Istnieje wiele sposobów sfinansowania zakupu auta. Oczywiście najlepiej jest kupić go za gotówkę, ale nie każdy dysponuje wszak oszczędnościami w odpowiedniej wysokości. Z pomocą przychodzą banki, oferując m.in. kredyty samochodowe, pożyczki gotówkowe, kredyty balonowe, czy pożyczki hipoteczne. Który z tych produktów będzie najlepszy?
Kredyt samochodowy
Myśląc o sposobach sfinansowania zakupu pojazdu, najczęściej pierwszą ideą jest kredyt samochodowy. Ten produkt ma oczywiście sporo zalet, z drugiej strony w niektórych przypadkach warto wziąć pod uwagę także inne pomysły. Kredyt samochodowy cechuje przede wszystkim niższe oprocentowanie niż pożyczek gotówkowych. Oczywiście wszystko zależy od wysokości wkładu własnego czy wieku pojazdu, niemniej ich średnie oprocentowanie rzeczywiste wynosi ok. 12 - 15 proc. A można znaleźć i atrakcyjniejsze oferty.
Banki nie ustanawiają bardzo wysokiego oprocentowania m.in. dlatego, że zobowiązanie jest zabezpieczone na kredytowanym pojeździe. Z tego samego powodu są w stanie pożyczyć też większe sumy. Z drugiej strony - nie każdy pojazd (ze względu m.in. na wiek) będzie dla banku wart kredytowania.
To zabezpieczenie może jednak okazać się kłopotliwe. Banki stosują różne, m.in. zastaw rejestrowy, przewłaszczenie, depozyt karty pojazdu, weksel in blanco czy też cesja polisy AC. Zabezpieczenia rodzą pewne problemy - bank jest współwłaścicielem samochodu, środki z polisy AC w pierwszej kolejności idą na spłatę kredytu, a zgoda banku niezbędna jest m.in. przy sprzedaży auta.
Pożyczka gotówkowa
Pożyczka gotówkowa to z pewnością najmniej kłopotliwy z „bankowych” sposobów finansowania. Bank nie pyta na co są potrzebne pieniądze, nie wymaga bardzo czasochłonnych formalności, nie stosuje żadnych zabezpieczeń. Większy jest także wybór - pożyczek gotówkowych udziela każdy bank, a kredytów samochodowych nie.
Niestety, brak zabezpieczeń ma też swoją negatywną stronę - w zamian za to kredytodawcy ustanawiają wyższą marżę za ryzyko. Czyli - pobierają wyższe odsetki. Średnie oprocentowanie rzeczywiste pożyczek gotówkowych to znacznie ponad 20 proc. Poza tym bank może nie udostępnić aż takiej kwoty, jaką byłby w stanie pożyczyć np. w ramach kredytu samochodowego. Z drugiej strony - pożyczka gotówkowa przychodzi z pomocą, gdy bank odmówi udzielenia kredytu samochodowego (bo np. samochód jest za stary).
Pożyczka hipoteczna
Pożyczka hipoteczna to jeden z najtańszych sposobów na zakup samochodu. Bez trudu można znaleźć ofertę, której oprocentowanie rzeczywiste nie przekracza 10 proc. W dodatku można ją spłacać dłużej niż kredyt samochodowy czy pożyczkę gotówkową. Samo auto także będzie wolne od obciążeń.
Zabezpieczeń tego typu pożyczki jest jednak, jak sama nazwa wskazuje, ustanowienie hipoteki. Trzeba mieć więc nie tylko nieruchomość wolną od wierzytelności, i chęć by zabezpieczać pożyczkę na zakup samochodu swoim domem czy mieszkaniem. Potrzebne będzie też sporo czasu - zaciągnięcie pożyczki hipotecznej może potrwać nawet kilka tygodni, bo wymaga męczących i kosztownych formalności. Należą do nich m.in. wycena nieruchomości czy ustanowienie hipoteki. Zatem pożyczkę hipoteczną warto rozważać przede wszystkim w przypadku zakupu bardzo drogiego auta.
Kredyt balonowy
Dość często u dealerów i we współpracujących z nimi bankach samochodowych natknąć się można na kredyty balonowe, m.in. kredyty 50/50. Przy kupnie auta płaci się 50 proc. jego ceny, a drugą połową uiszcza się dopiero np. po roku. Co więcej, te brakujące 50 proc. obciążone jest niewielkim oprocentowaniem, lub w ogóle nie są naliczane od niego odsetki.
Niestety, takie kredyty nie dotyczą wszystkich samochodów, a jedynie wybranych modeli aut, przede wszystkim tych, które nie są zbyt popularne wśród klientów. Po wtóre - aby wpłacić pierwsze 50 proc. ceny pojazdu, trzeba wszak dysponować niemałymi oszczędnościami. I oczywiście - jest to rozwiązanie finansowania tylko zakupu nowych aut. Autor: Mikołaj Fidziński
Comperia.pl