Rekomendacja T

Rekomendacja T to dokument wystosowany przez Komisję Nadzoru Finansowego do wszystkich banków objętych przepisami prawa polskiego, dotyczący dobrych praktyk w zakresie zarządzania ryzykiem detalicznych ekspozycji kredytowych. Do określenia „rekomendacja” należy jednak podchodzić z rezerwą, gdyż banki zwykle posłusznie dostosowują się do reguł rekomendacji Komisji Nadzoru Finansowego.

Celem rekomendacji T jest wdrożenie praktyk minimalizujących ryzyko związane z detalicznymi ekspozycjami kredytowymi w bankach. Definiuje wymogi stabilności i ostrożności banków, oraz  reguły zarządzania ryzykiem.

Rekomendacja T - najważniejsze zapisy z punktu widzenia kredytobiorców

Wiele zapisów rekomendacji T odnosi się stricte do procesów zarządzania ryzykiem przez banki, nie mających wielkiego przełożenia na warunki kredytów. Dla kredytobiorców najistotniejszymi kwestiami określonymi w rekomendacja T są brak odgórnie ustalonego maksymalnego wskaźnika DtI, czyli stosunku łącznych obciążeń kredytowych kredytobiorcy do jego dochodów netto. Jeszcze do ok. połowy 2013 r. musiał on wynosić najwyżej 50 proc. dla klientów zarabiających poniżej średniej krajowej i 65 proc. dla pozostałych. Obecnie każdy bank samodzielnie ustala akceptowalny poziom wskaźnika DtI.

Kiedy uproszczone zasady oceny zdolności kredytowej?

Rekomendacja T definiuje także sytuacje, w których bank może zastosować uproszczone metody oceny zdolności kredytowej. Może tak się stać, gdy kwota ratalnego kredytu lub pożyczki nie przekracza wartości czterokrotności przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw. W przypadku nieratalnych kredytów i pożyczek bierze się pod uwagę długość współpracy klienta z bankiem. Jeśli trwa ona przynajmniej 6 miesięcy, uproszczone metody oceny wiarygodności kredytowej można wdrożyć, gdy kwota kredytu lub pożyczki nie przekracza sześciokrotności przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw. Gdy współpraca trwa minimum 12 miesięcy - kwota kredytu na uproszczonych zasadach może wynosić maksymalnie dwunastokrotność przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw. Dla pozostałych klientów - kwota kredytu na uproszczonych zasadach nie może przekraczać przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw.


 


ARTYKUŁY POWIĄZANE:
Rekomendacja T w nowym brzmieniu
We wtorek 26 lutego publiczny regulator finansowy ujawnił planowane zmiany dostępności kredytów konsumenckich i pożyczek ratalnych. Zgodnie z nowym brzmieniem rekomendacji „T”, która jeszcze w 2010 roku dokręcała nieco „śrubę” dostępności kredytów, teraz będzie o wiele prościej o pożyczkę.
Rekomendacja T-sprawdź jej wpływ na Twoją zdolność uzyskania kredytu!
Niespełna trzy tygodnie dzielą nas od wejścia w życie kolejnych zapisów Rekomendacji T. Co już zmieniły zalecenia Komisji Nadzoru Finansowego, a jakie nowości są dopiero przed nami? Sprawdź z Comperią czym jest Rekomendacja T i jakie skutki wywoła dla Twojego portfela, a także na rynku kredytowym w Polsce.
Jak zainwestować 10 tys. zł?
Zarządzanie nadwyżkami finansowymi to temat-rzeka. Powstały na ten temat opasłe tomy, więc prosta rekomendacja to zdecydowanie za mało. Comperia.pl postanowiła jednak zrobić krótki przegląd najpopularniejszych sposobów oszczędzania. Przyjmijmy, że nie mamy kroci – a, powiedzmy, 10 tys. zł.
Kredyt bez zaświadczeń? W banku już niemożliwe
Rekomendacja T, Rekomendacja S, kolejna nowelizacja Rekomendacji – KNF stara się jak może zobligować banki do ostrożniejszej polityki kredytowej. Banki się temu sprzeciwiają i pokazują drastyczny spadek sprzedaży kredytów. Skończyły się już kredytów bez zaświadczenia, pożyczki w 5 minut i kredyty na dowód. Tymczasem instytucje parabankowe zacierają ręce…
Jak banki pozyskują klientów?
Polacy są przywiązani do swoich banków. Z badań firmy Deloitte wynika, ze zaledwie 12 proc. z nas kiedykolwiek zmieniła instytucję, w której posiada konto osobiste. Z tego właśnie powodu banki tak usilnie pozyskują nowych klientów – wierzą, że współpraca z nimi będzie trwać wiele lat. Porównywarka finansowa Comperia.pl postanowiła sprawdzić, jak banki kuszą ludzi, by swoje ubankowienie rozpoczęły właśnie w ich placówkach.