Karta chipowa-lepsza ochrona? Dowiedz się o niej wszystko, co ważne!

2010-03-02 13:39:37

Masz już kartę chipową? A może bank niedługo zaproponuje Ci wymianę karty z paskiem magnetycznym na kartę chipową? Dowiedz się, czym jest karta chipowa i dlaczego banki będą masowo wymieniać karty płatnicze!

Karta z paskiem magnetycznym- do niedawna jedyna technologia kart płatniczych. Stała się jednak mało bezpieczną i przestarzałą na dzisiejsze czasy. Okazało się, że skopiowanie paska magnetycznego przez złodzieja jest możliwe, a wspaniała karta jednak ma kilka wad... 

Karta chipowa-jest to karta płatnicza o tych samych wymiarach, jednakże wyposażona w nową technologię- chip. Podstawową zaletą karty chipowej jest zwiększenie bezpieczeństwa w stosunku do poprzedniczki. Chip jak na razie jest technologią niemożliwą do podrobienia. Co więcej chip może pomieścić dużo więcej informacji niż pasek magnetyczny. Współcześnie największe organizacje płatnicze posiadają tę technologię w swojej ofercie. Jest to także przyczyną nazwy dla standardu obsługi- EMV- Europay, MasterCard, Visa- od największych organizacji płatniczych.
 
Obecność Polski w strefie euro nakłada obowiązki na sektor polskiej bankowości i jest motorem napędowym wymiany kart płatniczych. SEPA (Single Euro Payment Area) jest swoistą strefą Schengen dla finansów i bankowości. Projekt ten ma na celu ułatwienie obrotu pieniędzmi w całej Europie. Dlatego też Polska musi dostosować m.in. karty płatnicze i ich technologi do europejskich  standardów. W zamierzeniach wymiana kart na chipowe ma nastąpić głównie w 2010r. i 2011r. By zachęcić banki do jak najszybszej wymiany kart, MasterCard i Visa prognozują zwiększenie prowizji za używanie kart z paskiem magnetycznym.
 
Problemy z wymianą kart
 
Musisz pamiętać, że wymiana technologii w kartach płatniczych to przede wszystkim duże koszty poniesione przez bank. Poza oczywistym kosztem nowych kart i ich wymiany dochodzi także przystosowanie bankomatów oraz zakup przez sklepy terminali do obsługi kart chipowych. Cała ta operacja wiąże się z kilkuletnim okresem przejściowym, bo przecież nie wszystkie banki wymienią karty w tym samym momencie (tak samo z kupnem terminali). Dlatego na razie niewiele jest na rynku "czystych" kart chipowych, ponieważ klienci mogliby być pozbawieni dostępu do gotówki w ok. 20% bankomatów i mieć trudności z zapłatą w wielu sklepach. Banki wydają na razie produkt pośredni- kartę wyposażoną zarówno w chip jak i w pasek magnetyczny. Rozwiązanie to umożliwia klientom dostęp do gotówki we wszystkich bankomatach i terminalach, jednak nie zwiększa bezpieczeństwa tak bardzo jak karta chipowa.
 
Ilość kart płatniczych z poszczególną technologią na rynku
 
 
II kwartał
2009
III kwartał
2009
Zmiana
Ilość kart z paskiem magnetycznycm
25 285 668
25 138 129
- 0,6%
Ilość kart z paskiem magnetycznym i chipowych
6 367 271
7 250 658
+ 13,9%
Ilość kart chipowych
17 636
16 747
- 5%
Źródło: Narodowy Bank Polski
 
Z powyższej tabeli widać, z jakim problemem zmierzą się polskie banki. Udział kart magnetycznych wynosi prawie 80% kart na całym rynku. Widać także wyraźnie znaczny wzrost ilości kart z paskiem magnetycznym i chipem w ostatnim kwartale. Na razie karty chipowe, tak jak napisałem, z powodu małej funkcjonalności nie są chętnie nabywane przez klientów i stanowią zaledwie 0,05% kart płatniczych na polskim rynku finansowym.
 
Rynek kart płatniczych czeka więc duża przemiana. Optymistyczne jest to, że z problemem tym zmierzą się głównie banki, a klienci nie powinni tej odmiany znacząco odczuć. Problemy mogą się jednak zacząć później.
 
Póki co tylko około 75% bankomatów obsłuży karty chipowe, a w terminale jest wyposażonych blisko 160 000 sklepów. W połowie roku do wymiany kart ruszy bank PKO BP, który wymieni ich ponad 6 mln.

Miałeś jakieś przygody z karta płatniczą? Podziel się nimi na naszym forum o kartach kredytowych i ostrzeż innych!

Comperia.pl

Ekspert Comperia.pl

Słownik finansowy
Kalkulatory

Szukasz kredytu gotówkowego? Chcesz zaoszczędzić? A może nowa inwestycja się kroi? Z nami wszystko przekalkulujesz!

Sprawdzam