Obligacje to nie to samo co fundusze obligacji

2014-05-19 09:36:00

Na rynku kapitałowym możemy skorzystać z różnych produktów inwestycyjnych. Wśród nich dużą popularnością cieszą się obligacje i fundusze obligacji, które nie są tożsame.

Obligacje kojarzone są przede wszystkim ze Skarbem Państwa i uchodzą za jeden z najbezpieczniejszych produktów oszczędnościowych, zaraz obok lokat bankowych. W rzeczywistości obligacje są emitowane nie tylko przez Skarb Państwa, ale też przez różnego rodzaju przedsiębiorstwa. Cały proces odbywa się na podobnych zasadach, a więc emitent zobowiązuje się do odkupienia obligacji od inwestora w określonym terminie po cenie emisji powiększonej o ustalone odsetki. Dla emitenta jest to rodzaj pożyczki na własnych warunkach, natomiast dla inwestora szansa na znaczny zysk. Oczywiście kupno obligacji wiąże się też z ryzykiem niewypłacalności emitenta, który nie będzie w stanie wypłacić odsetek, a nawet wykupić samych obligacji. Ryzyko jest zdecydowanie mniejsze w przypadku Skarbu Państwa, jednak przedsiębiorstwa mogą borykać się z różnego rodzaju problemami, które w efekcie dotkną także inwestorów. Należy pamiętać, że decydując się na zakup obligacji spółki, stajemy się jej wierzycielem i również możemy ponieść konsekwencje związane z jej upadłością.

Produktem dywersyfikującym ryzyko zakupienia obligacji przedsiębiorstwa jest fundusz obligacji. Przystępujemy do niego, kupując jednostki uczestnictwa (fundusze otwarte) lub certyfikaty inwestycyjne (fundusze zamknięte), stając się w ten sposób współposiadaczem obligacji różnych spółek. Dzięki temu nawet w przypadku niewypłacalności jednej lub dwóch z nich, ciągle mamy szansę na zwrot z całej inwestycji, wypracowany przez kolejne spółki znajdujące się w naszym portfelu. Jednocześnie fundusze zarządzanie są przez profesjonalnych analityków, którzy z pewnością posiadają większą wiedzę dotyczącą danych spółek od przeciętnego konsumenta dopiero raczkującego w świecie inwestycji.

Różnica miedzy obligacjami i funduszami obligacji dotyczy także opodatkowania. W przypadku obligacji jesteśmy zmuszeni do opłacenia podatku z tytułu każdorazowo wypłaconych odsetek. Obowiązku takiego nie ma w przypadku funduszy obligacji, gdzie podatek naliczany jest tylko w momencie, gdy zdecydujemy się na wypłatę środków z funduszu.

Na korzyść funduszy obligacji należy zaliczyć też dostęp do znacznie szerszego spektrum  obligacji niepublicznych, które automatycznie zwiększają możliwości inwestycyjne, a nie są dostępne w przypadku indywidualnego wykupu obligacji.

Emilia Kasińska

Słownik finansowy
Kalkulatory

Szukasz kredytu gotówkowego? Chcesz zaoszczędzić? A może nowa inwestycja się kroi? Z nami wszystko przekalkulujesz!

Sprawdzam