• Kredyty gotówkowe
  • Kredyty hipoteczne
  • Kredyty dla firm
  • Lokaty bankowe
Kwota kredytu
Okres spłaty
mies.
Wypełnij formularz, aby otrzymać bezpłatną ofertę!
Kwota kredytu
Okres spłaty
lat
Wypełnij formularz, aby otrzymać bezpłatną ofertę!
Kwota kredytu
Okres spłaty
mies.
Wypełnij formularz, aby otrzymać bezpłatną ofertę!
Kwota lokaty
Okres lokaty
mies.
Wypełnij formularz, aby otrzymać bezpłatną ofertę!
Administratorem danych osobowych jest Comperia.pl S.A. Zapoznaj się z pełną informacją o przetwarzaniu danych osobowych.
0 osób przegląda ten temat1 osoba obserwuje ten temat

Jakie ubezpieczenie NNW dla 25-latki?

Odpowiedź
wróć do listy tematówSortowanie od najstarszej wypowiedzi
od najnowszej wypowiedzi
✓  od najstarszej wypowiedzi
WAR-TO UBEZPIECZENIA Marian Bułecki

Eksperci

Zobacz profil ekspertaObserwuj profil

Pomógł 1163 razy

Wyślij wiadomość

12.10.2015 14:02
JuliaB napisał
Gość napisał
Steven napisał
Ubezpieczenie zgonu to chyba podstawa takich ubezpieczeń, prawda?
Aczkolwiek sam się dziwie, że jeszcze nie pomyśleli o nowej składce, która nie zawiera tej opcji. Ostatecznie świat się zmienia, a my podobno jesteśmy pokoleniem egoistów, którzy żyją dla siebie.
Na pewno jest wiele osób, które nie mając rodziny na utrzymaniu nie bardzo mają i przede wszystkim nie chcą nikogo uposażać.
Właśnie, czy można zawrzeć taką umowę ubezpieczenia i nie wskazać uposażonego?

O wszystkim decyduje kodeks cywilny.


Mógłbyś rozwinąć nieco tę myśl?
Jakim cudem Kodeks Cywilny może decydować o zasadach ubezpieczeń?
To znaczy wiem, że jeśli chodzi o oc auta, to jest ustawa, która reguluje zakres i wysokość, ale innych ubezpieczeń też się to tyczy?
Nie ma jakiejś dowolności w tym względzie?
Sama nie mam obecnie ubezpieczenia i się z tym nieco nieswojo czuję.


Każda regulacja związana także z umowami ubezpieczenia musi być zgodna z „ustawami wyższego rzędu”, czyli np. ogólne warunki ubezpieczenia - jakiekolwiek, muszą być zgodne np. z Kodeksem Cywilnym, z pakietem ustaw ubezpieczeniowych, w ubezpieczeniach majątkowych mogą być wymienione inne akty prawne, np.. prawo budowlane, etc. Zazwyczaj w tychże ogólnych warunkach ubezpieczenia (owu) jest zapis typu np.: „w sprawach nieuregulowanych w niniejszych owu mają zastosowanie odpowiednie przepisy kodeksu cywilnego oraz ustaw regulujących działalność ubezpieczeniową.” Pytanie dotyczyło kwestii braku wskazania we wniosku osoby uposażonej w razie śmierci ubezpieczonego do świadczenia ubezpieczeniowego. Zazwyczaj wspomniane ouw przewidują taką możliwość, np.: „… jeżeli ubezpieczony nie wskazał uprawnionego, … osobami wskazanymi, uprawnionymi do świadczenia, są członkowie rodziny zmarłego, wg. następującej kolejności: 1) małżonek, 2)w równych częściach dzieci, jeśli brak jest małżonka, 3) w równych częściach rodzice, jeśli brak jest małżonka i dzieci, 4) w równych częściach inne osoby powołane do dziedziczenia po ubezpieczonym, jeżeli brak jest osób wym. w pkt. 1-3.” i jest to zgodne z Kodeksem Cywilnym. Wskazać we wniosku ubezpieczeniowym można dowolną osobę/osoby, fundację, etc. Właśnie kwestie związane z dziedziczeniem, spadkiem, etc. są uregulowane w ustawie. Zapis ubezpieczającego/ubezpieczonego wskazujący konkretną osobę/osoby ma swoje reperkusje prawne, podatkowe, spadkowe, etc. To jednak dość złożone zagadnienie. Dodam tylko, że ubezpieczający/ubezpieczony może w każdym czasie zmienić swoją decyzję w tym względzie. Ponadto takie wskazanie powoduje określone konsekwencje dot. spadku po zmarłym (tzw. masa spadkowa) i jest raczej nie do podważenia. To jednak zagadnienie raczej do szczegółowego wyjaśniania przez radców prawnych.
Cytuj
blog: www.wartoubezpieczenia.pl
www.facebook.com/wartoubezpieczenia
mbulecki@gmail.com
candyq

Użytkownicy

Wyślij wiadomość

13.10.2015 11:11
Gość napisał
Regulowany jest zakres, a jesli chodzi o cenę to jest zblizona. Oc jest obligatoryjne.


Pan tu chyba czegoś nie zrozumiał, bo ja nie pytam o oc na samochód, tylko NNW. Zresztą jest coś takiego, jak OC w życiu prywatnym i to może również by mnie interesowało, ale póki co nie znalazłam jeszcze zadowalającej mnie oferty.
Skoro nie da się zrezygnować z tej części dotyczącej śmierci, to myślę, że chętnie jako uposażonego wskazałabym na przykład schronisko dla zwierząt w moim mieści. Czy to jest możliwe? Czy muszę schronisko poinformować o chęci takiej decyzji?
Cytuj
WAR-TO UBEZPIECZENIA Marian Bułecki

Eksperci

Zobacz profil ekspertaObserwuj profil

Pomógł 1163 razy

Wyślij wiadomość

13.10.2015 16:13
candyq napisał
Gość napisał
Regulowany jest zakres, a jesli chodzi o cenę to jest zblizona. Oc jest obligatoryjne.


Pan tu chyba czegoś nie zrozumiał, bo ja nie pytam o oc na samochód, tylko NNW. Zresztą jest coś takiego, jak OC w życiu prywatnym i to może również by mnie interesowało, ale póki co nie znalazłam jeszcze zadowalającej mnie oferty.
Skoro nie da się zrezygnować z tej części dotyczącej śmierci, to myślę, że chętnie jako uposażonego wskazałabym na przykład schronisko dla zwierząt w moim mieści. Czy to jest możliwe? Czy muszę schronisko poinformować o chęci takiej decyzji?


O ile wiem, to nie ma ograniczeń co do dyspozycji uposażenia po śmierci ubezpieczonego na wniosku ubezpieczeniowym, no może poza ograniczeniami wynikającymi z KC. Ten problem jest sprecyzowany w o.w.u. Przykład takiego zapisu: "Uprawniony - osoba fizyczna, prawna lub jednostka organizacyjna nie posiadająca osobowości prawnej, której w przypadku zajścia zdarzenia ... Ubezpieczyciel wypłaca świadczenie." Niewątpliwie w dyspozycji trzeba podać dokładne dane uposażonego/ych - Pesel/Regon. O obowiązku powiadamiania Uprawnionych nic nie wiem i nie sądzę aby takowy był.
Jeśli chodzi o OC w życiu prywatnym, to proszę sprecyzować; czego konkretnie Pani szuka, jakie ma Pani oczekiwania? Może uda mi się Pani coś zasugerować.
Cytuj
blog: www.wartoubezpieczenia.pl
www.facebook.com/wartoubezpieczenia
mbulecki@gmail.com
Krzysztof WilczyńskiBroker Ubezpieczeniowy

Eksperci

Zobacz profil ekspertaObserwuj profil

Pomógł 404 razy

Wyślij wiadomość

14.10.2015 9:16
Panie Marianie, może powinniśmy odpowiadać tylko na pytania od osób które się nam przedstawią. Widzę nie tylko na tym forum, że jest duża część pytaczy ( według mnie nie mogę ich określić jako osoby ), które są specjalistami od bicia piany i zajmowania czasu. Ja nie będę odpowiadał na anonimowe pytania.
Cytuj
Krzysztof Ł. Wilczyński
Broker Ubezpieczeniowy
Odpowiedź