Inwestycje od podszewki - podstawowe rodzaje funduszy inwestycyjnych

2012-06-19 09:12:14

Fundusze inwestycyjne są swoistą wizytówką rozwoju rynku kapitałowego. Instytucje te umożliwiają klientom lokowanie pieniędzy praktycznie w każdy rodzaj aktywa funkcjonującego w gospodarce. Porównywarka finansowa Comperia.pl postanowiła sprawdzić, jakie są główne rodzaje funduszy inwestycyjnych i w co można za ich pośrednictwem zainwestować.

Istnieje wiele kryteriów, dzięki którym można dokonać podziału funduszy inwestycyjnych. Pierwszym z nich może być np. kryterium lokalizacji. Według tego podziału wyróżniamy fundusze krajowe oraz fundusze zagraniczne. Krajowe inwestują zebrane od klientów pieniądze w aktywa, których emitentem są instytucje działające na terenie Polski. Zagraniczne z kolei lokują środki w aktywa występujące poza granicami naszego kraju.

Innym kryterium pozwalającym dokonać podziału funduszy inwestycyjnych są rodzaje aktywów, w które dany fundusz inwestuje. Według takiego podziału wyróżniamy:

Fundusze akcji - charakteryzują się największym poziomem ryzyka. Inwestują zgromadzone od klientów pieniądze w akcje spółek giełdowych, których cena jest uzależniona od aktualnej sytuacji gospodarczej. Podczas dobrej koniunktury pozwalają osiągać naprawdę wysokie stopy zwrotu. Niestety, w czasie bessy przynoszą duże straty.

Fundusze obligacji - dużo bezpieczniejsze niż fundusze akcji. Zdecydowana większość pieniędzy jest lokowana w obligacje. W zależności od emitenta obligacji (przedsiębiorstwo, gmina, skarb państwa), fundusze te charakteryzują się zróżnicowanym poziomem ryzyka. Za najmniej ryzykowne uważane są obligacje skarbu państwa, ponieważ trudno sobie wyobrazić bankructwo jakiegoś kraju.

Fundusze rynku pieniężnego - inwestują w krótkoterminowe instrumenty rynku pieniężnego. Uważane są za jedne z najbezpieczniejszych rodzajów funduszy. Niestety, ceną za bezpieczeństwo zainwestowanych środków jest niska możliwa do osiągnięcia stopa zwrotu, która w przypadku takich funduszy jest porównywalna do lokaty bankowej.

Fundusze mieszane - stanowią połączenie różnego rodzaju funduszy. W zależności od proporcji akcji i obligacji w portfelu, charakteryzują się różnym poziomem ryzyka. Najczęściej spotykanymi typami funduszy mieszanych są fundusze zrównoważone oraz fundusze stabilnego wzrostu. Trzeba pamiętać, że z uwagi na udział akcji w portfelu, stopa zwrotu z funduszy mieszanych jest uzależniona od koniunktury w gospodarce.

Fundusze typu ETF - fundusze pasywnie zarządzane, których głównym zadaniem jest jak najdokładniejsze odwzorowanie wybranego indeksu giełdowego. Na warszawskiej giełdzie papierów wartościowych aktualnie są notowane trzy rodzaje takich funduszy, a mianowicie ETF na polski indeks WIG20, na niemiecki DAX oraz na amerykański S&P500.

Przedstawione powyżej rodzaje funduszy inwestycyjnych, to tylko wybrana część wszystkich dostępnych na rynku. W praktyce można spotkać jeszcze np. fundusze aktywów niepublicznych, fundusze surowcowe czy też fundusze nieruchomości. Teoretycznie nie istnieje żadne ograniczenie co do aktywów, w które podmioty tego typu mogą lokować zgromadzone przez siebie pieniądze. A skoro już o lokowaniu mowa, to dobrze jest znać podstawowe sposoby inwestowania w fundusze.
Jacek Kasperczyk
Comperia.pl

Jacek Kasperczyk

Słownik finansowy
Kalkulatory

Szukasz kredytu gotówkowego? Chcesz zaoszczędzić? A może nowa inwestycja się kroi? Z nami wszystko przekalkulujesz!

Sprawdzam