• Kredyty gotówkowe
  • Kredyty hipoteczne
  • Kredyty dla firm
  • Lokaty bankowe
Kwota kredytu
Okres spłaty
mies.
Wypełnij formularz, aby otrzymać bezpłatną ofertę!
Kwota kredytu
Okres spłaty
lat
Wypełnij formularz, aby otrzymać bezpłatną ofertę!
Kwota kredytu
Okres spłaty
mies.
Wypełnij formularz, aby otrzymać bezpłatną ofertę!
Kwota lokaty
Okres lokaty
mies.
Wypełnij formularz, aby otrzymać bezpłatną ofertę!
Administratorem danych osobowych jest Comperia.pl S.A. Zapoznaj się z pełną informacją o przetwarzaniu danych osobowych.
0 osób przegląda ten temat0 osób obserwuje ten temat

Gdzie ubezpieczyć dzieła sztuki?

Odpowiedź
wróć do listy tematówSortowanie od najstarszej wypowiedzi
od najnowszej wypowiedzi
✓  od najstarszej wypowiedzi
Anita

Użytkownicy

Wyślij wiadomość

6.3.2016 15:19
Witam .Dostałam w spadku parę bardzo starych i cennych przedmiotów.Są to trzy obrazy i bardzo cenny krucyfiks.Nie chce ich na razie odsprzedawać nikomu.Sa już po wycenia rzeczoznawcy i mają stwierdzoną autentycznośc.Czy ktoś może mi podpowiedzieć ,czy można je ubezpieczyć na wypadek kradzieży?Mam ubezpieczone mieszkanie ,ale chodzi mi o takie specjalne ubezpieczenie tych konkretnych przedmiotów.
Cytuj
WAR-TO UBEZPIECZENIA Marian Bułecki

Eksperci

Zobacz profil ekspertaObserwuj profil

Pomógł 1163 razy

Wyślij wiadomość

7.3.2016 18:14
Anita napisał
Witam .Dostałam w spadku parę bardzo starych i cennych przedmiotów.Są to trzy obrazy i bardzo cenny krucyfiks.Nie chce ich na razie odsprzedawać nikomu.Sa już po wycenia rzeczoznawcy i mają stwierdzoną autentycznośc.Czy ktoś może mi podpowiedzieć ,czy można je ubezpieczyć na wypadek kradzieży?Mam ubezpieczone mieszkanie ,ale chodzi mi o takie specjalne ubezpieczenie tych konkretnych przedmiotów.

Bardzo dobrze że ma Pani wycenę, opis uznanego rzeczoznawcy.Możliwości za dużo nie ma. Proponuję rozważyć ubezpieczenie mieszkania na niestandardowych warunkach, np. W Warcie ubezpieczenie pn. "Warta Dom Komfort+". Z tego co mi wiadomo inni ubezpieczyciele również przyjmują takie ryzyko. Musi się Pani liczyć z rygorami co do zabezpieczeń, no i z niestandardową składką. Alternatywne rozwiązanie: skrytka depozytowa w banku, zdaje się że nie będzie z tym problemu ale za skrytkę bankowi równiez trzeba zapłacić. Niezależnie od tego jaką Pani podejmie decyzję, radzę wykonać kilka dobrych zdjęć i zdjęcia te wraz z opisem, etc. przechowywać w innym miejscu.
Wypowiedź została zmieniona przez: WAR-TO UBEZPIECZENIA Marian Bułecki 7.3.2016 18:16
Cytuj
blog: www.wartoubezpieczenia.pl
www.facebook.com/wartoubezpieczenia
mbulecki@gmail.com
marcinaz

Użytkownicy

Wyślij wiadomość

8.3.2016 9:23
Witam Pana .Może jest w stanie mi Pan pomóc i powiedzieć ,gdzie ubezpiecza antyki? O ile w ogóle mozna je ubezpieczyć .Mam bardzo stary i cenny kredens ,komode i duży zbiór porcelany - głownie miśnia.Mam też przepiękne stare koronki - weneckie i irlandzkie.Wszystko traktuję jako kolekcję ,ale natrafiłam na ten wątek i się zastanawiam ,czy w ogóle można je ubezpieczyć i w jakiej formie? Mieszkanie mam ubezpieczone .
Cytuj
WAR-TO UBEZPIECZENIA Marian Bułecki

Eksperci

Zobacz profil ekspertaObserwuj profil

Pomógł 1163 razy

Wyślij wiadomość

8.3.2016 12:15
marcinaz napisał
Witam Pana .Może jest w stanie mi Pan pomóc i powiedzieć ,gdzie ubezpiecza antyki? O ile w ogóle mozna je ubezpieczyć .Mam bardzo stary i cenny kredens ,komode i duży zbiór porcelany - głownie miśnia.Mam też przepiękne stare koronki - weneckie i irlandzkie.Wszystko traktuję jako kolekcję ,ale natrafiłam na ten wątek i się zastanawiam ,czy w ogóle można je ubezpieczyć i w jakiej formie? Mieszkanie mam ubezpieczone .


Odpowiedź jest zawarta w ostatnim moim wpisie. W par.2,ust. 39, pkt 3 o.w.u. Warta Dom Komfort Plus tak zdefiniowane są "ruchomości specjalne", będące częścią ruchomości domowych: "- to wyłącznie biżuteria,. dzieła sztuki, wyroby z metali lub kamieni szlachetnych, monety złote lub srebrne, metale szlachetne w złomie lub sztabkach, nie stanowiące wyrobu użytkowego nieoprawione kamienie szlachetne lub syntetyczne, zbiory kolekcjonerskie, broń wszelkiego rodzaju.". W par. 4, ust. 5 (Rozdz. II "Wyłączenia odpowiedzialności") czytamy: "Warta nie odpowiada za szkody powstałe w dziełach sztuki i zbiorach kolekcjonerskich przypadku nie przedstawienia przez Ubezpieczonego, w razie szkody,następujących dokumentów: 1) pisemnego potwierdzenia faktu nabycia dzieła sztuki/zbiorów kolekcjonerskich w postaci faktury, umowy kupna, itp., 2) wyceny dzieł sztuki dokonanej przez rzeczoznawców posiadających uprawnienia Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, ekspertów domów aukcyjnych, historyków sztuki zrzeszonych w Stowarzyszeniu Historyków Sztuki, osoby będące biegłymi sądowymi.". Oddzielną sprawą są zabezpieczenia, tu polecam zapoznanie się z par. 5 w Rozdz. III w/w o.w.u. To są szczególne przypadki i należy się przygotować na negocjacje z ZU, który przecież nie musi się zgodzić na przyjęcie takiego typu mienia do ubezpieczenia. Jeżeli ZU zgodzi się na jakiekolwiek odstępstwa od zapisów o.w.u., ważne jest aby te odstępstwa i dodatkowe uzgodnienia pojawiły się w formie pisemnej jako załącznik do umowy.
Cytuj
blog: www.wartoubezpieczenia.pl
www.facebook.com/wartoubezpieczenia
mbulecki@gmail.com
NMarta

Użytkownicy

Wyślij wiadomość

8.3.2016 15:37
Przejrzałam wątek i to jest najgorsze ,że nie ma sie zawsze tego aktu kupna.Bo czy aktem kupna można nazwać przelew z tytułem wpłaty? Właśnie w ten sposob kupuje sie wiele cennych rzeczy.Druga sprawa ,często mozna dokupić coś na allegro i jaki tam jest dowód kupna? Czy wygrana licytacja i przelew to dowód kupna ,który zaakceptuje ubezpieczyciel? Przeciez nie zawsze bardzo cenne rzeczy kupuje sie okazyjnie.Czasami sprzedający pojęcia nie ma czego się pozbywa.
Cytuj
NMarta

Użytkownicy

Wyślij wiadomość

8.3.2016 15:37
Przejrzałam wątek i to jest najgorsze ,że nie ma sie zawsze tego aktu kupna.Bo czy aktem kupna można nazwać przelew z tytułem wpłaty? Właśnie w ten sposob kupuje sie wiele cennych rzeczy.Druga sprawa ,często mozna dokupić coś na allegro i jaki tam jest dowód kupna? Czy wygrana licytacja i przelew to dowód kupna ,który zaakceptuje ubezpieczyciel? Przeciez nie zawsze bardzo cenne rzeczy kupuje sie okazyjnie.Czasami sprzedający pojęcia nie ma czego się pozbywa.
Cytuj
WAR-TO UBEZPIECZENIA Marian Bułecki

Eksperci

Zobacz profil ekspertaObserwuj profil

Pomógł 1163 razy

Wyślij wiadomość

8.3.2016 17:55
NMarta napisał
Przejrzałam wątek i to jest najgorsze ,że nie ma sie zawsze tego aktu kupna.Bo czy aktem kupna można nazwać przelew z tytułem wpłaty? Właśnie w ten sposob kupuje sie wiele cennych rzeczy.Druga sprawa ,często mozna dokupić coś na allegro i jaki tam jest dowód kupna? Czy wygrana licytacja i przelew to dowód kupna ,który zaakceptuje ubezpieczyciel? Przeciez nie zawsze bardzo cenne rzeczy kupuje sie okazyjnie.Czasami sprzedający pojęcia nie ma czego się pozbywa.

Nie bez kozery wspomniałem o przygotowaniu się do negocjacji z Ubezpieczycielem. Takie pytanie trzeba zadać, i w toku negocjacji jednoznacznie ustalić, że dokumenty o których tu wspomniano będą/nie uznane lub będą ale jeszcze coś należy w tej sprawie zrobić. Agent tego wszystkiego nie rozstrzygnie, bo to może wykraczać poza jego kompetencje. Jeśli jakiś dokument potwierdzający legalne nabycie lub wartość przedmiotu jest wyjątkowo dopuszczony, mimo że wprost nie wymienia się go w o.w.u., to jest to odstępstwo które powinno być gdzieś odnotowane i dołączone do umowy ubezpieczenia.To samo dot. np. zabezpieczeń. Proszę tak od razu się nie poddawać i nie rezygnować.
Wypowiedź została zmieniona przez: WAR-TO UBEZPIECZENIA Marian Bułecki 8.3.2016 17:57
Cytuj
blog: www.wartoubezpieczenia.pl
www.facebook.com/wartoubezpieczenia
mbulecki@gmail.com
max

Użytkownicy

Wyślij wiadomość

9.3.2016 12:11
Witam i dziękuję za wszystkie wiadomości .Jak dla mnie bardzo przydatny wątek .Mam kolekcje po dziadku numizmatyków ,ponoć bardzo cennych .Jakos wcześniej nie myślałem o nich ,jako zabezpieczeniu finansowym ,ale teraz chyba pora iść do rzeczoznawcy ,ocenienia i ewentualnego ubezpieczenia kolekcji.
Cytuj
Mela

Użytkownicy

Wyślij wiadomość

10.3.2016 15:25
Bo zazwyczaj się o tym nie myśli ,aż do czasu kiedy coś się stanie.Moi rodzice np.ubezpieczyli na wysoka sumę wyposażenie mieszkanie ,sądząć ,że jak coś zginie to dostaną odszkodowanie.A teraz sie zastanawiam i swierdzam ,że chyba źle zrobili.Maja np .kilka starych obrazów i jakieś rzeźby z brązu.Chyba raczej trzeba do tego zabrać sie inaczej .Chodzi mi o to ubezpieczenie w razie kradziezy czy pożaru.Jakas dokumentacja tych przedmiotow doubezpieczenia jest potrzebna ? Tak mi sie teraz wydaje.
Cytuj
WAR-TO UBEZPIECZENIA Marian Bułecki

Eksperci

Zobacz profil ekspertaObserwuj profil

Pomógł 1163 razy

Wyślij wiadomość

10.3.2016 15:46
Mela napisał
Bo zazwyczaj się o tym nie myśli ,aż do czasu kiedy coś się stanie.Moi rodzice np.ubezpieczyli na wysoka sumę wyposażenie mieszkanie ,sądząć ,że jak coś zginie to dostaną odszkodowanie.A teraz sie zastanawiam i swierdzam ,że chyba źle zrobili.Maja np .kilka starych obrazów i jakieś rzeźby z brązu.Chyba raczej trzeba do tego zabrać sie inaczej .Chodzi mi o to ubezpieczenie w razie kradziezy czy pożaru.Jakas dokumentacja tych przedmiotow doubezpieczenia jest potrzebna ? Tak mi sie teraz wydaje.

Popieram. Nie wiem czy te przedmioty o których Pani pisze mają jakąś wartość artystyczną, czy inną ale warto się o tym przekonać. Sugeruję nawiązanie kontaktu z ubezpieczycielem ubezpieczającym to mieszkanie. Niech się do tego odniesie i coś zaproponuje. Jeśli niewiele da się zrobić lub rozwiązania zaproponowane nie zadowolą Panią, to przynajmniej będzie Pani wiedziała czy wznawiać taką umowę, czy poszukać innych rozwiązań.
Proszę Państwa, jedną z najgorszych rzeczy w ubezpieczeniach są .... złudzenia i obietnice bez pokrycia ale o tym czy ubezpieczenie będzie na nich oparte czy nie, dużo zależy od postawy i decyzji klienta.
Wypowiedź została zmieniona przez: WAR-TO UBEZPIECZENIA Marian Bułecki 10.3.2016 15:49
Cytuj
blog: www.wartoubezpieczenia.pl
www.facebook.com/wartoubezpieczenia
mbulecki@gmail.com
Odpowiedź