Finanse na żywo

Blog finansowy Jacka Kasperczyka

Cztery dychy piechotą nie chodzi

wczoraj, 16:07

Oprocentowanie lokat bankowych pozostawia ostatnio wiele do życzenia. Średni odczyt tego parametru dla kwartalnych depozytów na kwotę 5 tys. złotych przyjmuje wartość 1,35 proc. Na szczęście na rynku można znaleźć dużo lepsze rozwiązania oferujące 3 i więcej procent w skali roku. Co ciekawe, najlepszy produkt daje nawet 4 proc. w skali roku, co sprawia, że odsetki na nim zarobione wynoszą ponad 40 złotych. Więcej szczegółów znajdziecie poniżej.

Ile zarobię na lokacie?
Lubię
Skomentuj
Szybka pożyczka w PKO Banku Polskim
Szybka pożyczka w PKO Banku Polskim
Wypłata nawet tego samego dnia, minimum formalności, możliwość konsolidacji zobowiązań z innych banków.
Sprawdź ofertę

Funt znowu poniżej 5 zł

wczoraj, 11:20

Dziś mam kiepską wiadomość dla osób, które wyjechały do Anglii w celach zarobkowych. Otóż notowania funta brytyjskiego wyrażone w polskim złotym ponownie znalazły się poniżej 5 złotych. Oznacza to, że zarobki uzyskiwane przez tych ludzi w funtach w przeliczeniu na złote spadły. Winę za taki stan rzeczy ponoszą informacje dotyczące tego, że Wielka Brytania nosi się z zamiarem opuszczenia Unii Europejskiej. Pytanie tylko czy owe "wyjście" będzie przebiegało łagodnie czy może będzie ono bardziej agresywnie.

Średnie kursy walut według NBP
Lubię | 2 osoby lubi
Skomentuj
Szybka gotówka dla Ciebie
Szybka gotówka dla Ciebie
Sprawdź atuty oferty kredytu gotówkowego w Banku Zachodnim WBK: stałe oprocentowanie - tylko 4% w skali roku.
Sprawdź ofertę

Kiedy będę milionerem?

16.01.2017 15:59

Któż z nas nie marzy o wielkich pieniądzach, które pozwalają na spełnienie wszystkich marzeń. Niestety w realnym życiu nie jest tak prosto zdobyć pieniądze a jedyną drogą do bogactwa jest samodzielne odkładanie nadwyżek. Zapewne jesteście ciekawi ile czasu zajmuje uzbieranie przysłowiowego miliona? Odpowiedź na to pytanie można bardzo szybko znaleźć - wystarczy tylko skorzystać z odpowiedniego kalkulatora. Jeden z nich znajduje się TUTAJ. Pamiętajcie tylko aby wpisać realne założenia :)

Lubię | 1 osoba lubi
Skomentuj

Bądź zdrowszy z Raiffeisenem

16.01.2017 11:53

Raiffeisen Polbank wprowadził właśnie do swojej oferty specjalny produkt ubezpieczeniowy o wdzięcznej nazwie "Zdrowie pod ochroną". Dzięki temu rozwiązaniu wszyscy klienci tej instytucji otrzymują dostęp do prywatnej opieki medycznej świadczonej przez Grupę LUX MED. Co ważne, zakres usług medycznych jest indywidualnie ustalany z każdym klientem. Produkt, o którym mowa został przygotowany we współpracy z Towarzystwem Ubezpieczeń UNIQA oraz LUX MED Ubezpieczenia.

Lubię | 2 osoby lubi
Skomentuj

Gdzie po dobre ubezpieczenie?

13.01.2017 16:48

Zakup polisy ubezpieczeniowej to dość trudne zadanie. Wynika to z faktu, że oferty poszczególnych towarzystw mocno różnią się między sobą warunkami. Najlepiej jest to widoczne w przypadku polis autocasco, gdzie ochrona w jednym towarzystwie może być zupełnie inna niż w drugim. Jest to efekt tego, że każdy podmiot stosuje swoje własne zapisy w Ogólnych Warunkach Ubezpieczeniowych. Dlatego przed zakupem jakiejkolwiek polisy koniecznie trzeba zapoznać się z tym dokumentem. Na koniec tylko dodam, że osoby zainteresowane polisami komunikacyjnymi mogą sprawdzić ceny tych produktów na odpowiedniej porównywarce. Jedna z dokładniejszych jest dostępna TUTAJ

Lubię | 3 osoby lubi
Skomentuj

Zaciągaliśmy więcej

13.01.2017 11:46

Ostatni miesiąc 2016 roku okazał się dość udany dla polskiego rynku kredytowego. W okresie tym wartość wskaźnika BIK Indeks okazała się bowiem o 10,9 proc. wyższa od wyniku odnotowanego w grudniu 2015 roku. Oznacza to, że w analizowanym okresie banki i SKOKi przesłały do BIK zapytania o kredyty konsumpcyjne na kwotę wyższą niż rok temu. Czyżby Polacy kupowali nagle więcej prezentów?

Lubię | 5 osób lubi
Skomentuj

Ponad tysiąc złotych taniej

12.01.2017 16:37

Wszędzie wokół mówi się o oszczędzaniu - to bardzo dobrze, gdyż wielu naszych rodaków nie ma odłożonych żadnych pieniędzy. Muszę Wam jednak powiedzieć, że oszczędzać można dosłownie w każdej dziedzinie życia. Dobrym przykładem mogą tu być chociażby ubezpieczenia komunikacyjne. Czy wiecie, że różnica pomiędzy ceną zakupu najdroższego i najtańszego pakietu OC i AC wynosi ponad 1 tys. złotych (więcej szczegółów znajdziecie TUTAJ). To bardzo dużo pieniędzy, więc po co przepłacać?

Lubię | 6 osób lubi
Skomentuj

Życie uczy nas finansów

12.01.2017 11:35

Jakiś czas temu pisałem o tym, że jedna piąta naszego społeczeństwa źle ocenia swoją wiedzę finansową. W sumie to nic w tym dziwnego, skoro zdecydowana większość Polaków (66 procent) informacje na temat produktów bankowych zdobywa poprzez samodzielny zakup tych instrumentów. Innymi słowy to życie uczy nas finansów. Takie wnioski można wyciągnąć przyglądając się badaniu jakie przeprowadziła platforma Kapitalni.org.

Lubię | 1 osoba lubi
Skomentuj

Stopy nisko, ale...

11.01.2017 16:06

Na zakończonym dziś posiedzeniu Rada Polityki Pieniężnej utrzymała swoje stopy procentowe na obecnych poziomach. Tym samym podstawowa stopa NBP (stopa referencyjna) nadal przyjmuje wartość  1,50 proc. Trzeba jednak wiedzieć, że wcześniej czy później taka sytuacja się skończy. Na rynku już pojawiają sie informacje mówiące o wzroście inflacji w Polsce. Jeśli ceny zaczną rosnąć w sposób systematyczny, wtedy NBP zwiększy koszt pieniądza. Tymczasem aktualny wykres inflacji wygląda tak:

Wskaźnik inflacji CPI
Lubię | 2 osoby lubi
Skomentuj

Pozwalają oszczędzać

11.01.2017 10:58

Pewność i niewielki zyski - te dwa parametry nieodłącznie wiążą się z pomnażaniem pieniędzy przy wykorzystaniu produktów bankowych takich jak lokaty czy konta oszczędnościowe. Muszę Wam jednak powiedzieć, że wśród tych instrumentów są i takie, które dają naprawdę dobrze zarobić. Wystarczy ich tylko poszukać :) Na stronie Comperia.pl pojawił się właśnie artykuł zawierający zestawienie najlepszych kont oszczędnościowych. Sprawdźcie sami gdzie teraz warto gromadzić pieniądze :)

Lubię | 1 osoba lubi
Skomentuj