Kapitalizacja

Pojęcie to ma dwojakie znaczenie. Po pierwsze, w terminologii bankowej jest to proces naliczania odsetek od ulokowanego czy zainwestowanego kapitału. Po wtóre, w terminologii giełdowej, to określenie giełdowej wartości spółki notowanej, albo całej giełdy.

Kapitalizacja odsetek

Kapitalizacja odsetek to naliczanie odsetek od środków na danym produkcie oszczędnościowym (np. lokacie albo koncie oszczędnościowym) i doliczania ich do ulokowanego kapitału.

Zwykle na kontach oszczędnościowych odsetki są kapitalizowane co miesiąc. Podobnie jest na rachunkach osobistych, choć te zwykle są oprocentowane naprawdę symbolicznie (jeśli w ogóle). Z kolei na lokatach bankowych odsetki są najczęściej kapitalizowane raz, na zakończenie depozytu. Istnieją jednak oczywiście wyjątki, wszystko zależy od inwencji banku i tego, jak skonstruuje dany produkt oszczędnościowy.

Im częstsza kapitalizacja odsetek, tym więcej zysków wygeneruje dany depozyt. Wynika to z prostej zależności - po kapitalizacji odsetek wzrasta kapitał, a więc procentuje coraz więcej pieniędzy. Przykładowo, na rocznej lokacie na 20 tys. zł oprocentowanej na 10 proc. w skali roku z jednorazową kapitalizacją odsetek na koniec czasu zdeponowania środków (czyli po roku), zarobi się 2 tys. zł odsetek (brutto, nie uwzględniono 19-procentowego podatku od zysków kapitałowych). Z kolei na podobnym depozycie, ale z comiesięczną kapitalizacją, wysokość odsetek po roku wyniesie 2 094 zł, czyli niemal 100 zł więcej.

Kapitalizacja na giełdzie

Kapitalizacja giełdowa to wartość giełdowa spółki. Jest równa iloczynowi obecnego kursu akcji i liczby akcji spółki pozostających w obrocie giełdowym. Przykładowo, jeśli kurs akcji danej spółki wynosi 30 zł za akcję, a na giełdzie jest 10 mln akcji tej spółki, to kapitalizacja tej spółki na dany moment wynosi 300 mln zł.

Kapitalizacja całej giełdy to z kolei łączna wartość papierów wartościowych notowanych na danej giełdzie, liczona wg ich bieżącego kursu.
 


ARTYKUŁY POWIĄZANE:
Kapitalizacja i dyskontowanie, czyli ile są warte moje pieniądze?
Pieniądz od zawsze pełnił ważną funkcję w gospodarce. Należy jednak pamiętać, że jego wartość podlega ciągłym fluktuacjom. Do prawidłowego określenia wielkości posiadanych przez nas środków niezbędna jest znajomość pojęć kapitalizacji oraz dyskontowania. Czym różnią się od siebie te dwa procesy? Porównywarka finansowa Comperia.pl postanowiła to sprawdzić.
Czym jest kapitalizacja i jak wpływa na zyski z lokaty?
Wśród wielu istotnych czynników, na jakie powinno się zwrócić uwagę wybierając lokatę, jest kapitalizacja odsetek. Co właściwie oznacza ten termin? I jakie praktyczne znaczenie ma on dla posiadacza lokaty? Sprawdźmy.
Dzienna kapitalizacja wcale nie zawsze chroni przed podatkiem. Sprawdź dlaczego
Lokaty i konta oferujące codzienną kapitalizację odsetek już na dobre zawładnęły rynkiem oszczędnościowym. Prosty zabieg a daje tyle korzyści. Klienci zarabiają więcej, a bankom łatwiej zebrać kapitał kusząc wysokim oprocentowaniem "względnym". Niestety licząc na wysokie zyski, łatwo przeoczyć jeden szczegół. Mamy już pierwszy bank, którego produkt zawiera taki haczyk.
Oprocentowanie i kapitalizacja
Atrakcyjność lokat terminowych jest uzależniona od wysokości stóp procentowych.
Kalendarium produktowe 8 – 14 październik 2012
09.10.2012 MultiBank Do 09.10.2012 można skorzystać z Gorącej Lokaty w MultiBanku. Jest to lokata z wysokim oprocentowaniem, które wynosi nawet 6,50 proc. w skali roku. Lokatę można założyć na okres 4, 6 lub 12 miesięcy, a oprocentowanie różni się dla poszczególnych okresów. Kapitalizacja odsetek następuje na koniec okresu umownego. Depozyt można założyć od kwoty 1 tys. zł. Lokatę można założyć wyłącznie dla nowych środków. Z oferty mogą skorzystać zarówno obecni jak i nowi Klienci Banku, którzy założą MultiKonto.