• Kredyty gotówkowe
  • Kredyty hipoteczne
  • Kredyty dla firm
  • Lokaty bankowe
Kwota kredytu
Okres spłaty
mies.
Wypełnij formularz, aby otrzymać bezpłatną ofertę!
Kwota kredytu
Okres spłaty
lat
Wypełnij formularz, aby otrzymać bezpłatną ofertę!
Kwota kredytu
Okres spłaty
mies.
Wypełnij formularz, aby otrzymać bezpłatną ofertę!
Kwota lokaty
Okres lokaty
mies.
Wypełnij formularz, aby otrzymać bezpłatną ofertę!
Administratorem danych osobowych jest Comperia.pl S.A. Zapoznaj się z pełną informacją o przetwarzaniu danych osobowych.
0 osób przegląda ten temat1 osoba obserwuje ten temat

Jak zlikwidować pełnomocnictwo?

Odpowiedź
wróć do listy tematówSortowanie od najstarszej wypowiedzi
od najnowszej wypowiedzi
✓  od najstarszej wypowiedzi
baskamy

Użytkownicy

Wyślij wiadomość

1.11.2014 19:38
askomola napisał
zielona_gruszka napisał
Hm, banki niechętnie załatwiają cokolwiek zdalnie, ale myślę, że stosowne wysłane do siedziby banku pocztą pismo może załatwić problem z cofnięciem pełnomocnictwa będąc za granicą. a najlepiej jakby wróciła na kilka dni opamiętać męża i załatwić sprawę z bankiem osobiście.


Ja nie wiem czy jest to możliwe no bo skoro mąż jest pełnomocnikiem to na takie same prawa czy o coś pomniejszone?
Ja bym szła się zapytać do banku, albo tam zadzwoń co Ci poradzą, bo pewnie każdy bank to będzie inaczej rozpatrywał.


Najlepiej jest zadzwonić do banku i spytać czysto hipotetycznie co zrobić w takiej sytuacji no bo w każdym banku procedura pewnie będzie wyglądała zupełnie inaczej, więc trzeba pytać u źródła. Daj znać czy sytuacja się wyjaśniła
Cytuj
mateudusz

Użytkownicy

Wyślij wiadomość

2.11.2014 18:22
Gość napisał
Odpowiedź na pytanie Zawiszy jest prosta, o ile właścicielem lokaty jest żona, wtedy może ona cofnąć udzielone pełnomocnictwo i poinformować o tym bank. Natomiast jeżeli małżonkowie wspólnie założyli lokatę, to mąż jako współwłaściciel lokaty może wykonywać wszelkie przysługujące mu prawa. Jednak i w tej sytuacji istnieje wyjście, umożliwiające zapobieżenie roztrwonieniu środków z lokaty przez pijącego męża, daje je art. 36 ze znaczkiem 1 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego. Zgodnie z powołanym przepisem, małżonek może sprzeciwić się czynności zarządu majątkiem wspólnym zamierzonej przez drugiego małżonka. W takiej sytuacji, jeżeli sprzeciw dojdzie do wiadomości banku, ten powinien odmówić mężowi dokonania jakichkolwiek czynności związanych z lokatą. Warto przy tym wspomnieć, ze o ile małżonkowie nie postanowili korzystać z ustroju rozdzielności majątkowej, to w skład ich majątku wspólnego wchodzi wszystko co nabyli po ślubie, włącznie z wynagrodzeniem za pracę. Podsumowując, o ile środki zgromadzone na lokacie nie stanowiły majątku osobistego jednego z małżonków (nie pochodziły ze spadkobrania, bądź sprzed zawarcia małżeństwa) żona może "zablokować" czynność męża względem pieniędzy z lokaty, informując o tym bank.


Bardzo przydatny post. Mam pytanie jak w praktyce wygląda takie wykorzystanie tego przepisu? Czy dokonuje się tego poprzez sąd, który się zawiadamia? A potem ewentualnie bank?
Cytuj
Amerikanka

Użytkownicy

Wyślij wiadomość

5.11.2014 20:51
O kurcze, ja nie sądziłam że przez to jest tyle załatwiania i można miec jeszcze takie problemy.
Cytuj
Tomasz SłupczynskiEkspert Comperia.pl

Eksperci

Zobacz profil ekspertaObserwuj profil

Pomógł 249 razy

Wyślij wiadomość

22.12.2014 10:34
Zastawiają się Państwo jakie prawa ma pełnomocnik do konta? Już podpowiadamy.
Cytuj
Tomasz Słupczyński, Ekspert Comperia.pl
Aleksandra

Użytkownicy

Wyślij wiadomość

22.12.2014 11:35
Pełnomocnik tak na prawdę jak widac nie ma jakichs wielkich praw, ma kilka obowiązków :D. Ale chyba mozna wziąć np. konto wspólnie, jako małżeństwo. To chyba lepsze rozwiązanie.
Cytuj
Gość

Niezarejestrowani

22.12.2014 19:36
Pełnomocnictwo daje sie zaufanym osobom, a nie byle komu. Wtedy to ma sens.
Cytuj
Tomasz SłupczynskiEkspert Comperia.pl

Eksperci

Zobacz profil ekspertaObserwuj profil

Pomógł 249 razy

Wyślij wiadomość

26.1.2015 10:11
A jakie prawa ma pełnomocnik po śmierci właściciela konta? O tym tutaj.
Cytuj
Tomasz Słupczyński, Ekspert Comperia.pl
pomaranek

Użytkownicy

Wyślij wiadomość

28.1.2015 11:21
Moja żona obecnie ma pełnomocnictwo i również jestem zdania,ze nie powinno się tego dawać byle komu ale jedynie zaufanym osobom, do których mamy 100% pewność,że wszystko będzie ok.
Niestety w przypadku śmierci warto jest wiedzieć,ze wszystkie pełnomocnictwa wygasają.
Jeśli nasz pełnomocnik, który nie jest naszym małżonkiem wybierze z konta pieniądze to jest to uznane za przestępstwo.
Cytuj
Odpowiedź