Fundusze hedgingowe

2008-02-01 00:00:00

Hedging, czyli zabezpieczanie, określa rodzaj transakcji zawieranych w celu zabezpieczenia portfela inwestycyjnego przed niekorzystnymi ruchami cen. Fundusze hedgingowe powinny więc stosować strategie zabezpieczające charakteryzujące się niskim ryzykiem. I tak było, gdy powstawały pierwsze z nich. Dziś fundusze hedgingowe wykorzystują wszystkie możliwe formy inwestowania: instrumenty pochodne, krótką sprzedaż, dźwignię finansową i arbitraż. Wszystko, co może przynieść duży zysk.

Fundusze typu hedge umożliwiają realizację oczekiwanych zysków przy teoretycznie zmniejszonym poziomie ryzyka. Dzieje się tak zarówno podczas spadków jak i wzrostów na rynkach akcji i obligacji, ponieważ trendy w sektorze funduszy hedgingowych nie zawsze pozostają w zgodzie z tendencjami na rynku inwestycji tradycyjnych.

Wyniki wszystkich funduszy hedgingowych są uzależnione od przyjętej strategii inwestycyjnej i umiejętności zarządzających. Efektywność ich zależy jednak przede wszystkim od dwóch ostatnich punktów, zwłaszcza że zarządzający nimi mają własny interes w osiąganiu jak najlepszych wyników. Ich wynagrodzenie jest bowiem uzależnione od osiągniętych rezultatów, a część portfela często stanowią własne oszczędności.

Fundusze hedgingowe powinny być traktowane jako uzupełnienie innych form lokowania kapitału. Ich zaletą jest bowiem niska korelacja z tradycyjnymi instrumentami rynku kapitałowego. Dzięki temu w okresach słabszej koniunktury na parkiecie fundusze hedgingowe  pozwalają na ustabilizowanie wyników całego portfela inwestycyjnego. Ze względu na ryzyko jakie niosą ich inwestycje nie powinno się jednak lokować w niech więcej niż 20 procent portfela inwestycyjnego.

Comperia.pl

Ekspert Comperia.pl

Słownik finansowy
Kalkulatory

Szukasz kredytu gotówkowego? Chcesz zaoszczędzić? A może nowa inwestycja się kroi? Z nami wszystko przekalkulujesz!

Sprawdzam