23.04.2015, 08:20

Ranking kont oszczędnościowych

Ocena: 1 gwiazdka Ocena: 2 gwiazdki Ocena: 3 gwiazdki Ocena: 4 gwiazdki Ocena: 5 gwiazdek Ocena: 6 gwiazdek Ocena: 7 gwiazdek Ocena: 8 gwiazdek Ocena: 9 gwiazdek Ocena: 10 gwiazdek

Ocena: 8.8     / 10 (oddano 4 głosów)

Ranking kont oszczędnościowych
Stopy procentowe w kraju pozostaną na niezmienionym poziomie zapewne przynajmniej przez rok. Dlatego nadchodzą stabilne czasy dla oszczędzających – banki przestaną masowo pogarszać warunki kont oszczędnościowych. Inna sprawa, że te już są mizerne. Comperia.pl szuka jednak dla swoich czytelników najatrakcyjniejszych ofert rachunków.

W ciągu ostatnich dwóch lat oprocentowanie kont oszczędnościowych spadło właściwie o połowę. Jak wynika z danych Comperia Analytics, obecnie średnio banki płacą na nich ledwie 1,56 proc. w skali roku. I to brutto, czyli jeszcze przed pobraniem podatku Belki. Innymi słowy, za każdy ulokowany 1 tys. zł deponent co miesiąc otrzyma na rękę ledwie 1,05 zł odsetek.

Średnie oprocentowanie kont oszczędnościowych

Co prawda cykl obniżek stóp procentowych już się zakończył, więc dalszych cięć oprocentowania kont nie będzie. Przynajmniej gromadnych i drastycznych. Ale nie ma też co oczekiwać szybkiego odbicia trendu. Słowem - na rachunkach oszczędnościowych przynajmniej przez najbliższych parę miesięcy szykuje się względna bryndza.

Nie oznacza to jednak, że nie da się wyłuskać z rynku dobrych okazji. Takie perełki oferowane są przede wszystkim w ramach kilkumiesięcznych promocji.

1.Getin Bank4%
2.Idea Bank4%
3.Orange Finanse3,5%
konta oszczednosciowe

Obecnie na rynku są dwa konta oszczędnościowe nawet na 4 proc. w skali roku. To oferty w Getin Banku oraz w Idea Banku. W sumie podobne, w końcu obie instytucje pochodzą z tego samego holdingu.

Konta są podobne nie tylko pod względem oprocentowania, ale także warunków, które należy spełnić aby te 4 proc. uzyskać. Pierwszym jest posiadanie konta osobistego. Drugim - odpowiednie wpływy na tenże rachunek osobisty - przynajmniej 1 tys. zł miesięcznie. Trzecim - stosowna aktywność w operowaniu kartą do ROR-u - Idea Bankowi wystarczy 100 zł w miesiącu, ale Getin Bankowi już trzy razy więcej. Po czwarte - oprocentowanie 4 proc. dotyczy wyłącznie kwot do 10 tys. zł.

To, czym dodatkowo kusi Getin Bank, jest obietnica niezmieniania oprocentowania 4 proc. aż do końca 2016 r.

Na podium rankingu łapie się jeszcze rachunek oszczędnościowy w Orange Finanse. Jest ono oprocentowane na poziomie 3,5 proc. Jednak tak wysoki procent zarezerwowany jest wyłącznie dla osób, które założą konto osobiste. Co więcej, obowiązuje tylko do kwoty 10 tys. zł, i jedynie przez 3 miesiące. Potem spadnie, i to znacząco. Na dziś standardowe oprocentowanie Konta Oszczędnościowego dla kwoty 5 czy 10 tys. zł to mało imponujące 0,60 proc.

Na rynku funkcjonuje także 5 rachunków oszczędnościowych z oprocentowaniem 3 proc. w skali roku - w Banku SMART, Banku Millennium, BPH, ING Banku Śląskim oraz BGŻ Optima. Jednak w każdej ofercie jest jakiś haczyk - np. oprocentowanie dotyczy tylko nowych środków, jest ograniczone czasowo, czy wymaga określonej aktywności na koncie osobistym.

Ranking kont oszczędnościowych
Bank
Oferta
Oproc. brutto
Miesięczny zysk netto przy kwocie 5 tys. zł
Uwagi
Getin Bank
Konto Oszczędnościowe
4,00%
13,50 zł
Konieczność posiadania konta osobistego oraz wpływów nań min. 1 tys. zł miesięcznie oraz wydatków kartą min. 300 zł miesięcznie. Oprocentowanie 4% obowiązuje do 10 tys. zł.
Idea Bank
Konto Zyskowne
4,00%
13,50 zł
Konieczność posiadania konta osobistego oraz wpływów nań min. 1 tys. zł miesięcznie oraz wydatków kartą min. 100 zł miesięcznie. Oprocentowanie 4% obowiązuje do 10 tys. zł.
Orange Finanse
Konto Oszczędnościowe
3,50%
11,81 zł
Konieczność posiadania konta osobistego. Oprocentowanie promocyjne 3,5% przez 3 miesiące, obowiązuje do 10 tys. zł.
BGŻOptima
Konto BGŻOptima - oferta dla nowych środków
3,00%
10,13 zł
Oprocentowanie 3% tylko dla nowych środków (czyli ulokowanych w banku po 26 marca br.). Obowiązuje do 27 maja br. Dotyczy kwot do 100 tys. zł.
ING Bank Śląski
Otwarte Konto Oszczędnościowe
3,00%
10,13 zł
Konieczność posiadania konta osobistego. Oprocentowanie 3% dotyczy kwot do 100 tys. zł, obowiązuje przez 4 miesiące od dnia otwarcia konta.
BPH
Pracowite Konto Oszczędnościowe - dla posiadaczy konta Maksymalnego
3,00%
10,13 zł
Konieczność posiadania osobistego Maksymalnego Konta. Oprocentowanie 3% dotyczy klientów, którzy podpisali aneks w sprawie preferencyjnego oprocentowania.
Bank SMART
SMART Procent
3,00%
10,13 zł
Konieczność posiadania konta osobistego. Oprocentowanie 3% dotyczy kwot do 50 tys. zł, obowiązuje do 17 maja br.
Bank Millennium
Konto Oszczędnościowe na nowe środki
3,00%
10,13 zł
Konieczność posiadania osobistego Konta 360°. Oprocentowanie 3% tylko dla nowych środków (czyli ulokowanych w banku po 18 kwietnia br.). Obowiązuje przez 92 dni. Dotyczy kwot do 50 tys. zł.
źródło: porównywarka finansowa Comperia.pl


Autor: Mikołaj Fidziński
Comperia.pl

Wymienione w tekście informacje, liczby i oferty są aktualne w dniu powstania artykułu (23.04.2015).

Podziel się:

Wykop

Comperia.pl w Google+
Mikołaj Fidziński
, ekspert Comperia.pl
583 artykuły - zobacz inne artykuły tego autora

ARTYKUŁY POWIĄZANE:
Gdzie student ma iść po rachunek osobisty? Ranking kont
Student, wiadomo, zwykle musi żyć ekonomicznie i każdą złotówkę liczyć. Na szczęście w kwestii kont osobistych wiele się tych złotówek nie naliczy, bo większość banków żakom daje rachunki i karty za darmo. Niektóre wręcz profilują swoją ofertę pod tę klientelę.
Archiwalny ranking kont oszczędnościowych - grudzień 2014
Wśród posiadaczy nadwyżek finansowych można spotkać dwa typy klientów. Jednym zależy na długoterminowym pomnażaniu swoich oszczędności. Drudzy chcieliby mieć swoje pieniądze zawsze pod ręką. Specjalnie dla tej drugiej grupy odbiorców porównywarka finansowa Comperia.pl przygotowała zestawienie najlepszych kont oszczędnościowych.
Ranking kont osobistych - eurobank i T-Mobile Usługi Bankowe najtańsze i z bonusami
Porównywarka finansowa Comperia.pl przyjrzała się ofertom rachunków osobistych dla nieźle sytuowanych klientów. Sprawdzono, w których bankach najlepsze konto dla siebie znalazłaby osoba zarabiająca 7,5 tys. zł netto, która płaci kartą niemal codziennie, i regularnie korzysta zarówno z bankomatów w Polsce, jak i za granicą. Jest 8 takich rachunków w kraju. Jednak zawężając to grono do banków, które jednocześnie oferują moneyback, okaże się, że równych sobie nie mają Konto Prestige w Eurobanku i T-Mobile Konto w T-Mobile Usługi Bankowe.
Archiwalny ranking kont oszczędnościowych - wrzesień 2014
Trzymanie nadwyżek finansowych na nieoprocentowanym koncie osobistym nie pomaga w oszczędzaniu. Nie każdy jednak może sobie pozwolić na zamrożenie posiadanych środków na lokacie – rozwiązaniem są wówczas konta oszczędnościowe. Sprawdzamy, gdzie najlepiej ulokować swoje pieniądze.
Archiwalny ranking kont oszczędnościowych - sierpień 2014
Niestety, nadal nie mamy dobrych wiadomości dla oszczędzających. Próżno szukać gwałtownych wzrostów oprocentowania depozytów i kont oszczędnościowych. Co więcej, pojawiło się ryzyko, że Rada Polityki Pieniężnej, zamiast podnieść stopy, ponownie je obniży, co w konsekwencji będzie oznaczało kolejne spadki oprocentowania lokat i kont. Comperia.pl sprawdziła, gdzie obecnie jest najmniej źle lokować pieniądze.
Masz kredyt na mieszkanie?
Obniż ratę kredytu nawet o 30%!
  • wybierz najkorzystniejszą ofertę obniżającą ratę
  • aplikuj online
Porównaj kredyty refinansowe