• Kredyty gotówkowe
  • Kredyty hipoteczne
  • Kredyty dla firm
  • Lokaty bankowe
Kwota kredytu
Okres spłaty
mies.
Wypełnij formularz, aby otrzymać bezpłatną ofertę!
Kwota kredytu
Okres spłaty
lat
Wypełnij formularz, aby otrzymać bezpłatną ofertę!
Kwota kredytu
Okres spłaty
mies.
Wypełnij formularz, aby otrzymać bezpłatną ofertę!
Kwota lokaty
Okres lokaty
mies.
Wypełnij formularz, aby otrzymać bezpłatną ofertę!
Administratorem danych osobowych jest Comperia.pl S.A. Zapoznaj się z pełną informacją o przetwarzaniu danych osobowych.
0 osób przegląda ten temat1 osoba obserwuje ten temat

Jak zlikwidować pełnomocnictwo?

Odpowiedź
wróć do listy tematówSortowanie od najstarszej wypowiedzi
od najnowszej wypowiedzi
✓  od najstarszej wypowiedzi
Zawisza

Użytkownicy

Wyślij wiadomość

9.7.2014 20:20
Witam,
moja znajoma ma cieżką sytuacje. Otóż razem z mężem założyli lokate, ona wyjechała za granice i on ma do tej lokaty pełnomocnictwo.Niestety stracił pracą i zaczął pić. Ona chciałaby wypowiedzieć to pełnomocnictwo ale nie wie czy może zrobić to będąc za granicą i jak ma to zrobić.
Cytuj
Tomasz SłupczynskiEkspert Comperia.pl

Eksperci

Zobacz profil ekspertaObserwuj profil

Pomógł 249 razy

Wyślij wiadomość

10.7.2014 9:53
Najprawdopodobniej nie będzie z tym problemu. Mówi o tym art. 101 § 1 Kodeksu cywilnego. Pełnomocnictwo może być w każdym czasie odwołane, chyba że mocodawca zrzekł się odwołania pełnomocnictwa z przyczyn uzasadnionych treścią stosunku prawnego będącego podstawą pełnomocnictwa. Nie ma tam jednak mowy o szczególnej formie odwołania pełnomocnictwa, Należy złożyć oświadczenie woli o odwołaniu pełnomocnictwa.
Cytuj
Tomasz Słupczyński, Ekspert Comperia.pl
karolsia

Użytkownicy

Wyślij wiadomość

10.7.2014 10:46
jak jest w nałogu to czym predzej bym to zrobila bo jak wpadnie w cug jak moj wujek to moze wszystko stracic.. taki osoby nie mysla wtedy racjonalnie tylko szukaja kasy na wódke... smutna historia.
Cytuj
Gość

Niezarejestrowani

10.7.2014 14:33
Smutna, ale trzeba szybko działać, ew. przyjedz i zrob co trzeba, bo to moze i tak Cie mniej wynieść niż zostawienie sprawy tak jak jest.
Cytuj
Gość

Niezarejestrowani

10.7.2014 14:41
Odpowiedź na pytanie Zawiszy jest prosta, o ile właścicielem lokaty jest żona, wtedy może ona cofnąć udzielone pełnomocnictwo i poinformować o tym bank. Natomiast jeżeli małżonkowie wspólnie założyli lokatę, to mąż jako współwłaściciel lokaty może wykonywać wszelkie przysługujące mu prawa. Jednak i w tej sytuacji istnieje wyjście, umożliwiające zapobieżenie roztrwonieniu środków z lokaty przez pijącego męża, daje je art. 36 ze znaczkiem 1 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego. Zgodnie z powołanym przepisem, małżonek może sprzeciwić się czynności zarządu majątkiem wspólnym zamierzonej przez drugiego małżonka. W takiej sytuacji, jeżeli sprzeciw dojdzie do wiadomości banku, ten powinien odmówić mężowi dokonania jakichkolwiek czynności związanych z lokatą. Warto przy tym wspomnieć, ze o ile małżonkowie nie postanowili korzystać z ustroju rozdzielności majątkowej, to w skład ich majątku wspólnego wchodzi wszystko co nabyli po ślubie, włącznie z wynagrodzeniem za pracę. Podsumowując, o ile środki zgromadzone na lokacie nie stanowiły majątku osobistego jednego z małżonków (nie pochodziły ze spadkobrania, bądź sprzed zawarcia małżeństwa) żona może "zablokować" czynność męża względem pieniędzy z lokaty, informując o tym bank.
Cytuj
Arturro

Użytkownicy

Wyślij wiadomość

10.7.2014 16:38
Dobrze, że o tym pomyślała. Ja nie mogę patrzeć jak ludzie potrafią sobie niszczyć życie przez alkohol. Najlepiej by było, gdyby znajoma wróciła do Polski i ustawiła go do pionu, bo osoba w ciągu alkoholowym nie potrafi myśleć racjonalnie. Mój sąsiad chociaż zarabia 4 tysiące miesięcznie i od pewnego czasu utrzymuje tylko siebie, przez alkohol popadł w długi, odcięli mu gaz. Najgorsze, że tacy ludzie uważają, że nie są uzależnieni i nie da się im przemówić do rozsądku.
Cytuj
Chwile ulotne jak ulotka...
zielona_gruszka

Użytkownicy

Wyślij wiadomość

15.7.2014 16:27
Hm, banki niechętnie załatwiają cokolwiek zdalnie, ale myślę, że stosowne wysłane do siedziby banku pocztą pismo może załatwić problem z cofnięciem pełnomocnictwa będąc za granicą. a najlepiej jakby wróciła na kilka dni opamiętać męża i załatwić sprawę z bankiem osobiście.
Cytuj
pokrzywkaaa

Użytkownicy

Wyślij wiadomość

28.7.2014 18:50
Nie wiem czy za granicą to zrobi ale myślę, że będzie musiała udać się do placówki banku bo przez telefon to raczej nic nie załatwi. Chociaż może zadzwonić do banku i zapytać co w takiej sytuacji ma zrobić, ktoś z pewnością jej pomoże.
Cytuj
joasiamyk

Użytkownicy

Wyślij wiadomość

20.8.2014 13:46
To będzie dosyć trudne, bo raz, że jest za granicą, a dwa, że nie wiem czy tak łatwo wyplątać się z pełnomocnictwa gdy to właśnie mąż jest tym pełnomocnikiem więc mają takie same prawa. nie wiem czy przypadkiem on nie musi się zgodzić na coś takiego. Najlepiej niech znajoma zadzwoni do banku i zapyta co ma w takiej sytuacji zrobić.
Cytuj
askomola

Użytkownicy

Wyślij wiadomość

3.9.2014 15:17
zielona_gruszka napisał
Hm, banki niechętnie załatwiają cokolwiek zdalnie, ale myślę, że stosowne wysłane do siedziby banku pocztą pismo może załatwić problem z cofnięciem pełnomocnictwa będąc za granicą. a najlepiej jakby wróciła na kilka dni opamiętać męża i załatwić sprawę z bankiem osobiście.


Ja nie wiem czy jest to możliwe no bo skoro mąż jest pełnomocnikiem to na takie same prawa czy o coś pomniejszone?
Ja bym szła się zapytać do banku, albo tam zadzwoń co Ci poradzą, bo pewnie każdy bank to będzie inaczej rozpatrywał.
Cytuj
Odpowiedź