Jeśli (b)lokować to właśnie teraz!!!

2015-02-27 11:20:00

Posiadacze oszczędności znaleźli się obecnie w bardzo trudnej sytuacji. Z jednej strony zależy im na efektywnym pomnażaniu swoich oszczędności, a z drugiej docierają do nich słuchy o możliwej obniżce stóp procentowych przez Narodowy Bank Polski, która zapewne spowoduje spadek oprocentowania produktów oszczędnościowych oferowanych przez banki. Co w takim razie powinny zrobić osoby dysponujące nadwyżkami finansowymi?

Niedawno na stronie porównywarki finansowej Comperia.pl poruszany był temat lokat krótko i długoterminowych (tekst dostępny TUTAJ). Dziś na łamach tego portalu sprawdzimy, dlaczego warto skorzystać jednak z depozytów o dłuższym terminie zapadalności.

Lokaty bankowe to jedne z najbezpieczniejszych instrumentów służących do pomnażania oszczędności. Środki na nich zgromadzone są chronione przez Bankowy Fundusz Gwarancyjny. Ale to nie to jest w tej chwili istotne. Dużo ważniejszą sprawą jest kwestia, że oprocentowanie tych produktów bardzo szybko reaguje na zmiany stóp procentowych dokonywane przez RPP.

Zobaczmy to na wykresie średniego oprocentowania półrocznego depozytu na kwotę 5 tys. złotych?



Jak widać, każda decyzja NBP odnośnie obniżki stóp procentowych powodowała nagły spadek oprocentowania lokat. Można się nawet pokusić o stwierdzenie, że linia średniego oprocentowania jest „pomniejszonym” klonem linii ukazującej zmiany stopy ogłaszanej przez nasz bank centralny.
Taki przebieg tych krzywych tylko dobitnie pokazuje jak ważne, dla całego rynku bankowego, a tym bardziej dla posiadaczy nadwyżek finansowych, są decyzje podejmowane przez NBP.

Jeszcze bardziej jest to widoczne, gdy zestawimy ze sobą moment obowiązywania stopy referencyjnej od maja do listopada 2012 roku (4,75 proc.) - wtedy średnie oprocentowanie wspomnianego powyżej depozytu wynosiło bowiem 4,40 – 4,50 proc. A teraz, gdy stopa referencyjna jest na historycznie niskim poziomie (2 proc.), takie lokaty średnio „dają” zarobić około 1,90 proc.

Dlaczego akurat teraz „zamrażać”?

Na rynku coraz głośniej mówi się o możliwości dalszego cięcia stóp przez Narodowy Bank Polski. Jeśli taka sytuacja rzeczywiście się zmaterializuje, czeka nas kolejny spadek oprocentowania lokat i kont oszczędnościowych. Oznacza to większe trudności w znalezieniu atrakcyjnych produktów oszczędnościowych dla osób zainteresowanych ulokowaniem swoich pieniędzy na takich właśnie instrumentach.

Gdzie oszczędzać?

W momencie, kiedy rynek oczekuje dalszego luzowania polityki pieniężnej (obniżek stóp)przez bank centralny, dobrym rozwiązaniem jest ulokowanie pieniędzy na długoterminowym depozycie. Nie należy jednak zbytnio przesadzać z wyborem terminu takiej lokaty, ponieważ w dzisiejszych warunkach okres jednego roku jest już uważany za dość długi. Co więcej, przez 12 miesięcy w gospodarce może wystąpić wiele różnych zjawisk ekonomicznych, które „zmuszą” NBP do zmiany nastawienia w stosowanej przez siebie polityce - z ekspensywnego na bardziej restrykcyjne.

Innymi słowy najlepszym wyjściem na dzień dzisiejszy będzie ulokowanie nadwyżek finansowych na rocznym depozycie. Zobaczmy, w którym banku można obecnie znaleźć najlepszy taki produkt. Do stworzenia poniższego rankingu wybrano lokaty opiewające na kwotę 10 tys. złotych.

TOP5 Lokat na 10 tys. złotych, okres oszczędzania 12 m-cy
Bank
Nazwa oferty
Odsetki po podatku
Oprocentowanie
SK Bank
Interlokata Standard - oprocentowanie zmienne
299,70 zł
3,70%
GetinOnline / Getin Noble Bank
Lokata Wznosząca / e-Lokata Wznosząca
259,20 zł
3,20%
Meritum Bank
Lokata standardowa dla klientów indywidualnych
251,10 zł
3,10%
Plus Bank
Lokata Mobilna
251,10 zł
3,10%
Bank Zachodni WBK
Lokata Mobilna
243,00 zł
3,00%
Toyota Bank
Depozyt Plus
243,00 zł
3,00%
Źródło: porównywarka finansowa Comperia.pl

Na dzień dzisiejszy najlepsze roczne depozyty na kwotę 10 tys. złotych są oprocentowane powyżej 3 procent. Produkty tego typu można znaleźć między innymi w Toyota Banku, Banku Zachodnim WBK, Plus Banku, Meritum Banku, w podmiotach z Grupy Getin oraz SK Banku. Na szczególną uwagę zasługuje zwłaszcza ta ostatnia instytucja, gdyż w niej klient otrzyma najbardziej atrakcyjną ofertę z oprocentowaniem na 3,70 proc. w skali roku. Tak wysoki poziom tej zmiennej pozwoli z kwoty 10 tys. złotych uzyskać niemal 300 złotych odsetek i to już po uwzględnieniu podatku.

Podsumowanie

Decyzje podejmowane przez Narodowy Bank Polski są niezwykle istotne dla wszystkich uczestników rynku finansowego. Mają one bezpośredni wpływ na oprocentowanie zarówno produktów depozytowych, jak i kredytowych oferowanych przez banki. O ile dla posiadaczy tych drugich instrumentów obniżki stóp są mają wydźwięk pozytywny, o tyle dla pierwszych już niekoniecznie, ponieważ powodują spadek poziomu zysków pochodzących z odsetek.

Jacek Kasperczyk
Comperia.pl

Jacek Kasperczyk

Słownik finansowy
Kalkulatory

Szukasz kredytu gotówkowego? Chcesz zaoszczędzić? A może nowa inwestycja się kroi? Z nami wszystko przekalkulujesz!

Sprawdzam