Fundusze inwestycyjne i lokaty bankowe - różnice, które warto znać

2010-03-15 08:00:11

Fundusze inwestycyjne i lokaty bankowe są obecnie najpopularniejszymi w Polsce sposobami przechowywania oszczędności. Niemniej jednak, oba produkty znacznie różnią się między sobą. Jaka inwestycja przyniesie lepszy zysk. Lepiej ulokować pieniądze na lokacie czy w funduszu, a może połączyć ze sobą oba instrumenty? Comperia.pl odpowiada na najważniejsze pytania! Sprawdź różnice, które warto znać!

Obecnie w Polsce w dalszym ciągu najpopularniejszą formą pomnażania oszczędności są lokaty bankowe. Niemniej jednak, rosnącą popularnością cieszą się także fundusze inwestycyjne, które w ubiegłym roku ponownie zaczęły odnotowywać pokaźne zyski. Wiele osób staje zatem przed dylematem, w co zainwestować posiadane środki. Comperia.pl pokazuje, dla jakich grup klientów odpowiedniejsze są poszczególne produkty.
 
Fundusze inwestycyjne i lokaty bankowe – zalety i wady
 W porównaniu z lokatą bankową, najpoważniejszą zaletą zakupu jednostek uczestnictwa w funduszu inwestycyjnym jest brak konieczności określenia terminu inwestycji. Ulokowane środki, w przeciwieństwie do lokaty bankowej, można zatem wycofać w dowolnej chwili, zachowując wypracowany do tej pory zysk.
 
Ponadto, na funduszach inwestycyjnych można także zarobić znacznie więcej niż na dowolnej lokacie bankowej – można jednak także stracić. Wszystko zależy od awersji do ryzyka, która określa rodzaj funduszu, w jaki jesteśmy skłonni zainwestować. Tradycyjnie, im wyższy potencjalny zysk, tym wyższe ryzyko straty. W przypadku, uważanych za najbardziej ryzykowne, funduszy akcji w 2009 roku zarobić można było przeciętnie prawie 40 proc. Miara zmienności zysku, odzwierciedlająca względne ryzyko związane z podjęciem danej inwestycji (iloraz odchylenia standardowego zysku z inwestycji i przeciętnego zysku z inwestycji w dany fundusz inwestycyjny), wyniosła jednak aż 74 proc. W przypadku lokat bankowych zwrot z inwestycji jest natomiast niższy, ale pewny.
 
Kolejnym czynnikiem, który należy wziąć pod uwagę przy wyborze sposobu oszczędzania jest wzrost wartości depozytu. W przypadku jednostek funduszy inwestycyjnych nie ma możliwości kapitalizacji odsetek. Jeżeli chodzi natomiast o lokaty bankowe, to takie produkty jak lokaty z kapitalizacją dzienną, bądź miesięczną, gwarantują stałe powiększanie depozytu, od którego naliczane są dalsze odsetki. Ponadto, założenie lokaty bankowej nie wiąże się z ponoszeniem żadnych dodatkowych opłat. Przy zakupie jednostek uczestnictwa funduszy inwestycyjnych będziemy zmuszeni natomiast do uiszczenia opłaty manipulacyjnej – nawet kilka procent zainwestowanej kwoty.
 
Porównaj najlepsze lokaty bankowe!
 
Fundusze inwestycyjne i lokaty bankowe – łączenie produktów
 W celu zwiększenia wartości środków lokowanych w funduszach inwestycyjnych wiele banków oferuje także produkty złożone. W ramach sprzedaży wiązanej klient ma zatem możliwość podziału zainwestowanych środków pomiędzy fundusz inwestycyjny pozwalający na osiąganie ponadprzeciętnych zysków, a lokatę bankową gwarantującą pewny zysk. Co więcej, w przypadku skorzystania z danej oferty, banki skłonne są do podniesienia oprocentowania depozytu bankowego. Takie rozwiązanie w znacznym stopniu przyciąga nawet bardzo ostrożnych klientów.
 
Na chwilę obecną dane produkty strukturyzowane oferują m.in. ING Bank Śląski – Fundusz z Lokatą oraz Multibank – Multilokata z Funduszem. Sprawdź produkty strukturyzowane z Comperią!
Podsumowując, dla klientów posiadających znaczne nadwyżki finansowe i ceniących sobie przede wszystkim pewny zysk, znacznie korzystniejszym produktem jest lokata bankowa. Gdy nie jesteśmy natomiast skłonni całkowicie zamrozić swoich oszczędności, a do tego potrafimy zaakceptować ryzyko straty, warto zastanowić się nad funduszem inwestycyjnym. Przy podejmowaniu ostatecznej decyzji należy także zapoznać się z ofertą produktów strukturyzowanych, które mogą łączyć w sobie zalety obu instrumentów finansowych.
 
Co jest lepsze: lokata terminowa czy fundusz inwestycyjny? Wyraź swoją opinię na naszym forum!
 
Comperia.pl
Ekspert Comperia.pl

Słownik finansowy
Kalkulatory

Szukasz kredytu gotówkowego? Chcesz zaoszczędzić? A może nowa inwestycja się kroi? Z nami wszystko przekalkulujesz!

Sprawdzam