28.07.2009

Lokaty inwestycyjne - rodzaje

Ocena: 1 gwiazdka Ocena: 2 gwiazdki Ocena: 3 gwiazdki Ocena: 4 gwiazdki Ocena: 5 gwiazdek Ocena: 6 gwiazdek Ocena: 7 gwiazdek Ocena: 8 gwiazdek Ocena: 9 gwiazdek Ocena: 10 gwiazdek

Ocena: 10     / 10 (oddano 1 głosów)

Łączą zalety lokat terminowych z inwestycjami na rynku kapitałowym. Dają więc bezpieczeństwo i szanse na większy zysk.

Lokaty inwestycyjne, nazywane również indeksowanymi lub dynamicznego inwestowania, przeznaczone są dla osób, które chcą, aby ich pieniądze były bezpieczne i w pewnym stopniu chronione przed inflacją, ale jednocześnie mają nadzieję na dodatkowy zarobek i akceptują podwyższone ryzyko.

Udział w zyskach
Pieniądze wpłacone na lokatę inwestycyjną są dzielone na dwie części. Pierwsza – zdeponowana w banku – ma przynieść gwarantowane oprocentowanie, druga – inwestycyjna – uzależniona jest od koniunktury na rynku giełdowym, walutowym lub surowcowym, w zależności od rodzaju lokaty. Klient otrzymuje określony w umowie udział we wzroście lub spadku danego rynku w zależności od opcji jaką przewiduje regulamin lokaty. Na ogół jest to kilkadziesiąt procent.

Bezpiecznie i mniej bezpiecznie
Banki mają propozycje zarówno dla klientów ostrożnych, jak i gotowych do podjęcia pewnego ryzyka. Każdy może więc sam podjąć decyzję, w jakie instrumenty finansowe chce inwestować. Mogą to być różne opcje, np. lokata z wyższym zyskiem gwarantowanym przy jednocześnie mniejszym udziale w zysku wynikającym z inwestycji lub lokata z niższym zyskiem gwarantowanym przy wyższym udziale w zysku wynikającym ze wzrostu aktywu bazowego.

Oprocentowanie i ryzyko
Lokaty inwestycyjne są zawsze niżej oprocentowane niż lokaty standardowe. Poza tym, na co trzeba koniecznie zwrócić uwagę, oprocentowanie jest podawane za cały okres trwania lokaty, a nie rocznie, jak ma to miejsce w przypadku standardowych depozytów. To jest właśnie ryzyko, które klient ponosi wybierając mniejsze odsetki, niż miałby ze zwykłej lokaty, w zamian za możliwość dodatkowego, ale niegwarantowanego zysku. Bank może bowiem zarobić więcej, niż gwarantuje, ale w trakcie załamania rynku może równie dobrze ponieść porażkę. Klient po kilku latach odzyska więc pieniądze z niewielkim procentem, który może nawet nie przekraczać wysokości inflacji.

Regulamin to podstawa
Przed złożeniem wniosku o otworzenie lokaty trzeba poznać sankcje związane z jej zerwaniem. Może się zdarzyć, że utraci się tylko prawa do odsetek gwarantowanych i zysków wynikających z inwestycji, ale może być również tak, że bank pobierze dodatkową karę i kapitał zostanie nadwątlony. Warto więc zajrzeć do  regulaminu wybranej lokaty inwestycyjnej, aby uniknąć rozczarowań.

Comperia.pl

Wymienione w tekście informacje, liczby i oferty są aktualne w dniu powstania artykułu (28.07.2009).

Podziel się:

Wykop

Comperia.pl w Google+
Ekspert Comperia.pl
4411 artykułów -

zobacz inne artykuły tego autora

Zobacz dyskusje na forum
Forum o lokatach
Lokata BGŻ Optima 3.9.2014 13:29 przez:
koralowamaja

forum o lokatach

Najnowsze porady o lokatach bankowych
Najczęściej czytane o lokatach bankowych
1. Ekspert Comperia.pl
2. Marzena Kazbieruk
3. Renata Grochowska
4. Ekspert Comperia.pl
5. Ilona Maciejuk
1. Jacek Kasperczyk
2. Jacek Kasperczyk
3. Jacek Kasperczyk
4. Jacek Kasperczyk
5. Jacek Kasperczyk