Aktywa TFI nadal rosną

2014-06-02 10:06:00

Fundusze inwestycyjne, mimo że ryzykowne, są w Polsce bardzo popularne. Co oferują te instrumenty, że cieszą się uznaniem klientów? Porównywarka finansowa Comperia.pl postanowiła to sprawdzić.

Choć szczyt popularności funduszy inwestycyjnych przypadł na okres tuż przed wybuchem ostatniego kryzysu finansowego, to ta metoda oszczędzania nadal cieszy się olbrzymią popularnością. Faktem przemawiającym za tą tezą jest chociażby wielkość aktywów zarządzanych przez te instytucje.

Z danych (IZFiA), Izby Zarządzających Funduszami i Aktywami wynika, że na koniec kwietnia bieżącego roku w funduszach inwestycyjnych Polacy ulokowali 196,47 mld złotych, podczas gdy jeszcze przed rokiem pod zarządem funduszy było nieco 159 mld złotych. Przyrost jest więc więcej niż zauważalny. Dlaczego fundusze inwestycyjne są takie popularne?

Bo dostępne

Pierwszym argumentem przemawiającym za oszczędzaniem pieniędzy w funduszach inwestycyjnych jest ich dostępność. Rozwiązania tego typu są oferowane niemal przez każdy bank działający w Polsce, przez biura maklerskie, przez towarzystwa ubezpieczeniowe, a nawet przez specjalne platformy internetowe służące do dokonywania transakcji na tych instrumentach.

Bo mała wpłata

Powodem, dla którego posiadacze oszczędności lokują je w funduszach inwestycyjnych jest stosunkowo niska pierwsza wpłata. Przygodę z funduszami można rozpocząć dysponując kwotą 100 zł. Z punktu widzenia klienta jest to bardzo dobra informacja, ponieważ pozwala korzystać z usług tych instytucji osobom o mniejszych dochodach.

Bo szerokie możliwości inwestycyjne

Zaletą funduszy inwestycyjnych jest to, że oferują klientom niemal niczym nieograniczone możliwości inwestycyjne. Na rynku funkcjonują rozwiązania pozwalające lokować środki na rynkach akcji, obligacji, walut, nieruchomości, a nawet surowców. Tym samym znalezienie odpowiedniego rozwiązania nie stanowi problemu, nawet dla najbardziej wymagających inwestorów.

Na zakończenie warto wspomnieć, że odkładanie pieniędzy w funduszach inwestycyjnych jest obarczone ryzykiem utraty części wpłaconego kapitału (nie licząc bardzo bezpiecznych funduszy) . Wyniki osiągane przez te instytucje w dużej mierze zależą od sytuacji gospodarczej i nastrojów panujących na rynku finansowym, a, jak pokazuje historia, zmiennych tych nie da się dokładnie przewidzieć.

Autor: Jacek Kasperczyk
Comperia.pl

Jacek Kasperczyk

Słownik finansowy
Kalkulatory

Szukasz kredytu gotówkowego? Chcesz zaoszczędzić? A może nowa inwestycja się kroi? Z nami wszystko przekalkulujesz!

Sprawdzam