• Kredyty gotówkowe
  • Kredyty hipoteczne
  • Kredyty dla firm
  • Lokaty bankowe
Kwota kredytu
Okres spłaty
mies.
Wypełnij formularz, aby otrzymać bezpłatną ofertę!
Kwota kredytu
Okres spłaty
lat
Wypełnij formularz, aby otrzymać bezpłatną ofertę!
Kwota kredytu
Okres spłaty
mies.
Wypełnij formularz, aby otrzymać bezpłatną ofertę!
Kwota lokaty
Okres lokaty
mies.
Wypełnij formularz, aby otrzymać bezpłatną ofertę!
Administratorem danych osobowych jest Comperia.pl S.A. Zapoznaj się z pełną informacją o przetwarzaniu danych osobowych.
0 osób przegląda ten temat1 osoba obserwuje ten temat

przelew na złe konto

Odpowiedź
wróć do listy tematówSortowanie od najstarszej wypowiedzi
od najnowszej wypowiedzi
✓  od najstarszej wypowiedzi
Robert Sierant

Eksperci

Zobacz profil ekspertaObserwuj profil

Pomógł 3917 razy

Wyślij wiadomość

13.8.2015 15:05
[quote author=Tomasz Paryz]
Jeżeli nazwa odbiorcy oraz adres nie zgadzają się z numerem konta bankowego to przelew nie wychodzi z banku, w którym ten przelew nadajemy. Więc nie wiem o jakim krążeniu Pan pisze. Banki mają dostęp do jednego systemu rozliczeń i jest nim KIR. Wszędzie te dane są jednakowe.

gdyby tak było to bank nadawcy musiałby mieć dostęp do systemu bankowego banku odbiorcy a tak przecież nie jest!
system bank wysyłającego przelew sprawdza czy numer konta jest prawidłowy, jeżeli tak to przelew zostanie zrealizowany

można wpisać numer konta, odbiorca Myszka Miki i przelew może dojść (nie jest to reguła)




A jak już jesteśmy przy przykładach. Proszę sobie wyobrazić, że otrzymał Pan maila, telefon lub list od osoby podszywającej się pod kontrahenta o tym, że numer konta został zmieniony. Następne faktury reguluje Pan na fałszywe konto i jest Pan na tym stratny. Gdyby dane były sprawdzane przez bank do takich sytuacji by nie dochodziło.

trzeba uważać na takie sytuacje, patrzeć z jakiego emaila przyszła f-ra etc...
w przypadku moich kontrahentów przelewy mam zdefiniowane, jeżeli konto się zmienia to jestem wcześniej o tym informowany, zawsze mogę sprawdzić u źródła

zmiana konta na podstawie telefonu od kogoś? jeżeli ktoś jest tak naiwny, że wykonałby przelew na takie konto to naprawdę współczuję

kiedyś wiele przelewów się cofało, klienci płacili odsetki karne bo np. zrobili literówkę w nazwie; powrót do takiego systemu byłby katastrofą!
Cytuj
pozdrawiam
Robert Sierant
Ekspert finansowy

robertsierant.pl
Tomasz Paryz

Użytkownicy

Wyślij wiadomość

13.8.2015 19:17
Argumentacja mówiąca o naiwności człowieka jest słaba. Proszę się cofnąć do własnego argumentu odnośnie pośpiechu w wykonywaniu przelewów. Bezpieczeństwo pieniędzy jest sprawą kluczową.

Idealnym rozwiązaniem byłoby powszechne stosowanie przez banki przelewów typu "express elixir" oraz weryfikacja danych (w locie) zgodności numeru konta z nazwą odbiorcy i adresem. Jeżeli dane się nie zgadzają nadawca przelewu miałby po kilku sekundach informację zwrotną, że dane podane przez niego nie są prawidłowe.
Cytuj
vasyl

Użytkownicy

Wyślij wiadomość

14.8.2015 9:45
Ale czy takie rozwiązanie nie byłoby droższe?
Ja mam na przykład obecnie przelewy za darmo, jak pewnie większość osób w różnych bankach.
Gdyby próbować wprowadzić takie rozwiązanie, niewątpliwie najbezpieczniejsze i skuteczne, to czy banki nie wprowadziłyby opłat? Bo jak mam płacić po 5 złotych to już wolę dokładniej sprawdzić, jaki numer wpisuję. I pewnie nie ja jeden.
Cytuj
Robert Sierant

Eksperci

Zobacz profil ekspertaObserwuj profil

Pomógł 3917 razy

Wyślij wiadomość

14.8.2015 10:01
Tomasz Paryz napisał
Argumentacja mówiąca o naiwności człowieka jest słaba. Proszę się cofnąć do własnego argumentu odnośnie pośpiechu w wykonywaniu przelewów. Bezpieczeństwo pieniędzy jest sprawą kluczową.

Idealnym rozwiązaniem byłoby powszechne stosowanie przez banki przelewów typu "express elixir" oraz weryfikacja danych (w locie) zgodności numeru konta z nazwą odbiorcy i adresem. Jeżeli dane się nie zgadzają nadawca przelewu miałby po kilku sekundach informację zwrotną, że dane podane przez niego nie są prawidłowe.


ale przelewy ekspresowe są płatne i również nikt nie sprawdza zgodności danych z tym co zapisane w systemie

jeżeli będzie to robił automat to każda literówka itp. spowoduje zwrot przelewu, a weryfikacja przez człowieka to ogromne koszty

ps
jeżeli ktoś zmienia numer konta na podstawie informacji telefonicznej to jak inaczej można to nazwać? naiwność, głupota?

nie ma systemu idealnego, nawet w przypadku najlepszych zabezpieczeń pozostaje jeszcze czynnik ludzki, jeżeli nie stosuje elementarnych środków bezpieczeństwa to kosztowne systemy, weryfikacje nic nie pomogą

ps2
pamiętam jeszcze z pracy w banku ile przelewów się cofało, bo ktoś zrobił błąd w nazwisku i jakie póxniej były afery, bo komuś odcięto energię, telefon lub płacił wysokie odsetki, oczywiście winny był bank, pracownik a nie osoba, która się pomyliła wpisując dane odbiorcy na poleceniu przelewu
Cytuj
pozdrawiam
Robert Sierant
Ekspert finansowy

robertsierant.pl
Radosław

Niezarejestrowani

18.8.2015 11:43
Otóż to, nie ma systemu idealnego i każdy dla pewnej grupy osób będzie wadliwy.
Cytuj
jamie

Użytkownicy

Wyślij wiadomość

18.8.2015 17:00
Ja miałem konto przez parę lat, gdy jeszcze potrzebne były dane do przelewu i powiem szczerze, że zawsze sprawdzałem zarówno te dane, jak i numer konta kilkukrotnie. Dzięki temu nigdy nie cofnęło mi żadnego przelewu, nigdy też niczego nie wysłałem na żadne obce konto.
Nie wiem, jak można takie rzeczy robić zbyt szybko czy nie sprawdzić? Przecież tu chodzi o pieniądze, a z pieniędzmi zawsze trzeba ostrożnie.
Cytuj
wiki

Niezarejestrowani

24.8.2015 10:49
Każdy sie moze czasem pomylić, nikt nie robi tego przeciez specjalnie. POtem to odkrecanie duzo czasu i energii zabiera.
Cytuj
Odpowiedź