11.02.2016, 09:03

PKO BP: jak anulować przelew?

Ocena: 1 gwiazdka Ocena: 2 gwiazdki Ocena: 3 gwiazdki Ocena: 4 gwiazdki Ocena: 5 gwiazdek Ocena: 6 gwiazdek Ocena: 7 gwiazdek Ocena: 8 gwiazdek Ocena: 9 gwiazdek Ocena: 10 gwiazdek

Ocena: 8.5     / 10 (oddano 2 głosów)

PKO BP: jak anulować przelew?

Dzięki przelewom zlecanym przez bankowość elektroniczną można w szybki sposób zapłacić za usługi, towar kupiony w sklepie internetowym czy też opłacać rachunki. Co jednak będzie, gdy z pośpiechu wyślemy pieniądze na niewłaściwe konto? Jak anulować błędny przelew w PKO BP?

Polecenie przelewu to bardzo popularna forma rozliczenia bezgotówkowego, w ramach której bank, na wniosek właściciela rachunku, zobowiązuje się przelać określone środki z jego konta na inny rachunek w tym samym bądź innym banku. Rozliczenie bezgotówkowe oznacza, że cały proces przelewu jest wykonywany elektronicznie, czyli bez fizycznego użycia banknotów i monet. Z polecenia przelewu mogą korzystać osoby fizyczne oraz firmy posiadające konto bankowe.

Przelewy a system Elixir

Wszystkie banki w Polsce obsługują przelewy w systemie międzybankowym Elixir. System ten jest oparty na teletransmisji danych i funkcjonuje w ramach Krajowej Izby Rozliczeniowej. Jego zadaniem jest wymiana komunikatów o zleceniach płatniczych pomiędzy bankami. Informacje o przelewach wychodzących i przychodzących są przesyłane pomiędzy bankami w trzech sesjach, od poniedziałku do piątku, z wyłączeniem dni wolnych od pracy. Dokładne godziny tych sesji są stałe dla systemu Elixir, jednak godziny księgowania środków na kontach odbiorców różnią się dla poszczególnych banków.

Sprawdź też: Przelew na numer telefonu - jak to działa?

Godziny księgowanie przelewów w PKO BP

W PKO BP przelewy wychodzące są realizowane w następujących sesjach:

  • I sesja – godzina 08:00,
  • II sesja – godzina 11:45,
  • III sesja – godzina 14:30.

Natomiast przelewy przychodzące w PKO BP są księgowane w godzinach:

  • I sesja – od 11:30
  • II sesja – od 15:10
  • III sesja – od 17:30.

Anulowanie przelewu w PKO BP

Anulowanie przelewu jest możliwe, jednak zrealizowanie takiej czynności zależy od czasu zarejestrowania i momentu decyzji o cofnięciu przelewu. W sytuacji, gdy decydujemy o anulowaniu przelewu krótko po jego zleceniu, tzn. gdy nie został jeszcze utworzony plik do wysłania w systemie Elixir, wycofać przelew można w placówce banku. Anulowanie transakcji jest możliwe tylko w oddziale banku prowadzącego rachunek, z którego zlecono przelew.

Sprawdź też: Przelewy przez Internet: uwaga na ryzyko podmiany numeru konta

Składanie reklamacji

W przypadku, gdy przelew, który chcemy anulować, został już wysłany do systemu Elixir, wtedy jedyną drogą do odzyskania pieniędzy jest złożenie reklamacji do banku odbiorcy przelewu. Po otrzymaniu wniosku o wstrzymanie przelewu bank beneficjenta podejmuje decyzję o uznaniu reklamacji. Gdy bank uzna prośbę zleceniodawcy przelewu, wtedy rachunek odbiorcy zostanie obciążony, a na konto zleceniodawcy nastąpi zwrot przelanej kwoty.

Wymienione w tekście informacje, liczby i oferty są aktualne w dniu powstania artykułu (11.02.2016).

Podziel się:

Wykop

Comperia.pl w Google+
, ekspert Comperia.pl
963 artykuły - zobacz inne artykuły tego autora
Najnowsze
Najnowsze newsy
Najczęściej czytane
1. Renata Grochowska
2. Tomasz Słupczyński
3. Emilia Kasińska
4. Tomasz Słupczyński
5. Marzena Kazbieruk
1. Tomasz Słupczyński
2. Emilia Kasińska
3. Renata Grochowska
4. Tomasz Słupczyński
5. Ilona Maciejuk