurencja nie śpi, jeden podwyższy to i drugi sobie na to pozwoli.


Po części się z Panem zgadzam. Praktyka pokazuje, że dobry towar lub usługa nie musi być droga, ale też wysoka cena nie zawsze gwarantuje wysoką jakość. Konkurencja rzeczywiście ogranicza dowolność w windowaniu cen. Co jednak dzieje się na rynku, jeśli większość graczy zaczyna konkurować głównie ceną, a w skrajnych przypadkach kalkulacja nie uwzględnia w pełni ryzyka, zmieniających się czynników wpływających na poziom kosztów, itp ? Listy KNF zwracają na to uwagę (list z 28.09.2015 i list z 02.10.2015 r.). Sporo się zmienia na rynku. Ostatnio wprowadza się BLS. Ciekawe że ledwie osiem ZU na kilkanaście akwirujących ubezpieczenia komunikacyjne (ok. 68-70% rynku), stosuje zasady BLS z różnym skutkiem zresztą, a pozostali … na razie się wstrzymują. Wnioski?
Czy stosowanie BLS wpływa na cenę OC kom? Opinie analityków są podzielone. Przypuszcza się że tak, bo stosowanie tego rozwiązania pociąga za sobą nie tylko wzrost nakładów na infrastrukturę, konieczność reorganizacji struktur, etc., ale także wzrost ryzyka po stronie ubezpieczycieli. Wzrost ten związany jest także z wypłatą odszkodowań za szkody nie z winy ich klientów i z skuteczną i szybką windykacją wypłaconych świadczeń od ubezpieczycieli sprawców. KNF od pewnego czasu stara się uporządkować rynek. To nie tylko kwestia BLS, ale także problemy związane z wdrożeniem nowych standardów wycen i wypłat odszkodowań. Jak sytuacja na rynku zmieni się gdy BLS obejmować zacznie wszystkie ZU, a działania porządkujące o których wyżej wspomniałem okażą się skuteczne?
Szansą na unormowanie sytuacji na rynku ubezpieczeń OC kom i nie tylko, jest nie tylko skuteczne wdrożenie zmian o których tu mowa ale także postawa klientów. Przestańmy patrzeć na OC kom. jako coś co musimy mieć, więc staramy się jak najmniej zapłacić. Spróbujmy raczej popatrzeć na to ubezpieczenie inaczej; skoro musimy je mieć, to co za proponowaną składkę nam się proponuje, co gwarantuje i czy u innego ubezpieczyciela za porównywalne pieniądze możemy otrzymać więcej.
Przyjmijmy taką oto hipotetyczną sytuację; klient wykupuje tanie OC w firmie X. Firma ta od dawna stosuje ceny poniżej średniej rynkowej, bilans coraz trudniej się domyka. Wkracza nadzór i uruchamia jeden z ustawowych instrumentów (np. kary finansowe, czasowe zawieszenie zezwolenia na prowadzenie akwizycji w zakresie ubezpieczeń komunikacyjnych, etc). Bilans jeszcze bardziej się nie domyka. W jakiej sytuacji znajdą się klienci takiej firmy?
Cytuj
blog: www.wartoubezpieczenia.pl
www.facebook.com/wartoubezpieczenia
mbulecki@gmail.com
Basia

Użytkownicy

Wyślij wiadomość

6.11.2015 15:25
No właśnie w jakiej?
Bo ja zawsze uważałam, że skoro mam to wykupione ubezpieczenie, no to mam. Nawet jeśli ubezpieczyciel zbankrutuje, to czym mi to grozi?
Ktoś mi może zatrzymać dowód rejestracyjny? Przecież to nie z mojej winy ktoś upadł, ja swoje zapłaciłam i spełniłam swój obowiązek.
Co najwyżej problem miałaby osoba, której spowodowałabym szkodę, bo nie mogłaby otrzymać swojego odszkodowania.
Cytuj
WAR-TO UBEZPIECZENIA Marian Bułecki

Eksperci

Zobacz profil ekspertaObserwuj profil

Pomógł 1163 razy

Wyślij wiadomość

7.11.2015 14:51
Basia napisał
No właśnie w jakiej?
Bo ja zawsze uważałam, że skoro mam to wykupione ubezpieczenie, no to mam. Nawet jeśli ubezpieczyciel zbankrutuje, to czym mi to grozi?
Ktoś mi może zatrzymać dowód rejestracyjny? Przecież to nie z mojej winy ktoś upadł, ja swoje zapłaciłam i spełniłam swój obowiązek.
Co najwyżej problem miałaby osoba, której spowodowałabym szkodę, bo nie mogłaby otrzymać swojego odszkodowania.


Skoro w taki sposób Pani traktuje ten rodzaj ubezpieczenia, to oczywiście ma Pani rację. Nie oceniam tego. Wszystko jest w porządku, poza paroma „drobiazgami”, takimi jak np. : - zgodnie z Ustawą o obowiązkowych ubezpieczeniach, art. 28 ust. 2, w przypadku cofnięcia działalności ZU zezwolenia na wykonywanie działalności ubezpieczeniowej, mimo powiadomienia, nie następuje automatyczne przedłużenie umowy OC kom. Nie wiem czy taki ZU przypomni się z terminem wznowienia umowy, skoro nie może jej zawrzeć. Należy więc o terminie wznowienia samemu pamiętać, a wystarczy tylko 1 dzień zwłoki i UFG może naliczyć karę.
- zgodnie z art. 33 Ustawy, umowa ubezpieczeniowa ulega rozwiązaniu z upływem 3 miesięcy od dnia ogłoszenia upadłości ZU. Jak to wpłynie np. na negocjacje związane ze sprzedażą pojazdu, skoro przedstawi Pani kupującemu polisę OC nieważną? Jak zachowa się policjant widząc w czasie kontroli nieważną polisę OC? A co z karą za brak ubezpieczenia?
- mogą wystąpić problemy z sprawnym rozliczeniem zapłaconej składki, w przypadku sprzedaży pojazdu,
- warto również zastanowić się nad treścią zapisów art. 97 (ustanie członkostwa ZU w UFG z dniem cofnięcia przez organ nadzoru zezwolenia na wyk. dz. ubezp. ) i art.111 Ustawy – przejęcie świadczeń po upadłości ZU.
To nie pełna liczba „drobiazgów” zapewne. Warto również wyobrazić sobie sytuację gdy zdarzy się wypadek ze sprawcą z takiego ZU. No i zostaje jeszcze sfera etyki i zapis KC o obowiązku zadośćuczynienia za wyrządzona szkodę. Wspominam o tym dlatego, że procedura odszkodowawcza UFG rządzi się swoimi prawami i zazwyczaj trwa długo.
Cytuj
blog: www.wartoubezpieczenia.pl
www.facebook.com/wartoubezpieczenia
mbulecki@gmail.com
carlos

Użytkownicy

Wyślij wiadomość

8.11.2015 10:08
To chyba zupełnie tak, jak z tym rumuńskim ubezpieczycielem, który zbankrutował. Chyba nie na darmo jest tyle ostrzeżeń, żeby uważać na drogach, bo część Rumunów jeździ bez ubezpieczenia, a w każdym razie bez wypłacalnego ubezpieczyciela.
Co może zrobić ktoś, kto padnie niejako ofiarą takiego kierowcy?
Może zapomnieć o odszkodowaniu czy ma jeszcze jakieś pole manewru?
Cytuj
Odpowiedź