Oprocentowanie lokat najniższe w historii

2015-04-23 08:46:00

Trudne chwile przeżywają ostatnio posiadacze nadwyżek finansowych. Średnie oprocentowania produktów służących do efektywnego pomnażania oszczędności znajdują się obecnie na rekordowo niskim poziomie. Czy taka operacja będzie trwała wiecznie? Gdzie w najbliższych miesiącach lokować swoje pieniądze? Porównywarka finansowa Comperia.pl zbadała ten problem.

Niskie oprocentowania produktów oszczędnościowych są pochodną obniżek stóp przeprowadzanych przez Narodowy Bank Polski w ciągu minionych 30 miesięcy. W tym czasie organ ten ściął swoją główną stopę procentową (stopę referencyjną) z 4,75 proc. do 1,50 proc. Decyzja ta odbiła się oczywiście na mocnym spadku średniego oprocentowania lokat. Jak wynika z danych Comperia Analytics, średnie oprocentowanie rocznej lokaty na kwotę 5 tys. złotych wynosi dziś 1,62 proc., podczas gdy jeszcze 3 lata temu przekraczało poziom 4,50 proc. Pełen obraz jak zachowywała się ta zmienna pokazuje poniższy wykres:

Średnie oprocentowanie lokat

Dane pochodzą z Comperia Analytics

Ciekawostką jest jeszcze fakt, że w ostatnim miesiącu zmienna ta spadła pomimo tego, że nasz bank centralny postanowił utrzymać swoje stopy procentowe na dotychczasowym poziomie.

Na zakończonym przed tygodniem posiedzeniu ogłaszana przez NBP stopa referencyjna została utrzymana na 1,50 proc. Istotne jest jednak to, że średnie oprocentowanie wspomnianego powyżej depozytu (roczna lokata na 5 tys. złotych) spadło z okolic 1,80 proc. do 1,62 proc. Taka zmiana dobitnie świadczy o tym, że banki starają się w płynny sposób dostosować oprocentowanie oferowanych przez siebie produktów oszczędnościowych do rynkowych realiów, a nie robią tego zbyt gwałtownie.

Ile to potrwa?

Biorąc pod uwagę, że gospodarka światowa, a w ślad za nią i Polski, porusza się w cyklach, to po każdym okresie obowiązywania niskich stóp procentowych (spowolnienie) następuje czas podwyżek tego parametru (ożywienie gospodarcze). Przyglądając się aktualnej sytuacji panującej w polityce pieniężnej w Europie i w Polsce można domniemywać, że nasz bank centralny podniesie swoje stopy procentowe najwcześniej w pierwszym lub drugim kwartale 2016 roku. Choć ta decyzja zależy od wielu czynników zewnętrznych.

To jak oszczędzać?

Najlepszym sposobem pomnażania pieniędzy w chwili obowiązywania niskich stóp procentowych jest lokowanie swoich nadwyżek finansowych w krótkoterminowych lokatach. Za takim rozwiązaniem przemawiają przede wszystkim dwa argumenty. Po pierwsze, krótkoterminowe depozyty są wyżej oprocentowane, ponieważ to w nich zazwyczaj występują produkty promocyjne. Po drugie, klient nie zablokuje swoich pieniędzy na niskooprocentowanym depozycie w przypadku wystąpienia podwyżki stóp. Co prawda ten drugi argument aktualnie nie jest zbyt groźny (najwcześniej podwyżka stóp wystąpi w 2016 roku), ale im bliżej tej daty tym bardziej nabierze on istotności.

Zobaczmy zatem, w którym banku można jeszcze znaleźć najlepsze krótkoterminowe depozyty na kwotę 5 tys. złotych.

Najlepsze lokaty na 5 tys. złotych
Bank
Nazwa oferty
Odsetki po podatku
Oprocentowanie
Okres trwania
Deutsche Bank
db Lok@ta
33,75 zł
5,00%
2 m-ce
Idea Bank
Lokata HAPPY
40,50 zł
4,00%
3 m-ce
mBank
3-miesięczna lokata dla nowych klientów
40,50 zł
4,00%
3 m-ce
Raiffeisen Polbank
Lokata Mobilna
40,50 zł
4,00%
3 m-ce
BGŻ Optima
Lokata bezkarna
40,50 zł
4,00%
3 m-ce
Meritum Bank
Lokata Start
30,37 zł
4,00%
2 m-ce
BIZ Bank
Smart Lokata na powitanie
27 zł / 13,50 zł
4,00%
2 m-ce / 1 m-c
Źródło: porównywarka finansowa Comperia.pl

Najlepszą krótkoterminową lokatę oferuje obecnie Deutsche Bank. Jest to dwumiesięczny depozyt z oprocentowaniem 5 proc. w skali roku. Niestety, aby klient mógł skorzystać z tej oferty konieczne jest założenie konta osobistego w tej instytucji. Na kolejnych miejscach znalazły się produkty mBanku, Raiffeisen Polbank, BGŻ Optima, Meritum Banku, BIZ Banku i Idea Banku z oprocentowaniem 4 proc. w skali roku. Trzeba jednak zauważyć, że wszystkie one, oprócz dwóch ostatnich, wymagają od klienta założenia ROR.

Trudne czasy - tak najlepiej można określić sytuację osób zainteresowanych pomnażaniem swoich pieniędzy przy wykorzystaniu lokat. Niskie oprocentowanie tych instrumentów, a niekiedy konieczność „kupienia” dodatkowego produktu bankowego tylko potwierdzają ten fakt. Jedynym wyjściem z takiej sytuacji jest albo ulokowanie swoich pieniędzy w innych bardziej ryzykownych aktywach albo najzwyczajniejsze w świecie przeczekanie.

Autor: Jacek Kasperczyk
Comperia.pl

Jacek Kasperczyk

Słownik finansowy
Kalkulatory

Szukasz kredytu gotówkowego? Chcesz zaoszczędzić? A może nowa inwestycja się kroi? Z nami wszystko przekalkulujesz!

Sprawdzam