Złoty rządzi - ranking kredytów hipotecznych październik 2012

2012-10-17 11:00:01

Kredyty hipoteczne są nieodłącznie związane z rynkiem nieruchomości. dzięki nim większość transakcji zakupu mieszkania w ogóle dochodzi do skutku. W ostatnim czasie dostępność takich zobowiązań została mocno ograniczona. Na skutek obowiązujących regulacji, znalezienie atrakcyjnej oferty wymaga nie lada wysiłku. Październikowy ranking kredytów hipotecznych ułatwia to zadanie.

Obowiązujące rekomendacje Komisji Nadzoru Finansowego spowodowały, że od ponad roku rynek kredytów mieszkaniowych coraz bardzie się kurczy - spada liczba nowo podpisywanych umów. Szczególnie widoczne jest to w przypadku zobowiązań walutowych, które niegdyś stanowiły podstawę akcji kredytowej banków działających w naszym kraju.

Obecnie zdecydowana większość kredytów hipotecznych udzielana jest w złotówkach. Z informacji opublikowanych przez Związek Banków Polskich w raporcie Amron-Sarfin za II kwartał br. wynika, że w okresie tym blisko 95 proc. nowych umów kredytowych dotyczyła zobowiązań w PLN. Fakt ten zdaje się potwierdzać również analiza liczby zapytań dotyczących kredytów hipotecznych złożonych przez użytkowników porównywarki finansowej Comperia.pl. W ciągu ostatnich trzech miesięcy bowiem liczba wyszukiwań „hipoteki” w PLN stanowiła około 85 proc. wszystkich złożonych zapytań.

Biorąc pod uwagę preferencje klientów, analitycy Comperia.pl sprawdzili, jaki bank oferuje najlepsze warunki takiego zobowiązania. W celu rzetelnego porównania wszystkich banków przyjliśmy następujące dane: kwota kredytu 400 tys. złotych, LTV=75 proc., okres kredytowania 30 lat.

Ranking kredytów hipotecznych możesz zobaczyć tutaj

Dla przyjętych parametrów, klient zainteresowany kredytem hipotecznym w PLN najlepszą ofertę znajdzie w Deutsche Banku, Citi Handlowym, PKO BP oraz w Credit Agricole. We wszystkich tych instytucjach średnia rzeczywista stopa oprocentowania kredytu nie przekracza poziomu 6,40 proc.
Na szczególną uwagę zasługują propozycje Deutsche Banku i Citi Handlowego, w przypadku których RRSO przyjmuje wartość poniżej 6,30 proc. Ponieważ od poziomu RRSO zależą całkowite koszty danego kredytu, jest to dość istotna różnica.

Od września sytuacja na rynku kredytów hipotecznych nie zmieniła się znacząco. Podobnie wyglądają oferty dostępne na rynku oraz poziom oprocentowania takich zobowiązań. Na szczęście dla kredytobiorców w ostatnim czasie pojawiło się sporo informacji nt. możliwej obniżki stóp procentowych przez Radę Polityki Pieniężnej. Jeśli tak się stanie, będzie to dobra wiadomość dla osób posiadających kredyty w złotówkach, gdyż comiesięczne raty ich zobowiązań spadną. Autor: Jacek Kasperczyk
Comperia.pl

 

Jacek Kasperczyk

Słownik finansowy
Kalkulatory

Szukasz kredytu gotówkowego? Chcesz zaoszczędzić? A może nowa inwestycja się kroi? Z nami wszystko przekalkulujesz!

Sprawdzam