30.03.2010, 08:41

Lokaty w euro-ranking najlepszych ofert! Sprawdź z Comperią!

Ocena: 1 gwiazdka Ocena: 2 gwiazdki Ocena: 3 gwiazdki Ocena: 4 gwiazdki Ocena: 5 gwiazdek Ocena: 6 gwiazdek Ocena: 7 gwiazdek Ocena: 8 gwiazdek Ocena: 9 gwiazdek Ocena: 10 gwiazdek

Ocena: 6     / 10 (oddano 2 głosów)

Szukasz najlepszego sposobu na zainwestowanie posiadanych oszczędności? Uważasz, że lokaty w rodzimej walucie to optymalne rozwiązanie? A może wcale nie musi tak być? Chcesz zarobić więcej? Sprawdź lokaty w euro! Comperia podpowiada, dlaczego warto oszczędzać w walucie europejskiej!
Lokaty w walutach obcych, nie są zbyt popularnymi produktami na polskim rynku depozytów. Niskie oprocentowania nominalne, działają na wyobraźnie inwestorów, skutecznie ich zniechęcając. O ile w przypadku Stanów Zjednoczonych jest to całkowicie uzasadnione – realna stopa procentowa w tym kraju faktycznie znajduje się poniżej zera, o tyle stopy procentowe w strefie euro wcale nie muszą oznaczać niskich zysków.
 
Co decyduje o faktycznym zysku?
Najważniejszym czynnikiem, który powinien decydować o podjęciu danej inwestycji jest realna stopa procentowa. Nie należy skupiać się zatem na nominalnej sumie odsetek, otrzymanych od złożonego depozytu, ale na kwestii realnej wartości pieniądza w czasie.
Innymi słowy, nominalne stopy procentowe, które podawane jako oprocentowanie depozytów, nie odzwierciedlają faktycznych zysków. Znaczący wpływ na tę kwestię ma natomiast stopa inflacji. Dopiero po uwzględnieniu faktu deprecjacji pieniądza w czasie, możemy stwierdzić, czy korzystniejszą inwestycją jest depozyt <br>w złotych czy euro. Porównując nominalne oprocentowanie depozytów w tych dwóch walutach oraz stopy inflacji konsumenckiej w Polsce i strefie euro, dochodzimy zatem do wniosku, że realne różnice w oprocentowaniu nie są wysokie.
 
Lokaty w złotych i euro na 12 miesięcy
W przypadku złotych, dla depozytu w wysokości 5 tys. zł, złożonego na okres 12 miesięcy, maksymalne nominalne oprocentowanie na rynku wynosi 7,31 proc. (porównaj najlepsze lokaty z Comperią!). Po uwzględnieniu inflacji na poziomie ok. 4,2 proc. realnie zarobimy jednaj już tylko ok 3 proc. w skali roku.
Natomiast najwyższe nominalne oprocentowanie lokat w euro na rynku, dla adekwatnej kwoty depozytu, to 3,25 proc. w skali roku. Po odjęciu inflacji, która w strefie euro wynosi poniżej 1 proc., dostajemy realny zysk na poziomie ok 2,5 proc. Innymi słowy, różnica w nominalnym oprocentowaniu na poziomie 4 proc. to nie więcej niż 1 proc. realnego zysku z inwestycji. W przypadku lokat w euro i złotych, nominalna stopa procentowa nie powinna być zatem, jedynym kryterium wyboru.
 
Najlepsze lokaty w euro
W związku z powyższymi zależnościami, Comperia.pl przedstawia najlepsze lokaty w euro na polskim rynku.
 
Lokaty w euro – 5 tys. EUR na 12 miesięcy
 
L.P.
Nazwa Banku
Nominalna stopa procentowa
Odsetki po podatku
1.
3,25 proc.
131,5 EUR
2.
Getin Bank
2,5 proc.
101 EUR
3.
FM Bank
2 proc.
81 EUR
4.
DnB Nord
2 proc.
81 EUR
5.
Alior Bank
2 proc.
81 EU
Źródło: Porównywarka finansowa Comperia.pl
 
Powyższe zestawienie pokazuje, że na rynku w segmencie lokat w euro, mamy do czynienia z niekwestionowanym liderem. Zwycięzca rankingu, oferuje oprocentowanie o prawie 1 pkt. procentowy wyższe, niż drugi w zestawieniu Getin Bank. Na trzecim, czwartym i piątym miejscu znalazły się natomiast lokaty w euro FM Banku, Alior banku oraz DnB Nord z oprocentowaniem na poziomie 2 proc. w skali roku.
 
Comperia.pl

Wymienione w tekście informacje, liczby i oferty są aktualne w dniu powstania artykułu (30.03.2010).

Podziel się:

Wykop

Comperia.pl w Google+
Ekspert Comperia.pl
4403 artykuły -

zobacz inne artykuły tego autora

Najnowsze porady o lokatach bankowych
Najczęściej czytane o lokatach bankowych
1. Ekspert Comperia.pl
2. Ilona Maciejuk
3. Ekspert Comperia.pl
4. Jacek Kasperczyk
5. Jacek Kasperczyk
1. Jacek Kasperczyk
2. Jacek Kasperczyk
3. Jacek Kasperczyk
4. Jacek Kasperczyk
5. Jacek Kasperczyk