• Kredyty gotówkowe
  • Kredyty hipoteczne
  • Kredyty dla firm
  • Lokaty bankowe
Kwota kredytu
Okres spłaty
mies.
Wypełnij formularz, aby otrzymać bezpłatną ofertę!
Kwota kredytu
Okres spłaty
lat
Wypełnij formularz, aby otrzymać bezpłatną ofertę!
Kwota kredytu
Okres spłaty
mies.
Wypełnij formularz, aby otrzymać bezpłatną ofertę!
Kwota lokaty
Okres lokaty
mies.
Wypełnij formularz, aby otrzymać bezpłatną ofertę!
Administratorem danych osobowych jest Comperia.pl S.A. Zapoznaj się z pełną informacją o przetwarzaniu danych osobowych.
0 osób przegląda ten temat0 osób obserwuje ten temat

Jaka dopłata dla agroturystyki?

Odpowiedź
wróć do listy tematówSortowanie od najstarszej wypowiedzi
od najnowszej wypowiedzi
✓  od najstarszej wypowiedzi
vasyl

Użytkownicy

Wyślij wiadomość

18.7.2015 15:59
Nie wie ktoś, czy zakładając działalność agroturystyczną mogę liczyć na jakąś dopłatę z Unii lub Urzędu pracy? Nie jestem rolnikiem, mam po prostu odziedziczoną sporą działkę budowlaną na wsi, koło lasu, w dość malowniczej okolicy i zastanawiam się, czy stojącego tam domku nie przystosować do działalności agroturystycznej.
Cytuj
Stanisław BińkiewiczStanisław Binkiewicz

Eksperci

Zobacz profil ekspertaObserwuj profil

Pomógł 1104 razy

Wyślij wiadomość

19.7.2015 19:16
Uzyskanie dotacji na działalność agroturystyczną, będzie podobne, jak w programie PROW na lata 2007-2014. Wtedy funkcjonowały dwa działania. Działanie „Różnicowanie w kierunku działalności nierolniczej”. O dotacje mogli ubiegać się rolnik osobiście, jego małżonek, dzieci i inni domownicy, jeśli byli ubezpieczeni w KRUS od minimum roku a teren na którym gospodarstwo agroturystyczne miało działać to gmina do 5 tys. mieszkańców. Dodatkowym warunkiem otrzymania dotacji było przyznanie dopłat obszarowych dla gospodarstwa rolnego za 2008 r. Dotacją objęte mogły być przede wszystkim budowa, przebudowa, remont lub wyposażenie obiektów przeznaczonych na cele agroturystyczne. Na ten cel można było otrzymać kwotę nawet 100 tys. zł.
2 Działanie „Tworzenie i Rozwój Mikroprzedsiębiorstw”. Na budowę i rozbudowę infrastruktury agroturystycznej można było otrzymać dotację w wysokości od 100 do 300 tys. zł.
Program ten był skierowany do osób które zamierzały rozpocząć działalność gospodarczą lub ją prowadziły na terenach wiejskich i miejsko-wiejskich. Dotacje mogły otrzymać osoby pomiędzy 18 a 60 rokiem życia. Pieniądze mogły otrzymać zarówno osoby fizyczne jak i spółki oraz osoby prawne (np. spółka z ograniczoną odpowiedzialnością) do wysokości 50% kosztów kwalifikowanych.
Podobne działania mają być ujęte w Planie Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020
Wypowiedź została zmieniona przez: Stanisław Bińkiewicz 19.7.2015 19:17
Cytuj
Stanisław Bińkiewicz
Tel:606119428
Blog: www.slowkilkaomalymbiznesie.pl
e-mail: stabin@neostrada.pl
ksaron

Użytkownicy

Wyślij wiadomość

20.7.2015 8:26
A to ciekawe. Ja jestem synem rolnika, więc byłem i nadal jestem jeszcze ubezpieczony w KRUSie, wychodzi więc na to, że mogę otrzymać dopłatę. Czy jest ona zwrotna czy bezzwrotna?
Czy mógłbym ją otrzymać na otworzenie pizzerii u mnie na wsi? Bo brakuje u nas tego typu miejsca, a wieś się coraz bardziej rozrasta.
Cytuj
Stanisław BińkiewiczStanisław Binkiewicz

Eksperci

Zobacz profil ekspertaObserwuj profil

Pomógł 1104 razy

Wyślij wiadomość

20.7.2015 22:08
Dotacja ma to do siebie że jest bezzwrotna, chyba, że nie zostaną spełnione jakieś warunki, wtedy trzeba oddać. Przy wszelkiego typu dotacjach, zasadą jest, że najpierw trzeba pieniądze swoje wyłożyć, potem otrzymuje się zwrot. Jeśli nie mamy pieniędzy, korzystamy z tzw. kredytów pomostowych.
Jeśli chodzi o konkretne działania, nie można wiele na razie na ten temat mówić, bo jeszcze nie wiadomo do jakich działalności będzie można uzyskać dotacje. Na razie mówi się, że zasady mają być podobne jak przy poprzednim okresie programowania. Natomiast ja chciałbym się jeszcze skupić nad sensem otwierania działalności na pizzerię. Nie ze względu na to, że takiej działalności brakuje. Tylko zastanawiałbym się nad sensem ekonomicznym. Przelicz sobie ile musiałbyś dziennie, tygodniowo, miesięcznie itp. zrobić pizzy, żeby zarobić. Przeanalizuj sobie strukturę demograficzną wsi, mieszkańców okolicznych wsi itp. Bo nie sztuką jest działalność otworzyć, sztuką jest pokazać że inwestycja jest opłacalna i będzie przynosić efekty w postaci zysku.
Wypowiedź została zmieniona przez: Stanisław Bińkiewicz 20.7.2015 22:13
Cytuj
Stanisław Bińkiewicz
Tel:606119428
Blog: www.slowkilkaomalymbiznesie.pl
e-mail: stabin@neostrada.pl
ksaron

Użytkownicy

Wyślij wiadomość

21.7.2015 16:11
No o tym nie pomyślałem, aczkolwiek gmina jest duża, a ile dziennie pizz musiałbym sprzedać? Pewnie około 10, tak mi się wydaje, że to byłaby taka adekwatna liczba. No to mi się wydaje, że ludzie chętnie by zamawiali i u mnie w okolicy, i w innych postronnych wioskach, młodzieży jest dużo, więc na pewno by zamawiali. Tym bardziej, że im pod nos podwiozę, a z miasta nikt nie dowozi pizz, bo jakichś horrendalnych opłat żądają.
Cytuj
Stanisław BińkiewiczStanisław Binkiewicz

Eksperci

Zobacz profil ekspertaObserwuj profil

Pomógł 1104 razy

Wyślij wiadomość

21.7.2015 19:23
Najpierw dobrze byłoby przeanalizować koszty takiej działalności. Przypuśćmy, że będzie potrzebny lokal, jego wyposażenie, a więc stoły, krzesła, piec do pieczenia, jakaś zmywarka, naczynia itp. Ponieważ pizzeria to nic innego, jak zakład gastronomiczny, musi spełniać wymagania sanitarno-epidemiologiczne oraz HACCP, musi być łazienka, bieżąca woda, wszelkie inne zabezpieczenia gwarantujące że żywność będzie najwyższej jakości. Trudno w lokalu serwować samą pizzę, więc trzeba byłoby uzyskać pozwolenia np. na sprzedaż piwa, itp. To tylko niektóre koszty. Do tego trzeba doliczyć koszt wody, gazu, elektryczności i oczywiście stały wydatek czyli ZUS albo KRUS. A więc mamy koszty. Teraz oprócz nich musi nam jeszcze coś zostać, czyli musimy sobie zaplanować swoje dochody. Po takim wstępie, musimy ustalić koszt jednej wyprodukowania jednej pizzy, zaplanować jej cenę i wtedy policzyć, ile musielibyśmy ich wyprodukować, żeby zarobić. Jeśli mamy umiejętność dobrego sprzedawcy i wiarę w sukces, powinno się udać.
Wypowiedź została zmieniona przez: Stanisław Bińkiewicz 21.7.2015 19:26
Cytuj
Stanisław Bińkiewicz
Tel:606119428
Blog: www.slowkilkaomalymbiznesie.pl
e-mail: stabin@neostrada.pl
carlos

Użytkownicy

Wyślij wiadomość

23.7.2015 10:15
To przy takiej działalności, jak pizzeria (albo jakiejkolwiek innej), jeśli odbywa się na wsi można płacić KRUS? W sensie, że zamiast ZUSu?
To znaczy, czy rolnik może prowadzić działalność gospodarczą pozarolnicza i nie płacić ZUSu?
A wracając jeszcze do pomysłu z pizzerią, to u nas na wsi niedawno jedna powstała, facet ma kuchnię w domu, pizze tylko dowozi, nie ma na miejscu, więc nie potrzebuje aż takich nakładów. A ludzie chętnie zamawiają. I też dostał dopłatę, ale z PUPu, a nie z Unii, więc może warto najpierw do nich się wybrać?
Cytuj
Janusz

Niezarejestrowani

24.7.2015 15:08
carlos napisał
To przy takiej działalności, jak pizzeria (albo jakiejkolwiek innej), jeśli odbywa się na wsi można płacić KRUS? W sensie, że zamiast ZUSu?
To znaczy, czy rolnik może prowadzić działalność gospodarczą pozarolnicza i nie płacić ZUSu?
A wracając jeszcze do pomysłu z pizzerią, to u nas na wsi niedawno jedna powstała, facet ma kuchnię w domu, pizze tylko dowozi, nie ma na miejscu, więc nie potrzebuje aż takich nakładów. A ludzie chętnie zamawiają. I też dostał dopłatę, ale z PUPu, a nie z Unii, więc może warto najpierw do nich się wybrać?
Przeciez nie bedzie sie ubezpieczał tu i tu, co potem ma dostawać 2 emerytury?
Cytuj
Wionella

Użytkownicy

Wyślij wiadomość

24.7.2015 15:33
Czyli jak ktoś jest ubezpieczony w KRUSie to nie musi jednak płacić ZUSu? Nawet jeśli prowadzi działalność pozarolniczą?
Bo szukałam ostatnio odpowiedzi na to pytanie i z tego, co zrozumiałam, to KRUS nie zwalnia z ZUS. Czyżby to nie była prawda?
Bo jeśli tak to wygląda, to biegnę szukać ziemi rolnej i ubezpieczać się w KRUSie, jakby nie patrzeć, jest on zdecydowanie tańszy niż ZUS, a korzyści daje takie same.
Cytuj
Stanisław BińkiewiczStanisław Binkiewicz

Eksperci

Zobacz profil ekspertaObserwuj profil

Pomógł 1104 razy

Wyślij wiadomość

28.7.2015 21:17
Nie płaci się jednocześnie obu ubezpieczeń. Albo płaci się ZUS albo Krus. Zgodnie z przepisem art. 5a ustawy o ubezpieczeniu społecznym rolników, rolnik lub domownik, który rozpoczyna prowadzenie pozarolniczej działalności gospodarczej lub rozpoczyna współpracę przy prowadzeniu tej działalności, może nadal podlegać ubezpieczeniu społecznemu rolników, jeśli min. podlegał temu ubezpieczeniu w pełnym zakresie z mocy ustawy nieprzerwanie przez co najmniej 3 lata i nadal prowadzi działalność rolniczą, lub stale pracuje w gospodarstwie rolnym obejmującym obszar użytków rolnych powyżej 1 ha przeliczeniowego lub w dziale specjalnym w rozumieniu ustawy o ubezpieczeniu społecznym rolników.
Innym warunkiem jest nieprzekraczanie tzw. kwoty granicznej należnego podatku dochodowego za poprzedni rok podatkowy od przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej (jeżeli działalność ta była prowadzona). Za rok 2015 jest to kwota 3204 zł.
Cytuj
Stanisław Bińkiewicz
Tel:606119428
Blog: www.slowkilkaomalymbiznesie.pl
e-mail: stabin@neostrada.pl
Odpowiedź