07.11.2008

Czy warto rezygnować z członkostwa w spółdzielni mieszkaniowej?

Ocena: 1 gwiazdka Ocena: 2 gwiazdki Ocena: 3 gwiazdki Ocena: 4 gwiazdki Ocena: 5 gwiazdek Ocena: 6 gwiazdek Ocena: 7 gwiazdek Ocena: 8 gwiazdek Ocena: 9 gwiazdek Ocena: 10 gwiazdek

Ocena: 0     / 10 (oddano 0 głosów)

W najbliższym czasie chciałabym przekształcić lokatorskie prawo do lokalu w prawo odrębnej własności. Administracja chce, abym przed sporządzeniem aktu notarialnego zadeklarowała czy rezygnuję z członkostwa w spółdzielni mieszkaniowej. Jak powinnam postąpić, aby to było dla mnie najkorzystniejsze? Odpowiada Tomasz Waszczyński, adwokat z Kancelarii Prawnej Grabiński i Wspólnicy.

W najbliższym czasie chciałabym przekształcić lokatorskie prawo do lokalu w prawo odrębnej własności. Administracja chce, abym przed sporządzeniem aktu notarialnego zadeklarowała czy rezygnuję z członkostwa w spółdzielni mieszkaniowej. Jak powinnam postąpić, aby to było dla mnie najkorzystniejsze?

Członkostwo w spółdzielni mieszkaniowej daje prawo wpływu na działania spółdzielni. Członkowie mają prawo otrzymania odpisu statutu i regulaminów oraz – na swój koszt – kopii uchwał organów spółdzielni i protokołów obrad organów spółdzielni, protokołów lustracji, rocznych sprawozdań finansowych oraz faktur i umów zawieranych przez spółdzielnię z osobami trzecimi. Członek spółdzielni jest także uprawniony do zaskarżania do sądu uchwał walnego zgromadzenia spółdzielni ze względu na ich niezgodność z prawem, postanowieniami statutu lub dobrymi obyczajami, albo godzących w interesy spółdzielni lub jej członka.

Osoba, która nie jest członkiem spółdzielni, posiada jedynie prawo do zaskarżania uchwał walnego zgromadzenia spółdzielni jedynie w takim zakresie, w jakim dotyczy ona jego prawa odrębnej własności. Trzeba jednak zwrócić uwagę na to, że spółdzielnia jest zobowiązana, na żądanie właściciela lokalu niebędącego członkiem spółdzielni, przedstawić kalkulację wysokości opłat. Osoba taka może kwestionować zasadność zmiany wysokości opłat bezpośrednio na drodze sądowej. W przypadku wystąpienia na drogę sądową ponosi ona opłaty w dotychczasowej wysokości, a ciężar udowodnienia zasadności zmiany wysokości opłat spoczywa na spółdzielni.

W związku z tym, jeśli jest Pani zainteresowana uczestnictwem w życiu spółdzielni, to nie powinna Pani rezygnować z członkostwa. Jeśli nie zamierza Pani uczestniczyć, a co za tym idzie, w pewnym stopniu współdecydować o działaniach spółdzielni, rezygnacja nie będzie miała większego wpływu na Pani sytuację.

Tomasz Waszczyński

Masz pytanie do prawnika, pisz na adres: prawnik@comperia.pl

Wymienione w tekście informacje, liczby i oferty są aktualne w dniu powstania artykułu (07.11.2008).

Podziel się:

NK

Wykop

Znajdź nas w Google+
Ekspert Comperia.pl
4362 artykuły - zobacz inne artykuły tego autora
Zobacz dyskusje na forum
Forum o kredytach
Bank pocztowy czy warto? 15.5.2014 10:54 przez:
Adam

forum o kredytach

Forum o lokatach
Czy warto jest obecnie kupować ruble 2.1.2015 8:11 przez:
ekunin

forum o lokatach

Forum o ubezpieczeniach
Czy warto jest wykupywać ubezpieczenie w podróży po UE 28.1.2015 8:05 przez:
Irek
Ubezpieczenie zdrowotne czy warto ? 5.1.2015 13:34 przez:
pracek

forum o ubezpieczeniach

Forum finansowe dla firm
Czy warto zakładać kantor? 10.9.2014 14:15 przez:
mateudusz

forum finansowe dla firm

Masz kredyt na mieszkanie?
Obniż ratę kredytu nawet o 30%!
  • wybierz najkorzystniejszą ofertę obniżającą ratę
  • aplikuj online
Porównaj kredyty refinansowe
Potrzebujesz gotówki?
Pomożemy Ci wybrać kredyt z niską ratą!
  • porównaj online aktualne oferty 35 banków
  • aplikuj online
Porównaj kredyty gotówkowe
Chcesz założyć lokatę?
Oprocentowanie nawet 7%, porównaj i załóż lokatę przez Internet!
  • najwyższe oprocentowanie, bez podatku Belki
  • aplikuj online
Porównaj lokaty