• Kredyty gotówkowe
  • Kredyty hipoteczne
  • Kredyty dla firm
  • Lokaty bankowe
Kwota kredytu
Okres spłaty
mies.
Wypełnij formularz, aby otrzymać bezpłatną ofertę!
Kwota kredytu
Okres spłaty
lat
Wypełnij formularz, aby otrzymać bezpłatną ofertę!
Kwota kredytu
Okres spłaty
mies.
Wypełnij formularz, aby otrzymać bezpłatną ofertę!
Kwota lokaty
Okres lokaty
mies.
Wypełnij formularz, aby otrzymać bezpłatną ofertę!
Administratorem danych osobowych jest Comperia.pl S.A. Zapoznaj się z pełną informacją o przetwarzaniu danych osobowych.
0 osób przegląda ten temat1 osoba obserwuje ten temat

Rzecznik Finansowy

Odpowiedź
wróć do listy tematówSortowanie od najstarszej wypowiedzi
od najnowszej wypowiedzi
✓  od najstarszej wypowiedzi
Krzysztof WilczyńskiBroker Ubezpieczeniowy

Eksperci

Zobacz profil ekspertaObserwuj profil

Pomógł 404 razy

Wyślij wiadomość

5.1.2016 11:28
Panie Marianie, poproszę coś więcej o Rzeczniku Finansowym - nie chcę zabierać Panu tematu :)
Cytuj
Krzysztof Ł. Wilczyński
Broker Ubezpieczeniowy
WAR-TO UBEZPIECZENIA Marian Bułecki

Eksperci

Zobacz profil ekspertaObserwuj profil

Pomógł 1163 razy

Wyślij wiadomość

5.1.2016 14:44
Krzysztof Wilczyński napisał
Panie Marianie, poproszę coś więcej o Rzeczniku Finansowym - nie chcę zabierać Panu tematu :)


Ależ Panie Stanisławie, bardzo proszę. Nie uzurpuję sobie prawa do monopolu ani do tego że jestem „alfą i omegą”. Różne spojrzenia na tą samą sprawę, wzajemne uzupełnienia, a nawet polemiki - jak najbardziej. Widzę tu tylko korzyści dla czytelników i samego forum. Podstawowe informacje już tu podałem. Może dodatkowa garść informacji. Najlepiej jak zacytuję, gwoli uzupełnienia, fragment jednej z informacji tam zawartych. „Rzecznik Finansowy może podjąć działania w imieniu klienta podmiotu rynku finansowego w sytuacji nieuwzględnienia jego roszczeń przez podmiot rynku finansowego w trybie rozpatrywania reklamacji.
Zgodnie z przepisami ustawy, reklamacja to wystąpienie skierowane do podmiotu rynku finansowego przez jego klienta, w którym klient zgłasza zastrzeżenia dotyczące usług świadczonych przez podmiot rynku finansowego.
Zatem wniosek (skargę/zażalenie) do Rzecznika Finansowego można skierować po wyczerpaniu drogi reklamacyjnej przed podmiotem rynku finansowego.
Do Rzecznika Finansowego można także zwrócić się w sytuacji, gdy podmiot rynku finansowego nie udzielił w obowiązującym go terminie odpowiedzi na reklamację albo też nie wykonał czynności wynikających z reklamacji uwzględnionej zgodnie z wolą klienta, jak również wtedy, gdy podmiot ten nie dopełnił innych obowiązków wynikających z ustawy o rozpatrywaniu reklamacji (np. nie zamieścił w umowie informacji dotyczących procedury składania i rozpatrywania reklamacji czy nie przekazał wymaganych informacji w odpowiedzi na reklamację).”
Zachęcam do wejścia na stronę Rzecznika. Znajdziecie tam Państwo m. in. zakładkę „znajdź odpowiedź na pytanie” – polecam. Aktualnie można tam znaleźć informację nt. nowej ustawy o działalności ubezpieczeniowej i reasekuracyjnej, a także streszczenia publikacji dot. m.in. polis posagowych, wojny cenowej w ubezpieczeniach komunikacyjnych, o tzw. branży odszkodowawczej – rzecz o kancelariach odszkodowawczych, czyli wątku tu na forum dość popularnym, a także o podatku od instytucji finansowych – polecam.
Cytuj
blog: www.wartoubezpieczenia.pl
www.facebook.com/wartoubezpieczenia
mbulecki@gmail.com
WAR-TO UBEZPIECZENIA Marian Bułecki

Eksperci

Zobacz profil ekspertaObserwuj profil

Pomógł 1163 razy

Wyślij wiadomość

5.1.2016 14:51
Podnoszono tu kwestię edukacji ubezpieczeniowej i roli w niej Rzecznika. Ta funkcja jest widoczna w pracy Rzecznika, łatwo to sprawdzić. O ile mi wiadomo urząd RF przyjmuje uwagi, pomysły i propozycje obywateli odnoszące się do jego pracy, więc i w zakresie potrzeb edukacyjnych wsłuchuje się w napływające głosy z rynku ubezpieczeniowego.
Cytuj
blog: www.wartoubezpieczenia.pl
www.facebook.com/wartoubezpieczenia
mbulecki@gmail.com
ant225

Użytkownicy

Wyślij wiadomość

6.1.2016 15:48
Naprawdę dobrze, że w ogóle istnieje taki urząd. Sam nie miałem z nim nigdy do czynienia i szczerze mówiąc mam nadzieję, że nigdy nie będę musiał z jego usług korzystać, ale dobrze wiedzieć, że w razie czego jest się do kogo zwrócić z prośbą o pomoc.
Czy Rzecznik Finansowy może pomóc ubezpieczonemu także na sali sądowej?
Chodzi mi o sytuację, gdy ubezpieczony pozywa ubezpieczyciela?
Czy po prostu pomoc ogranicza się do doradztwa i sprawdzenia sytuacji?
Cytuj
Gabi

Użytkownicy

Wyślij wiadomość

7.1.2016 9:32
Ja z finansowym tez nie, ale z Rzecznikiem Praw Konsumenta mialam, i uważam, że przydatny to jest urząd. Uzyskałam pomoc, za kóra prywatnie, u prawnika na pewno sporo bym zapłaciła.
Cytuj
Krzysztof WilczyńskiBroker Ubezpieczeniowy

Eksperci

Zobacz profil ekspertaObserwuj profil

Pomógł 404 razy

Wyślij wiadomość

7.1.2016 9:43
Ja bym nie liczył na darmową pomoc prawna w przypadkach indywidualnych, pomoc łącznie z reprezentacją w Sądzie. Darmowa pomoc prawna ma swoje ograniczenia. Proszę forumowiczów o zainteresowanie się we własnym zakresie, co do możliwości darmowej pomocy prawnej także tutaj: https://ms.gov.pl/pl/dzialalnosc/darmowa-pomoc-prawna/
Cytuj
Krzysztof Ł. Wilczyński
Broker Ubezpieczeniowy
arturr2

Użytkownicy

Wyślij wiadomość

7.1.2016 13:52
Trochę szkoda, że nie można liczyć na taką pomoc prawną.
Chodzi o to, że jak ktoś ma takie problemy, że musi iść z ubezpieczycielem do sądu, to raczej nie ma zbyt wiele pieniędzy, żeby zapłacić za prawnika.
Tym bardziej, że w końcu ich usługi do tanich nie należą.
Mimo wszystko sam fakt, że jest ktoś taki, jak Rzecznik to już sukces w tym kraju.
W jakich sprawach można się w takim razie do niego zgłosić?
Cytuj
WAR-TO UBEZPIECZENIA Marian Bułecki

Eksperci

Zobacz profil ekspertaObserwuj profil

Pomógł 1163 razy

Wyślij wiadomość

7.1.2016 14:08
arturr2 napisał
Trochę szkoda, że nie można liczyć na taką pomoc prawną.
Chodzi o to, że jak ktoś ma takie problemy, że musi iść z ubezpieczycielem do sądu, to raczej nie ma zbyt wiele pieniędzy, żeby zapłacić za prawnika.
Tym bardziej, że w końcu ich usługi do tanich nie należą.
Mimo wszystko sam fakt, że jest ktoś taki, jak Rzecznik to już sukces w tym kraju.
W jakich sprawach można się w takim razie do niego zgłosić?


Proponuję zainteresować się ubezpieczeniem pn. "ochrona prawna"(nie mylić z "informacją prawną). Występuje najczęściej jako rozszerzenie standardowej polisy komunikacyjnej, domu, firmy. Ochronę prawną w jakiejś mierze można sobie zabezpieczyć także rozszerzając ochronę przy wykupie kosztów leczenia w czasie pobyutu za granicą. Proszę o to pytać swoich pośredników.
Cytuj
blog: www.wartoubezpieczenia.pl
www.facebook.com/wartoubezpieczenia
mbulecki@gmail.com
bartosz

Użytkownicy

Wyślij wiadomość

7.1.2016 15:50
Zainteresował mnie Pan tą ochroną prawną. Nigdy nie słyszałem o takiej opcji, czy można ją znaleźć u większości ubezpieczycieli?

Z drugiej strony wyobraziłem sobie sytuacje, gdy mamy konflikt z ubezpieczycielem, bo np. wypłacił nam za małe odszkodowanie, i korzystamy przy tym z takiej ochrony prawnej, którą też mamy u tego ubezpieczyciela.
Taka sytuacja byłaby w ogóle możliwa?
Cytuj
WAR-TO UBEZPIECZENIA Marian Bułecki

Eksperci

Zobacz profil ekspertaObserwuj profil

Pomógł 1163 razy

Wyślij wiadomość

7.1.2016 16:39
[quote author=bartosz]Zainteresował mnie Pan tą ochroną prawną. Nigdy nie słyszałem o takiej opcji, czy można ją znaleźć u większości ubezpieczycieli?

Z drugiej strony wyobraziłem sobie sytuacje, gdy mamy konflikt z ubezpieczycielem, bo np. wypłacił nam za małe odszkodowanie, i korzystamy przy tym z takiej ochrony prawnej, którą też mamy u tego ubezpieczyciela.
Taka sytuacja byłaby w ogóle możliwa?[/quote

U wiekszości na pewno nie występuje coś takiego w ofertach, aczkolwiek jakieś pojedyncze fragmenty takiej ochrony można znaleźć w większości ofert. Należy rozróżnić tzw. "informację prawną", której elementy są rozmieszczone w różnych produktach, pod różnymi nazwami, jest to usługa za którą się dodatkowo raczej nie płaci, od "pomocy prawnej". Pomoc prawna również może być np. w roszerzonej wersji assistance, jak to ma miejsce w ubezpieczeniu Warta Travel Plus. ZU takie jak np. Allianz, czy Gothaer oferują pomoc prawną jako rozszerzenie umowy, czyli jako dodatkowa opcja, bądź klauzula.Niekiedy występuje też pod nazwą "ochrona prawna". Warto się tym zainteresować przy okazji wznowienia ubezpieczeń domu, samochodu lub wyjazdu za granicę. Nie sposób tu opisywać szczegółów. Na pewno rozwiązania oferowane przez poszczególnych ubezpieczycieli wyraźnie różnią się między sobą. Raczej proszę się nie spodziewać, że jakikolwiek ZU ubezpieczy klienta przed .... sobą.Jednakże jeśli np. mamy problem w związku uczestnictwem w ruchu drogowym w charakterze pieszego, szkodami spowodowanymi przez zwierzęta domowe, w związku z opieką nad małoletnimi dziećmi, czy też z innymi czynnościami w życiu prywatnym (przy ubezpieczeniu domu), zastępstwo procesowe(koszty), koszty sądowe, "telefoniczna asysta prawna", koszty poręczenia majątkowego, dochodzenie odszkodowań, sprawy administracyjne - jeśli pozostają z korzystaniem z ubezpieczonego pojazdu, to możemy skorzystać z takiego ubezpieczenia. Oczywiście jest szereg wyłączeń i ograniczeń, jak w każdym ubezpieczeniu. To oczywiście skrótowa informacja, mająca za zadanie zwrócenie Państwu uwagi na problem. Należy o szczegóły wypytać dokładnie pośrednika i zapoznać się z o.w.u.
Cytuj
blog: www.wartoubezpieczenia.pl
www.facebook.com/wartoubezpieczenia
mbulecki@gmail.com
Odpowiedź