Aprecjacja

Jest to umocnienie się ceny danej waluty w stosunku do innej waluty (w systemie płynnego kursu walutowego, czyli gdy na zmianę cenę waluty wpływ mają czynniki rynkowe, a nie decyzja urzędowa jak w przypadku systemu kursu stałego).

Aprecjacja na przykładzie

Kurs USD/PLN na poziomie 3,50 oznacza, że za jednego dolara amerykańskiego trzeba zapłacić 3,50 zł. Jeśli jednak kurs USD/PLN spadnie do poziomu 3, czyli cena za jednego dolara amerykańskiego spadnie do 3 zł, to mamy do czynienia z aprecjację złotego. Polska waluta umocniła się bowiem wobec amerykańskiej - dolar potaniał (złoty zdrożał). Po aprecjacji złotego potrzeba mniejszą kwotę złotych, aby nabyć jednego dolara (wcześniej 3,50 zł, teraz 3 zł). Także - potrzeba więcej dolarów, żeby nabyć jednego złotego. Przed aprecjacją złotego względem dolara było to ok. 29 centów, a teraz już 33 centy.

Zjawiskiem odwrotnym do aprecjacji jest deprecjacja. Aprecjacja złotego względem dolara oznacza jednocześnie deprecjację dolara względem złotego.

Wady i zalety aprecjacji

Aprecjacja waluty krajowej w stosunku do zagranicznej ma znaczenie dla wielu kwestii codziennego życia. Przykładowo, mocny złoty wobec waluty zagranicznej (a więc gdy doświadcza aprecjacji względem niej) ma pozytywny wpływ na raty kredytów w tej walucie i poziom całkowitego zadłużenia kredytobiorców. Oznacza bowiem, że kredytobiorcy mogą nabywać taniej walutę obcą, którą regulują zobowiązanie. Podobnie sprawa się ma dla podróżnych - dzięki mocnemu złotemu mogą kupić więcej waluty zagranicznej za daną kwotę w złotych (albo mniej złotych zapłacić za daną kwotę w walucie obcej). Innymi słowy – wskutek aprecjacji wzrasta siła nabywcza waluty krajowej.

Dla gospodarki pozytywnym efektem aprecjacji waluty krajowej jest m.in. większy napływ kapitału zagranicznego. Z drugiej strony, wskutek aprecjacji waluty krajowej eksportowane produkty stają się za granicą mniej konkurencyjne. W połączeniu z napędzanym importem skutkuje to pogorszeniem się bilansu handlowego kraju.
 


ARTYKUŁY POWIĄZANE:
Drogi franku! Oto wszystko co należy o Tobie wiedzieć
Przez jedną decyzję Szwajcarskiego Banku Narodowego kurs CHF/PLN poszybował w górę o ponad 1,5 zł, nawet do kursu 5,19 zł! Ostatecznie ustabilizował się na dużo niższym poziomie ok. 4,15-4,20 zł, ale to i tak więcej o ok. 65 gr więcej niż jeszcze w środę. Raty kredytobiorców poszybowały w górę o ok. 100 zł w górę na każde pożyczone 100 tys. zł. Zadłużenie w przeliczeniu na złote wzrosło o dziesiątki, jak nie setki tysięcy złotych.
Kredyt hipoteczny wyższy niż wartość zabezpieczenia - czym to grozi?
Osoby, które zaciągnęły kilka lat temu kredyty hipoteczne m.in. we frankach szwajcarskich, dziś pomimo kilku lat spłaty są w przeliczeniu na złote winne więcej niż pożyczyły. Jak to możliwe, i czym grozi taka sytuacja?
W lutym raty kredytów hipotecznych ponownie w dół - Kredytometr Comperia.pl
Mijający miesiąc pozytywnie zaskoczył wszystkich posiadaczy kredytów mieszkaniowych. W okresie tym spadły wysokości płaconych rat zobowiązań wyrażonych zarówno w polskim złotym, jak i walutach obcych. Szczególne powody do radości mogą mieć posiadacze kredytów w euro i dolarze amerykańskim, których miesięczne obciążenie spadło o ponad 30 złotych.
Jak zmieniły się miesięczne koszty kredytów hipotecznych w III kwartale- raport Hipotrendy
Czy wiesz, jaki kredyt hipoteczny jest obecnie najkorzystniejszy? Lepiej zaciągnąć zobowiązanie w złotówkach, czy w walucie? Jak zmieniała się wysokość miesięcznej raty przykładowego kredytu hipotecznego na przestrzeni ostatnich 3 miesięcy? Dzisiaj publikujemy drugą część raportu Hipotrendy, poświęconą analizie kosztów kredytów hipotecznych.
Raiffeisen Bank bierze Kurs na Złotego
Raiffeisen Bank zaproponował nową, półroczną lokatę strukturyzowaną Kurs na Złotego. Wypłata zysków (oraz ich wysokość) zależeć będzie od kursu złotego wobec euro. Maksymalnie można zarobić 20 proc. w skali roku, ale tradycyjnie już w przypadku produktów strukturyzowanych należy ostrzec – nie warto liczyć na tak wysokie zyski.