Gdzie lokować swoje pieniądze? – ranking banków oszczędnościowo-inwestycyjnych

2010-10-12 08:43:39

Oszczędzanie do skarpety z pewnością nie będzie źródłem pokaźnych zysków. Z kolei dla wielu osób tradycyjna lokata terminowa to za mało. Szukają one produktów bardziej dopasowanych do ich potrzeb, z potencjałem na wyższy zarobek. Coraz częściej wkraczają także w sferę inwestowania i godząc się na ryzyko utraty środków liczą na ponadprzeciętną stopę zwrotu przewyższającą rentowność bezpiecznych lokat. Kto jest w stanie najpełniej zaspokoić wymagania swoich klientów? Dzisiaj wskazujemy Wam najlepsze banki oszczędnościowo-inwestycyjne.

Metodologia rankingu
Prześwietliliśmy aktualne oferty banków pod kątem dostępności wybranych produktów i usług związanych z pomnażaniem kapitału. W ramach badania zadaliśmy ankietowanym instytucjom następujące pytania:

1. Czy w banku można założyć lokaty ze stałym oprocentowaniem?
2. Czy w banku można założyć lokaty ze zmiennym oprocentowaniem?
3. Czy w banku można założyć lokaty progresywne?
4. Czy w banku można założyć polisolokaty?
5. Czy w banku można założyć lokaty jednodniowe bądź z codzienną kapitalizacją odsetek?
6. Czy w banku można założyć lokaty inwestycyjne (depozyt bankowy + fundusz inwestycyjny)?
7. Czy w banku można założyć lokaty rentierskie?
8. Czy bank oferuje zakładanie lokat przez Internet?
9. Czy bank sprzedaje produkty strukturyzowane?
10. Czy bank sprzedaje udziały w funduszach inwestycyjnych?
11. Czy bank umożliwia założenie Indywidualnego Konta Emerytalnego?
12. Czy konto osobiste w banku może być powiązane z rachunkiem maklerskim?
13. Czy klient może otworzyć rachunek maklerski w podmiocie należącym z bankiem do tej samej grupy kapitałowej?
14. Czy bank umożliwia uczestnictwo w pierwotnych ofertach publicznych na rynku kapitałowym?
15. Czy bank pośredniczy w sprzedaży obligacji skarbowych?

Pozytywna odpowiedź na każde pojedyncze pytanie nagradzana była jednym punktem. Oprócz powyższych 15 pytań sprawdziliśmy także możliwie najkrótszy okres oszczędzania na dowolnej lokacie, najniższy wkład początkowy niezbędny do założenia lokaty oraz liczbę walut obcych, w których klienci bezpośrednio mogą oszczędzać. W ramach tych kategorii również można było zdobyć maks. jedno oczko, lecz tutaj przyznawaliśmy już punkty cząstkowe.

Szerokość oferty to nie wszystko. Ważna jest także jej jakość, której wyznacznikiem jest przede wszystkim wysokość oprocentowania. Dlatego wzięliśmy dodatkowo pod uwagę rentowność kont oszczędnościowych oraz najlepszych lokat kwartalnych i rocznych. Tym razem bank z najwyżej oprocentowanym kontem czy depozytem nagradzany był aż 3 punktami. Liczba oczek przyznana pozostałym instytucjom była proporcjonalna do wysokości oferowanych przez nich odsetek.

W rezultacie zwycięzca zestawienia mógł zdobyć maks. 27 punktów.

DEUTSCHE BANK liderem szerokiej oferty depozytowo-inwestycyjnej

Walka o czołowe miejsca była ostra, o pozycji w rankingu niejednokrotnie zdecydowały setne części punktów, zaś żaden z ankietowanych banków nie zgarnął pełnej puli. Niemniej jednak zwycięzcą naszego zestawienia i zdobywcą miana najlepszego banku oszczędnościowo-inwestycyjnego został Deutsche Bank, który skompletował nieco ponad 22,5 pkt. Nielicznymi mankamentami jego oferty są brak lokaty inwestycyjnej z funduszem oraz brak lokaty rentierskiej. Wprawdzie lokata rentierska to produkt dość niszowy, gdyż dostępny wyłącznie dla klientów AIG Banku, BNP Paribas Fortis, Pekao SA i Nordea Banku, to lokata inwestycyjna jest już stosunkowo rozpowszechniona wśród konkurentów. Deutsche Bank trzeba jednak wyróżnić za najniższy na rynku wymagany wkład pieniężny do założenia lokaty – wystarczy tylko 100 zł. Bank oferuje również bardzo wyrównany poziom oprocentowania na swoich produktach oszczędnościowych (5-5,25 proc.), choć u innych można znaleźć bardziej atrakcyjne pojedyncze lokaty czy konta.

Na podium znalazło się jeszcze miejsce dla PKO BP i Multibanku, którzy stracili do lidera niecały punkt. Na uwagę zasługuje wyczyn innego rynkowego giganta i zdobywcy 4-go miejsca – Banku Pekao SA, który jako jedyny sprzedaje wszystkie produkty i usługi, o które zapytaliśmy. Nietypową konstrukcją oferty może pochwalić się także Nordea Bank, który jak przystało na przedstawiciela Skandynawii umożliwia zakładanie lokat w koronach duńskich, szwedzkich i norweskich. Pozostali gracze skupiają się na najbardziej popularnych walutach, takich jak euro, dolar amerykański, funt brytyjski i frank szwajcarski. Pod tym względem wyróżnienie należy się jeszcze dla Alior Banku, który oprócz wymienionych walut obcych pozwala oszczędzać także w dolarach australijskich, kanadyjskich, koronach czeskich i rublach rosyjskich, ale tylko w ramach konta oszczędnościowego. Pewnie niewielu klientów z tego korzysta, ale właśnie takie niekonwencjonalne produkty przyczyniają się do dalszego rozwoju usług bankowych.

Na koniec koniecznie trzeba zaznaczyć jedną kwestię: szeroka oferta nie jest gwarancją najwyższego oprocentowania. Wystarczy spojrzeć na obecnie najbardziej atrakcyjne lokaty i konta oszczędnościowe aby stwierdzić, że można je założyć w bankach, które w poniższym rankingu wypadły dość blado. Mowa tu o Meritum Banku i FM Banku, które brylują w zestawieniach najlepszych depozytów oraz o Polbanku z najbardziej dochodowym kontem. Dlatego szukając odpowiedniego produktu dla siebie nie warto skupiać się na ofercie tylko jednej instytucji, gdyż nie ma banku specjalizującego się we wszystkim. Najkorzystniej jest porównać dostępne oferty na całym rynku i wybrać tę najbardziej korzystną.

Pełny ranking wraz ze szczegółowymi parametrami oferty banków znajdziesz tutaj.

RANKING BANKÓW OSZCZĘDNOŚCIOWO-INWESTYCYJNYCH, PAŹDZIERNIK 2010

 
Bank
Punkty
1
Deutsche Bank
22,57
2
PKO BP
21,77
3
MultiBank
21,58
4
Pekao SA
21,10
5
BPH
21,00
6
Millennium Bank
20,35
7
Kredyt Bank
20,26
8
DnB Nord
19,95
9
BOŚ
19,45
10
Citi Handlowy
19,09
11
Nordea Bank
18,99
12
BNP Paribas Fortis
18,02
13
Alior Bank
17,77
14
mBank
17,43
15
BGŻ
17,04
16
Getin Noble Bank
17,00
17
BZ WBK
16,61
18
Polbank EFG
15,68
19
BPS
15,21
20
Allianz Bank
15,14
21
Lukas Bank
15,10
22
ING Bank Śląski
15,00
23
Invest-Bank
14,60
24
Toyota Bank
13,26
25
Raiffeisen Bank
13,20
26
Eurobank
12,79
27
Meritum Bank
11,94
28
Bank Pocztowy
11,08
29
FM Bank
10,64
30
Volkswagen Bank
10,23
31
AIG Bank
8,21


Sylwester Góreczny
Analityk Comperia.pl

 

Ekspert Comperia.pl

Słownik finansowy
Kalkulatory

Szukasz kredytu gotówkowego? Chcesz zaoszczędzić? A może nowa inwestycja się kroi? Z nami wszystko przekalkulujesz!

Sprawdzam