14.10.2015, 09:15

Ranking lokat z funduszem. Deutsche Bank górą!

Ocena: 1 gwiazdka Ocena: 2 gwiazdki Ocena: 3 gwiazdki Ocena: 4 gwiazdki Ocena: 5 gwiazdek Ocena: 6 gwiazdek Ocena: 7 gwiazdek Ocena: 8 gwiazdek Ocena: 9 gwiazdek Ocena: 10 gwiazdek

Ocena: 8.2     / 10 (oddano 5 głosów)

Ranking lokat z funduszem. Deutsche Bank górą!
Banki wiążą i przeplatają swoje oferty – dają najtańsze kredyty przy skorzystaniu z ubezpieczenia, czy najlepsze lokaty przy otwarciu konta osobistego albo zakupie jednostek funduszy inwestycyjnych. Właśnie te ostatnie pakiety – czyli lokaty z funduszami - wzięła pod lupę Comperia.pl.

Średnie rynkowe oprocentowanie lokat 3-miesięcznych to dziś zaledwie 1,47 proc. (dla niedowiarków - wykres).

Średnie oprocentowanie lokat 3-miesięcznych

 

Po głowach wielu osób, które szukają możliwości osiągnięcia większego zysku, zaczynają chodzić zatem fundusze inwestycyjne. Ale te, wiadomo, absolutnej gwarancji zysków nie dają. Może zatem złotym środkiem w takiej sytuacji będzie lokata z funduszem? Taka pakietowa oferta może być tym bardziej kusząca, że oprocentowanie depozytów okazuje się wówczas nawet trzykrotnie wyższe od standardowych propozycji banków.

Metodologia rankingu:

Comperia.pl szukała najlepszej propozycji dla klienta dysponującego kwotą 10 tys. zł. Analitycy wzięli pod lupę pakietowe oferty ulokowania kapitału w fundusze inwestycyjne i na lokacie na okres do 6 miesięcy. Zdecydowanie najczęściej banki natomiast w ramach takich pakietów oferują lokaty kwartalne (na 90 dni), i okazało się, że do TOP5 przedstawionego w tabeli (nieco niżej) trafiły wyłącznie one.

Sprawdzono, jakie jest oprocentowanie depozytu oraz jaką część łącznej wpłaty deponuje się na lokacie, a jaka jest inwestowana w fundusze. Wyliczono zysk netto z lokaty i na tej podstawie uszeregowano oferty.

Drugim kryterium oceny była rozpiętość oferty inwestycyjnej - to znaczy ile funduszy (i ilu TFI) mają do wyboru klienci.

Deutsche Bank zrobił prawdziwy majstersztyk

Na czele rankingu znalazł się Deutsche Bank ze swoją ofertą Majstersztyk w inwestycjach. Oprocentowanie lokaty wynosi w tej ofercie aż 5 proc., co z 5 tys. zł (czyli połowy wpłaconej kwoty - reszta idzie na fundusze) wygeneruje w 90 dni 50 zł odsetek „na rękę”.

Niewiadomą jest oczywiście wynik inwestycji w fundusze, klient ma natomiast w Deutsche Banku tak szeroki wybór funduszy (aż z 18 towarzystw!), że z całą pewnością szybko dopasuje portfel funduszy do swoich preferencji, zgodnie ze swoją strategią inwestycyjną i podejściem do ryzyka.

Oferta jest dostępna we wszystkich oddziałach Deutsche Banku i aby z niej skorzystać należy otworzyć rachunek osobisty. Minimalna kwota pakietu łącznie wynosi 1 tys. zł - czyli po 500 zł na lokatę i fundusze.

Ranking lokat krótkoterminowych z funduszem

lokaty trzymiesięczne, wpłata łączna na pakiet - 10 tys. zł
Lp.
Bank
Oferta
Zysk z lokaty
Liczba TFI do wyboru
1
Deutsche Bank
Majstersztyk w inwestycjach V
49,93 zł
18
2
Credit Agricole
Zyskowny Duet
49,93 zł
1 (Amundi, 6 subfunduszy do wyboru)
3
Bank Pocztowy
Lokata z funduszem
44,94 zł
1 (IPOPEMA, 3 fundusze do wyboru)
4
BOŚ Bank
Lokata z funduszem IPOPEMA na 4,25%
42,44 zł
1 (IPOPEMA, 3 fundusze do wyboru)
5
BGŻOptima
Fundusz z 5,5% lokatą
36,62 zł
1 (KBC, 7 subfunduszy do wyboru)
źródło: porównywarka finansowa Comperia.pl

Tyle samo co w Deutsche Banku, można zarobić także na lokacie w Credit Agricole w ramach oferty Zyskowny Duet. Różnicą jest natomiast szerokość oferty inwestycyjnej - a jest to 6 subfunduszy Amundi Parasolowy FIO (o różnych stopniu ryzyka - od funduszy obligacji, przez zrównoważone, po akcyjne).

W pakiet minimalnie można „wrzucić” 4 tys. zł. Poza przyjętym w rankingu podziałem 50/50 środków na lokatę i fundusze dostępna jest też opcja 70 proc. lokata /30 proc. fundusze. W takiej sytuacji oprocentowanie depozytu spada jednak do 3,50 proc. i daje on nieco mniej odsetek.

Na podium rankingu trafiła także Lokata z Funduszem od Banku Pocztowego. Oprocentowanie 3 miesięcznej lokaty wynosi tu 4,50 proc., co dla 5 tys. zł (tu także obowiązuje podział środków 50/50). Do tego 3 fundusze z oferty IPOPEMA TFI. Minimum środków w pakiecie - 3 tys. zł.

TOP5 uzupełniają oferty BOŚ Banku i BGŻOptima. Na słowo wyjaśnienia zasługuje szczególnie pozycja tej drugiej oferty. Tu lokata ma oprocentowanie aż 5,5 proc., lecz aby z niej skorzystać należy na fundusze wpłacić nie taką samą kwotę co na depozyt (tak jak było w konkurencyjnych ofertach) ale dwukrotnie więcej. Zatem jeśli klient ma łączne wolne środki w wysokości 10 tys. zł, to na lokatę trafi „tylko” 3 333,33 zł, a odsetki wyniosą ok. 37 zł.

Więcej szczegółów ofert i rankingu TUTAJ.

Comperia.pl

Wymienione w tekście informacje, liczby i oferty są aktualne w dniu powstania artykułu (14.10.2015).

Podziel się:

Wykop

Comperia.pl w Google+
Ekspert Comperia.pl
4411 artykułów -

zobacz inne artykuły tego autora

Najnowsze porady o lokatach bankowych
Najczęściej czytane o lokatach bankowych
1. Ekspert Comperia.pl
2. Marzena Kazbieruk
3. Renata Grochowska
4. Ekspert Comperia.pl
5. Ilona Maciejuk
1. Jacek Kasperczyk
2. Jacek Kasperczyk
3. Jacek Kasperczyk
4. Jacek Kasperczyk
5. Jacek Kasperczyk